Poslední dubnové knižní novinky: Vražedné pohádky, Oko za oko a pro sportovce Český golf

Několik posledních dubnových novinek, které představuje nakladatelství Euromedia. První knihou jsou Vražedné pohádky od rakouského autora Andrease Grubera rozhodně nejsou určeny dětským čtenářům. Naopak – potěší zejména příznivce žánrů krimi a thriller.

Další novinkou je román Oko za oko od britské spisovatelky Carol Weyrové. Kniha otevírá novou sérii případů vyšetřovatelky Kate Youngové, která se po vynucené pracovní pauze opět vrací do práce a je tvrdší a ostražitější, než bývala dřív…

Od napětí se nyní přesuneme k humoru – navíc od české autorky. Barbora Černohlávková Večeřová po úspěšném debutu Můj rok s inženýrem (2019) přináší volné pokračování veselých rodinných historek v knize Tanec mezi vejci  aneb život s inženýrem

Poslední novinka osloví sportovce a zejména golfisty. Výpravná publikace Andreje Halady s názvem Český golf přehledně mapuje historii tohoto sportu v tuzemsku od roku 1990 až do současnosti. Na více než 400 stranách obsahuje více než 800 fotografií, představuje významné golfové osobnosti, popisuje zrod jednotlivých golfových areálů i klubů a nechybí ani statistické přehledy a tabulky…

Andreas Gruber: Vražedné pohádky 

V Bernu byla objevena umělecky inscenovaná mrtvola. Vrah vyryl do její kůže tajuplný znak. Nezůstane ale jeho jedinou obětí…  Nizozemský případový analytik Maarten S. Sneijder a komisařka Spolkového kriminálního úřadu Sabina Nemezová pronásledují pachatele, který jim zanechává krvavé nápovědy a zároveň je vždy o krok před nimi. Mezitím mladá psycholožka Hannah narazí ve vězení na psychicky abnormálního zločince Pieta van Loona. Toho kdysi dostal za mříže Sneijder. Teď se ale tento vězeň stává klíčovou postavou v ďábelské hře…

Nakladatelství Kalibr již vydalo první dva díly volné série Vražedná lhůta (2019) a Vražedný rozsudek (2020) s vyšetřovateli Maarten S. Sneijderem a komisařkou Sabinou Nemezovou.

Andreas Gruber (*1968) se narodil ve Vídni, žije jako autor na volné noze s rodinou v Dolním Rakousku. Vydal celou řadu velice úspěšných a oceňovaných povídek, románů a thrillerů.

První případ inspektorky Kate Youngové: Carol Weyrová: OKO ZA OKO

Inspektorka Kate Youngová bere léky a vyrovnává se s traumatem. Je sice nejlepším detektivem u policie, ale poté, co její špatný úsudek málem zapříčiní veřejnou katastrofu, její šéfové usoudí, že jediné, co potřebuje, je dovolená.

Když ji později vedení povolá zpět kvůli novému případu, Kate se vrací tvrdší a ostražitější. Nemilosrdně se pouští do pátrání po sériovém vrahovi, který své oběti mučí a zanechává stopy, jejichž prostřednictvím se vysmívá policii.

Povzbuzována svým mužem reportérem začíná Kate tušit, že vrah je možná blíž, než si vůbec dokázala představit. A při odhalování pravdy rozplétá síť tajemství a lží, přičemž co skrývat mají i její nejbližší…

Carol Weyrová, držitelka ocenění The People’s Book Prize Award, je britskou autorkou bestsellerů a stand-up komičkou, která píše humoristické knihy i napínavé příběhy. Zatím se jich prodalo více než 600 000 výtisků a byly přeloženy do mnoha cizích jazyků. U nás třeba vyšla její detektivka Tajemství živých (Ikar – 2019).

Carol se objevila v řadě rozhlasových pořadů, kde diskutovala o „syndromu podrážděného muže“ a „jak stárnout bez grácie“, i v televizním magazínu BBC Breakfast. Píše pro Woman’s Weekly, Take A Break, Choice, Yours, Woman’s Own a HuffPost. V současnosti žije ve Staffordshiru.

Barbora Černohlávková Večeřová: Tanec mezi vejci aneb život s inženýrem

Když žijete s inženýrem, který přepočítává broskve na kilowatthodiny, a vaše švagrová je lékařka, co si z dovolené na památku klidně přiveze zahradní altán o rozměrech průměrné chaty, tak občas prostě musíte napsat knihu. Ano, inženýr a jeho sestra Iva jsou zpět!

A s nimi i spousta neotřelých nápadů, inovací a zlepšováků světového formátu. Neboť jak by řekla Iva: Komu se nelení, tomu dobře roste chmel. Tentokrát se zorientujete v mezinárodních vztazích slepic v kurníku, zjistíte, jak vyzrát na kasino v Las Vegas, koho můžete potkat na cestě do Santiaga de Compostella, nebo kolik váží nejlehčí nepromokavé ponožky.

Příběhy takové „normální rodinky“ z pera autorky Barbory Černohlávkové Večeřové, autorky úspěšné knihy Můj rok s inženýrem (Ikar – 2019) jsou tu opět pro ty, kdo se chtějí od srdce zasmát, nebo se třeba jen dozvědět spoustu bizarností, o kterých by je ani zdaleka nenapadlo přemýšlet.

Barbora Černohlávková Večeřová vystudovala germanistiku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, poté vyučovala na Akademii múzických umění a nyní se snaží vnést trochu kultury do zdravotnictví. Je dcerou samizdatového básníka Jiřího Černohlávka a potomkem Karolíny Světlé.

Má doma dvě děti, jednoho inženýra, obrovského psa, naštvanou kočku a zakrslého králíka. Nechává se inspirovat lidmi kolem sebe a s oblibou je pak mění v literární postavy. Je proto dost dobře možné, že se i vy jednou nenajdete uvnitř její další knihy.

Andrej Halada: ČESKÝ GOLF. Historie od roku 1990 do současnosti

Publikace golfového publicisty a historika Andreje Halady přibližuje vzestup golfu v České republice, výrazné rozšíření tohoto sportu po roce 2000 a současný stav, kdy registrujeme přes 52 000 hráčů a 105 hřišť. Jde o první komplexní zpracování dané tematiky.

Kniha reprezentativního charakteru o rozsahu 400 stran a s více než 800 fotografiemi popisuje zrod všech nových českých golfových areálů, organizování golfového života, práci České golfové federace, klíčové akce a události, sportovní soutěže, ekonomické otázky, vnímání hry ve společnosti, mediální ohlas atd. Zachycuje také život golfových klubů a představuje významné osobnosti, hráče, trenéry či architekty hřišť. Mnohé jevy analyzuje a vřazuje do širšího evropského i historického kontextu. Nechybí ani statistické přehledy a tabulky. Čeští golfisté i sportovní veřejnost touto publikací získávají unikátní přehled o golfové hře v našem prostředí.

Řekli o knize:

  • Krásně shrnutá historie třiceti let našeho sportu a filozofie. Český golf si takovou práci zaslouží a potřebuje. Výsledek je vynikající.

Zdeněk Kodejš, předseda České golfové federace v letech 2013-2021 

  • Vzniklo dílo obdivuhodné rozsahem i zpracováním.

Prokop Sedlák, golfový historik 

  • Je to pečlivě a hlavně pravdivě zmapovaná minulost českého golfu, zachovaná pro budoucnost. A také se text příjemně čte.

Karel Vopička, dlouholetý šéf sportovní a technické komise ČGF 

Mgr. et Mgr. ANDREJ HALADA, Ph.D. (*1967) vystudoval Fakultu žurnalistiky Univerzity Karlovy, poté obor filmová věda na Filozofické fakultě UK. Doktorandské studium absolvoval na Fakultě tělesné výchovy a sportu UK, ve své závěrečné práci se věnoval golfové problematice.

Jako novinář působil v letech 1993 – 2010 v týdenících Mladý svět a Reflex, také v televizi Public. Od roku 2011 pracuje jako odborný pracovník ve Vojenském historickém ústavu Praha. Věnuje se rovněž pedagogické činnosti: přednášel na Literární akademii, v současnosti přednáší na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy.

You may also like...