Znáte tajemství katalytických lamp? Čistí vzduch svou vůní

Když francouzský lékárník Maurice Berger v roce 1898 vyrobil svou první katalytickou lampu na čištění vzduchu nemocničních sálů, pravděpodobně netušil, jakou revoluci tím způsobí. Jeho objev se ve snaze o zkvalitnění čistoty vzduchu začal postupně dostávat nejen do veřejných institucí, ale také do řady domácností, kde zůstává i o sto dvacet pět let později. A svou funkci plní i dnes skvěle!

Spojení funkčnosti a estetiky

Paříž byla na přelomu 19. a 20. století světovým centrem nejen umění a designu, ale také parfumérství. Tím, jak navíc rostla úroveň ve společnosti, zvyšovaly se také nároky kladené na domácnost. Maurice Berger proto využil příležitosti a pod svou značkou Lampe Berger představil unikátní katalytické lampy, na kterých postupem času začali spolupracovat světová jména designu, jako je například francouzský sklář a klenotník René Lalique, světová módní návrhářka Coco Chanel nebo zakladatel kubismu, malíř a sochař Pablo Picasso.

Účinné čištění vzduchu

A v čem vůbec spočívá jejich kouzlo? Katalytické lampy jsou postaveny na principu katalytické oxidace. Jde o chemickou reakci, při které vzniká hoření bez přítomnosti plamene a kouře, jež čistí vzduch v interiérech od pachů, bakterií, infekcí a dalších nečistot. Zároveň při tom do ovzduší odpařují vonné esence, které v bytě vydrží vonět dlouhé hodiny. Díky katalytické reakci nedochází ke spalování kyslíku a vytváření zplodin, jako je tomu například u vonných svíček nebo tyčinek.  Na rozdíl od aroma difuzéru, jsou katalytickou lampou molekuly pachu pohlcovány a neutralizovány. To je obzvlášť přínosné například v období chřipek a nachlazení, v přítomnosti domácích mazlíčků nebo při alergických potížích.

Tradice pokračuje už více než 125 let

V návaznosti na bohatou historii francouzské značky Lampe Berger se nástupci pana Bergera rozhodli sortiment rozšířit. Dohromady má nyní společnost Maison Berger zaregistrováno šest mezinárodních patentů. Její výrobky jsou k dostání v 56 zemích světa a ročně se prodá 5 milionů litrů vůní a 800 tisíc kusů lamp. Úspěchy nyní potvrzuje také nejnovější spolupráce s předním francouzských designérem Philippem Starckem. Ve své první kolaboraci se značkou Maison Berger se Starck vrací k samým počátkům značky – do doby slavného lékárníka Mauricia Bergera.


Kolekce By Starck

Katalytická lampa Maison Berger by Starck o objemu 460 ml na první pohled zaujme puristickým designem ze silnostěnného skla v jemných odstínech zelené nebo šedé. Svým štíhlým kónickým tvarem připomíná skleněný dekantér. Ten na konci zdobí ochranná korunka s cínovou patinou a jemnými vzory, jež se stala symbolem celé kolekce. K dostání v dárkové sadě s 500ml interiérovým parfémem v prodejnách Potten & Pannen – Staněk nebo na e-shopu pottenpannen.cz za 3 399 Kč.

Součástí kolekce je také elegantní aroma difuzér, který je vyroben z barveného silnostěnného skla v hladkém atypickém designu s oblými liniemi. Prostřednictvím deseti vonných tyčinek můžete snadno upravovat intenzitu parfému. Najdete jej v sadě s interiérovou vůní o objemu 400 ml v prodejnách Potten & Pannen – Staněk nebo na e-shopu www.pottenpannen.cz za 2 299 Kč.

Technologickou novinku pak představuje elektrický difuzér na dálkové ovládání, který interiér provoní delikátně parfémovanou zvlhčující mlhou. Pracuje na principu keramického piezo kamene, který se vlivem elektrického proudu rozvibruje a pomocí ultrazvuku se následně oddělují mikroskopické částice interiérového parfému do ovzduší. Vzniká tak jemná, studená mlhovina lehčí než vzduch. Výhodou elektrického difuzéru je také zachování vlastnosti esenciálních olejů, které jsou vhodné i k aromaterapii. Pořídíte ho s 475ml náplní ve třech odstínech v prodejnách Potten & Pannen – Staněk nebo na e-shopu pottenpannen.cz za 4 999 Kč.

You may also like...