Václavské náměstí na čtyři týdny ožije sochami mladých umělců v rámci projektu VáclavART

Umělecký projekt, jehož cílem je uvést zajímavé umění mladých tvůrců do veřejného prostoru, oživit ho tím, provokovat a přinést nové impulsy do diskuse o budoucí podobě Václavského náměstí. VáclavART chce podpořit mladé, začínající umělce, dát jim možnost prezentovat svou práci a talent a pomoci jim v jejich uměleckém rozjezdu.

Nikola Emma Ryšavá

Nikola Emma Ryšavá

Třetí ročník výstavy představuje 26 sochařských děl od 12 mladých umělců, studentů či absolventů zejména z ateliéru sochařství Lukáše Rittsteina pražské Akademie výtvarných umění. Hlavní část výstavy proběhne ve středovém pruhu v horní polovině náměstí, některé sochy budou instalované v pasáži U Stýblů (Alfa), v módním domě VAN GRAAF, v Hotelu Jalta či v paláci The Forum. Výstavu pořádá Sdružení Nového Města pražského, z.s (SNMP) a vznikla za podpory Městské části Praha 1. Spolek se snaží touto i dalšími akcemi vzbudit zájem široké veřejnosti o dění a osud Václavského náměstí.

 V Praze se uskutečňuje velmi málo sochařských výstav, proto jsme rádi, že můžeme pomoci k vytvoření zajímavé galerie pod širým nebem, kam má zdarma přístup každý. Líbí se nám myšlenka oživovat veřejný prostor moderní tvorbou, a hlavně podporovat mladé umělce. Někteří z nich se projektu VáclavART účastní již od prvního ročníku, ale máme i nové tváře, na jejichž díla jsme obzvláště zvědaví. Umělci předem znají prostor, kde budou vystavovat a svá díla se snaží koncipovat tak, aby reflektovala jejich emoce, dobu i dané místo. Z předešlých ročníků víme, jak velký zájem díla na Václavském náměstí vzbuzují a jak vedou k zastavení i k zamyšlení. V průběhu výstavy jsou to regulérně nejfotografovanější objekty na náměstí. V rámci 3. ročníku výstavy se představí ještě více umělců i děl než v ročnících minulých. Přijďte se podívat, jak talentované mladé lidi v Praze máme“, říká Monika Vlková, projektová manažerka spolku, která výstavu připravuje.

Příběh, vize, myšlenka, která získává fyzický rozměr je podle mě zázrak. Výrazové prostředky se vyvíjejí. Nové technologie, konceptuální umění, sochařství obohacují. Socha je ale pořád nezastupitelná, protože člověku nemůže zmizet vášeň pro hmotu. Václavské náměstí je jakási „aréna reality“ rychle ukáže jaká věc je schopna se prosadit, žít sama o sobě bez vysvětlivek a obohatit prostředí. Tato nesmírně důležitá zkušenost je pro mladé sochaře zároveň výjimečnou příležitostí představit se široké veřejnosti,“ říká o výstavě a svých studentech Lukáš Rittstein, patron výstavy a vedoucí sochařského ateliéru Akademie výtvarného umění v Praze.

Umění ve veřejném prostoru provází lidskou civilizaci od nepaměti. Během dvacátého století se role díla ve veřejných místech změnila. Umělci vyšli ze svých ateliérů do ulic a začali představovat svoji osobní tvorbu, jež hledá progresívní způsoby vyjádření v opozici vůči konvenčním uměleckým postupům a jež se mnohdy svým obsahem vymezuje kriticky k oficiálním celospolečenským tématům své doby,“ uvádí PhDr.Ivona Raimanová, kurátorky výstavy

Projekt VáclavART dává šanci zejména mladým umělcům, kteří jsou otevření experimentům a mají čerstvou energii vymýšlet nezaběhané formy výtvarných projevů. A jsou odhodláni čeřit stojaté vody a vybízet k popřemýšlení nad tím, kdo jsme, kde jsme a kam směřujeme. Jejich sochy a instalace na náměstích fungují jako výzva pro nás všechny,“ dodává Ivona Raimanová.

You may also like...