Kuciak: Vražda novináře. Pět let po zločinu míří do kin dokument s dosud nezveřejněnými materiály

Chladnokrevná vražda investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové v únoru 2018 otřásla nejen Slovenskem. Proč museli zemřít? Dánský koprodukční dokument Kuciak: Vražda novináře rozplétá chapadla (nejen) slovenské mafie z cenné zahraniční perspektivy a s potřebným odstupem. Divákům přináší nikdy nezveřejněné záběry, málo známé informace také autentické rozhovory s rodiči Jána a Martiny. I s obhájcem hlavního obžalovaného podnikatele Mariana Kočnera. Unikátní policejní záběry a materiály vrhají na celý případ nové světlo.

Dokument Kuciak: Vražda novináře vstoupí na Slovensku do kin 23. února – pár dní po 5. výročí tragické události. Česká premiéra následuje o měsíc později – 23. března v rámci MFF Jeden svět.

Uvedení filmu Kuciak: Vražda novináře předznamenává trailer youtube.com/kuciak

Film Kuciak: Vražda novináře natočil oceňovaný režisér Matt Sarnecki. Příběh oligarchů, zkorumpovaných soudců, samolibých podnikatelů, prohnilé policie a bezskrupulózních politiků připomíná zápletku rafinovaného thrilleru, ačkoliv smutným faktem zůstává, že takto krutá byla a je skutečnost sama. Dokument vzbudil značný zájem už při světové premiéře v květnu 2022 na největším festivalu dokumentárních filmů v Severní Americe Hot Docs Festival v Torontu. Velká pozornost veřejnosti i médií provázela také evropskou premiéru na MFF Karlovy Vary 2022. Součástí festivalové delegace byl režisér Matt Sarnecki, producentky z Frame Films, blízká Jánova spolupracovnice Pavla Holcová i rodiče Jána a Martiny, kteří by se měli zúčastnit i slovenské premiéry.

Vždycky jsem cítil, že tenhle film je o tom, jak je demokracie citlivá a choulostivá záležitost. Příběh vražd Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové ukazuje na prorezlý politický systém, který umožnil průchod brutalitě. Vraždy odhalily ztrouchnivění samého jádra institucí, jejichž úkolem je hlídat demokratické principy. Myslím, že mnoho lidí bylo přesvědčeno, že tato tragédie, jejíž pětileté výročí se blíží, posílí závazek Slovenska k demokratickým hodnotám a vůdcům. Ovšem současné politické trendy ukazují, že to není nutně ten případ. Demokracie je křehká. Není samozřejmostí na Slovensku, ani nikde jinde,“ konstatuje režisér Matt Sarnecki.


Natáčení dokumentu o Jánovi a Martině pro mě byla jedna z nejtěžších ale zároveň i jedna z nejdůležitějších životních zkušeností. Procházet znovu a znovu poslední hodiny života Jána a Martiny, dívat se, jak se ty nejtemnější hypotézy, které jsme o fungování Slovenska a slovenské justice s Jánem měli, prokazují, bylo velmi vyčerpávající. Na druhou stranu ve mně tato životní etapa vyvolává vděk – vděk za to, že když o něco jde, novináři i společnost se dokážou semknout a udělat neskutečné věci. Vděk za to, že jsem toho mohla být součástí,“ dodává novinářka a jedna z hlavních protagonistek filmu Kuciak: Vražda novináře Pavla Holcová.

Oceňovaný dokument Kuciak: Vražda novináře se detailně zabývá nejen vraždou Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové, ale i následky této dramatické události, která na Slovensku vyvolala největší protesty od pádu komunismu. Ke zlomovým patří okamžik, kdy ředitelka a zakladatelka investigace.cz Pavla Holcová, která s Jánem Kuciakem dlouhodobě spolupracovala například na odhalování vlivu italské mafie na Slovensku, získá od nejmenovaného zdroje utajenou vyšetřovací složku k danému případu. Ta zahrnuje zabavené počítače a zašifrovanou komunikaci údajného strůjce celé tragédie: podnikatele úzce spjatého s vládnoucí politickou stranou. Ve spolupráci s redakcemi slovenských médií vzniká tzv. „Kočnerova knižnica“. Novináři při pročítání zašifrovaných zpráv zjišťují, že země se zmocnili zkorumpovaní oligarchové, soudci, policisté a vládu tvoří mafie. Nastává čas zúčtování…

Film Kuciak: Vražda novináře vznikl v produkční společnosti Final Cut for Real, v koprodukci s OCCRP (Organized Crime and Corruption Reporting Project), Frame Films a For Got Fat Productions. Distributorem je Bontonfilm.

Matt Sarnecki

Novinář, producent a režisér působící v mezinárodní organizaci investigativních novinářů OCCRP. Studoval na Kolumbijské univerzitě v New Yorku politickou vědu a historii a později na Kalifornské univerzitě v Berkeley žurnalistiku.  Režíroval několik dokumentárních snímků vysílaných nejenom po celé Evropě, ale i za jejími hranicemi. Jeho dokument Killing Pavel o vraždě investigativního novináře Pavla Šeremeta vyhrál v roce 2017 cenu Investigative Reporters and Editors Medal a v roce 2018 italské ocenění DIG Award. Předtím Matt produkoval a režíroval dokumentární seriály uvedené na VICE nebo Powder.com. Mimo jiné působil i v Praze, kde v rámci Fulbrightova stipendia přednášel na FAMU. Od roku 2013 žije v rumunské Bukurešti.

Pavla Holcová

Investigativní novinářka, zakladatelka a ředitelka Českého centra pro investigativní žurnalistiku, spolupracuje s mezinárodní organizací investigativních novinářů OCCRP. Je absolventkou žurnalistiky na FSV UK v Praze a iberoamerikanistiky na FF UK v Praze. Pracovala v neziskové organizaci Člověk v tísni, kde měla na starosti podporu opozičních novinářů na Kubě. V rámci působení v Českém centru pro investigativní žurnalistiku se Pavla mimo jiné podílela na článku Jána Kuciaka o propojení slovenského premiéra Roberta Fica a italské mafie ‚Ndrangheta. Ke čtvrtému výročí vraždy svého slovenského kolegy napsala spolu s Evou Kubániovou knihu Neděkuj, pamatuj. Pavla Holcová je jednou z hlavních protagonistek filmu Kuciak: Vražda novináře.

You may also like...