Vinařství Cricova zaujme unikátním podzemním městem

Historie vinařství Cricova začíná v roce 1952 a stala se součástí moldavských národních dějin. Říká se, že na Zemi existují místa požehnaná, která díky plodnosti půdy a pracovitosti lidí vytvořila věci s neutuchající hodnotou. 

Cricova se nachází na jedinečném místě ve střední oblasti Moldavské republiky. Malebné vinice se rozkládají v blízkosti impozantních přírodních a historických zajímavostí země – přírodní lesní rezervace Codrii a archeologického komplexu Old Orhei.

Pýchou vinařství je šumivé víno vyrobené podle francouzské klasické  metody – Méthode Champenoise, objevené renomovaným mnichem Domem Pierre Perignonem a pozoruhodnými tichými víny, která jsou známá po celém světě.

Cricova je známá zvláště díky svémupodzemnímu městu“.

Vyhlášené sklepy ve skutečnosti vznikly jako pozůstatek těžby kamene v těchto místech, původně zde byly kamenné doly. Ze získaného vápence bylo postaveno mnoho budov v Cricově, Kišiněvě, Balti a dalších městech v Moldavsku. V některých chodbách se vápenec stále těží, takže podzemní město dále roste.

Podzemní město dnes zaujímá plochu 53 hektarů a podzemní galerie přeměněné na ulice mají celkovou délku 120 kilometrů. Labyrinty se nacházejí v hloubce místy až 80 metrů. Stejně jako ve skutečném městě jsou tu ulice, semafory a dopravní značky. Ulice labyrintu mají poněkud neobvyklá jména jako Cabernet, Dionis, Feteasca, Aligote, Sauvignon. Každá ulice tak odpovídá názvu vína, které je uloženo v sousedícím výklenku. 

Teplota v podzemních galeriích zůstává po celý rok konstantní a je přibližně 12 až 14° C, zatímco relativní vlhkost vzduchu je kolem 97-98%. Tyto přírodní podmínky umožňují uložení a archivaci vín nejvyšší kvality i klasického šumivého vína a utváření jejich autentického charakteru.

Perlou místní sbírky vín je červené pouštní víno „Velikonoční Jeruzalém“. Jediný kus na světě, který přežil ze 400 lahví plněných v roce 1902. Nejcennější částí sbírky Oenotheque je ta, která patřila vysoce postavenému nacistickému představiteli a vrchnímu veliteli Hitlerova letectví Hermannovi Göringovi. Ve sbírce je téměř dva tisíce špičkových vín, jako jsou Mosel, Bordeaux, Porto, Tokay, Chablis. Všechna vína byla vyrobena z hroznů sklizených ve 40. letech 20. století. Vína byla zabavena Göringem ze zemí okupovaných Německem. Po válce byla vína nejprve odvezena do Moskvy sovětskými vojáky jako vojenská trofej a většina vypita. Zbytek sbírky nyní najdete v Cricové.

Pavel Fryml, šéfredaktor
Foto: Petr Brodecký
Zdroj: vinařství Cricova a archiv redakce

You may also like...