Přední česká violistka Jitka Hosprová zahajuje XII. ročník festivalu Procházky uměním

Jitka Hosprová je historicky první českou sólovou violistkou a patří mezi přední osobnosti v oblasti klasické hudby. Je známá svou vášní pro hudbu, už jako studentka na konzervatoři sklízela úspěchy na mezinárodním poli. Během své kariéry vystupovala na mnoha významných hudebních festivalech a koncertních pódiích po celém světě, včetně Evropy, Asie a Ameriky. Spolupracovala s předními orchestry a dirigenty a získala uznání za své interpretace klasických i moderních děl.

Violistka Jitka Hosprová je také zapojena do pedagogické činnosti a věnuje se výuce mladých talentovaných hudebníků. Kromě sólové kariéry je členkou několika komorních ansámblů a aktivně se podílí na propagaci violy jako sólového nástroje. Jitka Hosprová je oceňována nejen za své hudební umění, ale i za svůj přínos k rozvoji a popularizaci violové hudby. Mimo další aktivity je i uměleckou ředitelkou festivalu Procházky uměním.

Zahajovací koncert XII. ročníku festivalu Procházky uměním se uskuteční 23. května v 19:30 v malebném prostředí Trojského zámku v Praze. Koncert se ponese v duchu Roku české hudby, zazní díla starých českých mistrů a také příběh rodu Šternberků.

Tento významný hudební večer nabídne posluchačům unikátní spojení hudby, historie a gastronomie. Speciálními hosty večera budou prestižní barokní soubor Barocco sempre giovane a významný český violista Jiří Kabát. Komorní soubor je složený ze špičkových mladých českých profesionálních hudebníků. Byl založen v roce 2004. Původně se specializoval na interpretaci skladeb vrcholného baroka, dnes však jeho repertoár obsahuje skladby všech slohových období, včetně hudby 21. století.


Jitka Hosprová
a Jiří Kabát, oba mistři hry na violu, uvedou hudební díla starých českých mistrů. Večer obohatí čtení libreta „Pod šternberskou hvězdou“, které zpracoval historik umění PhDr. Jan Štěpánek. Texty přednese herečka Barbora Munzarová.

Pro dokreslení barokní atmosféry je po skončení koncertu pro hosty s VIP vstupenkou připravena ochutnávka autentické barokní kuchyně, která podtrhne charakter večera.

Jitka Hosprová vypráví o svém vztahu k hudbě: 

Proč vás odborná i laická veřejnost nazývá první dámou české violy?

V oboru jsem se objevila jako historicky první česká žena – sólistka na violu v roce 2001. Debutovala jsem sólovým CD Rhapsody a vydala se na neprošlapanou cestu sólistky s violou, bez stálého zaměstnání nebo místa v hudebním tělese. Od té doby se stále a intenzivně věnuji propagaci violy, sólovému repertoáru pro violu, zajímavým spojením violy a různých nástrojů, zpěvu, mluvím o viole v médiích a prezentuji českou violovou literaturu v zahraničí. Před 12 lety jsem založila festival Procházky uměním, který je mimo jiné o viole, a také hraji na českou violu Petra Zdražila. Jako studentka konzervatoře jsem si po vítězství v mezinárodní soutěži řekla, že bych ráda svým přínosem přispěla k propagaci tohoto krásného a přehlíženého nástroje. Tato věta dokonce zazní v závěru mé diplomové práce. Těší mě, že se to podařilo, a to označení mě samozřejmě těší a je po právu zasloužené.

Jak vznikl koncept Procházky uměním?

V okolí mého rodiště na severním Plzeňsku mě lidé žádali o koncerty, což bylo tu a tam možné formou benefičních koncertů, ale ve větší míře už bylo zapotřebí dát těm vystoupením nějakou formu. Region je plný nádherných barokních památek, zámků a kostelů. Sama pocházím z Manětína, kterému se říká barokní perla západních Čech. Prostředí, ve kterém jsem vyrůstala, mi mnoho dalo, a tak jsem se rozhodla pro své rodiště také něco udělat. Pojala jsem projekt v trochu širším zaměření, netýká se pouze hudby, ale také historie, barokních památek, umění všeobecně.

Proč pořádáte koncerty vážné hudby i pro děti?

Jak jsem již zmínila, region mi jako budoucí umělkyni hodně dal. Na základní škole jsme měli výchovné koncerty a také jsem s rodiči navštěvovala koncerty Kruhu přátel hudby v Manětíně. Vystupovali zde všichni slavní čeští umělci, a tak jsem měla jako malá hudebnice velkou inspiraci. Dnešním dětem na venkově ale i ve větších městech nikdo moc koncerty nenabízí a rodiče často nemají ke klasické hudbě vztah. Proto každý rok pravidelně pořádáme v rámci Procházek uměním koncerty v historických prostorách, které mnohdy děti navštíví až díky našim koncertům, a zároveň jim společně s mými kolegy představujeme naši krásnou hudbu a hudební nástroje. Je to pro mne velká radost a věřte mi – děti jsou nesmírně pozorné, vděčné a nadšené publikum.

Co konkrétně podporujete z výtěžků vašich koncertů?

První ročníky byly čistě benefiční, veškerý výtěžek šel na opravu památek, většinou kostelů. To byla vlastně moje investice do prostor, které jsou dnes skutečně kultivovaným koncertním zázemím se skvělým publikem. Ta částka byla kolem 800 000 Kč. Aby však festival mohl růst, bylo zapotřebí přerodit se do respektovaného projektu, který si na sebe také sám vydělá. Vstupné vyselektovalo publikum, které jde za obsahem a také dokáže přispět do sbírky. Loňský rok jsme podpořili opravu varhan v kostele sv. Bartoloměje v Březíně, letošní sbírka bude věnována na opravu barokního kostela sv. Jiří v Kostelci u Nadryb. Ten do barokní podoby přestavěl slavný Jan Blažej Santini, jehož mnohé stavby můžeme právě v tomto regionu obdivovat. Letos zde vystoupím se Zemlinského kvartetem a bude to jedna z těch mystických hudebních procházek v místě, kde je zapotřebí pomoci.

Zahajovací koncert XII. ročníku festivalu Procházky uměním se uskuteční 23. května v 19:30 v Trojském zámku v Praze.

Program:

František Ignác Antonín Tůma:
Partita in d č. 9 pro smyčce a continuo

Georg Philipp Telemann:
Koncert pro dvě violy, smyčce a continuo TWV 52:G3

Jan Václav Stamic:
Sinfonia č. 1 G dur „Manheimská“

Wolfgang Amadeus Mozart:
Divertimento F dur KV 138/125c „Salzburg Symphony No. 3“

Johann Christian Bach / Henry Casadesus:
Koncert c moll pro violu, smyčce a continuo

Foto: Lenka Hatašová

You may also like...