Tip na vánoční dárek: Kniha „Povídání Anny Hogenové s Bárou Nesvadbovou“

Rozhovor publicistky a spisovatelky Báry Nesvadbové s profesorkou Annou Hogenovou, filozofkou a fenomenoložkou. Dvě ženy si povídají o podstatě ženství, roli žen v dnešní společnosti, o tom, jak těžké je prosadit se jako žena v mužském světě a skloubit přitom rodinu s kariérou, o současné rodině, o lásce i zrádné kráse. Nezůstávají ale jen u takzvaně ženských témat, jejich rozhovor přesahuje do filozofie, mluví o současném světě a jeho nejistotách, odpovědnosti, o tom, jak svět proměnila pandemie covidu-19, ale i o nemocích a o tom, jak těžké je naučit se sebelásce.

Rozhovor, kde na každou otázku existuje odpověď, ale jehož otázky i odpovědi nutí čtenáře přemýšlet a vyvolávají v nich další otázky. Na ty už si ale musí každý odpovědět sám.

Ukázka z knihy (z Předmluvy Zdeňka Svěráka SETKÁNÍ S MOUDROU PANÍ):

Profesorka Anna Hogenová se kdysi jmenovala Anička Tomanová a studovala na žateckém gymnáziu, kde jsem byl jejím češtinářem. Jestliže tedy shledáte její jazyk kultivovaným, mám na tom možná zásluhu, najdete-li nedostatky, nesu na tom vinu.

Rozhodl jsem se, že zpřehledním svou preambuli tak, že slova paní profesorky budou tučná a moje hubená. Vždycky jsem se až trapně dobře učila. To je pravda. Kdybych byl tušil, že z Aničky vyroste uznávaná vysokoškolská osobnost, věnoval bych jí větší péči. Ale zřejmě to nebylo zapotřebí. Její jazyk, její hledání výrazu, kterým by nejpřesněji a srozumitelně vyjádřila, co ví, jsou obdivuhodné.

Člověk je rozhovor se světem. Takhle stručně nás dokáže definovat. Také tato knížka je rozhovor. Zpovídaná je ostřelována otázkami všeho druhu a cítí se na tom kolbišti jako ryba ve vodě. Jako při svých přednáškách. Otázky jsou pro filozofii důležitější než odpovědi, tvrdí. Filozofie je ve skutečnosti láskou k myšlení při předávání myšlení studentům. Filozofie je vždycky filozofií výchovy.

Při čtení jejích úvah o světě a o nás jsem se neubránil pocitu, že se tu snoubí hluboké vzdělání s pokorou. Člověk se nedá studovat jako kámen nebo věc. Tady nastupuje poznávání téhož týmž. Jsou věci, které nemůžeme vědět. Svět je plný věcí bez příčiny. Ne všechno je kauzalita.

V rozhovoru dojde i na otázky dneška. Odpovědi jsou nemilosrdně upřímné. Dnešní mladí lidé nevědí, co nevědí. A ani nevědí, že by měli vědět, že něco nevědí. A najednou přicházejí do politiky. Upřímnost je vlastně nejvýraznějším povahovým rysem této knížky.

A je to upřímnost varující i povzbudivá. Jsem se současným světem hodně nespokojená, ale přesto si myslím, že můžeme žít šťastně.

Anna Hogenová (*1946) je česká filozofka a fenomenoložka. Je spoluautorkou knihy Žít z vlastního pramene. Na gymnáziu v Žatci patřil mezi její učitele i Zdeněk Svěrák, absolvovala FTVS a FFUK. Je akademickou pracovnicí s titulem profesorka. Přednáší na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy, na Pražské vysoké škole psychosociálních studií a na Husitské teologické fakultě Univerzity Karlovy, kde je vedoucí Katedry filozofie. Zabývá se tématy jako pravda, pohyb, tělo, tělesnost a filozofie sportu. 

Barbara Nesvadbová (*1975) je česká spisovatelka a novinářka. Absolvovala Fakultu sociálních věd UK, obor žurnalistika a masová komunikace. Poté pracovala jako šéfredaktorka časopisů Xantypa a Playboy, měla televizní pořady Tváří v tvář a Muži podle Nesvadbové a rádiový Zrcadlo Báry Nesvadbové. Sedmnáct let byla šéfredaktorka české edice prestižního módního časopisu Harper’s Bazaar.

Je autorkou celé rady knižních publikací, podle knihy Bestiář (2007) vznikl i stejnojmenný film. Bestsellerem roku se stal Pohádkář (2009), jenž se také dočkal filmové podoby. Z dalších titulů jmenujme např. Přítelkyně (2013), Pralinky (2014), Momentky (2018), Hovory s doktory I. a II. (2019 a 2020) či Iluze (2020).

Je patronkou UNICEF, v roce 2017 podnikla misi do Rwandy s cílem podpory místních žen a sirotků. Zároveň založila Nadační fond Be Charity, který postiženým spoluobčanům, primárně dětem s fyzickým či mentálním handicapem, přispívá na rehabilitace a rehabilitační pomůcky.

Knihu vydává nakladatelství Universum (Euromedia).

You may also like...