Vyzkoušejte tipy jak vyčistit interiér vozu, aby byl jak nový

Automobil by rozhodně neměl připomínat jezdící odpadkový koš. Zvláště pokud v něm ale vozíte děti, zvířata, anebo trávíte čas na dlouhých cestách, znečištění interiéru se zkrátka nevyhnete. Využijte teplých dní k tomu, abyste ho dali zase do pucu! Poradíme vám, na co při úklidu nezapomenout a dáme vám tipy, díky kterým si ušetříte čas a námahu při čištění vozidla.  

Nemilosrdné vyhazování

Nejen v domácnosti mnohdy hromadíme spoustu nepotřebných věcí. Také automobil je často zaplaven zbytečnou hordou odpadu. Vybavte se pytlem na odpadky či kontejnerem na odložení veškerých věcí, abyste z interiéru vyndali všechny volně uložené předměty. Nezapomeňte se podívat pod sedadla, do kapes a držáků nápojů. Do pytle nebo nádoby shromážděte všechny předměty, které nechcete vyhodit, jako jsou sluneční brýle či manuály. Vedle položte vše, co poputuje do odpadu, jako jsou třeba účtenky za benzín, prázdné lahve, obaly, rozbité dětské hračky, papírky atd.

Vysávání je základ

Všechny dveře vozu nechte při čištění otevřené, abyste vyvětrali interiér, a vyjměte podlahové rohože z prostoru pro nohy. Nyní se můžete pustit do důkladného vysávání. Velmi praktické jsou akumulátorové vysavače bez kabelu, protože díky nim nemusíte řešit problémy s přívodem elektrické energie až do vozu a nebude vám při úklidu překážet šňůra. Důležité však je, aby měl přístroj dostatečný výkon, který si poradí s většími nečistotami i jemným prachem, a zároveň dokázal v chodu vydržet celou dobu potřebnou pro úklid. Například Dyson Cyclone V10 Absolute vydrží vysávat až 60 minut bez poklesu sacího výkonu. Digitální motor Dyson V10 zajistí až 125 000 otáček za minutu, čímž vzniká vysoký sací výkon. Během vteřiny lze proměnit v ruční vysavač, s nímž se v interiéru vozu snadno manipuluje.

Začněte u sedaček

Vysávání začněte v přední části vozu. Pokud používáte potahy na sedačky, sundejte je a nechte vyprat. Dále posuňte obě sedadla na kolejnicích co nejvíce dozadu a použijte štěrbinový nástavec pro vysátí podél švů sedadel co nejblíže k jejich prošití. Zvláštní pozornost věnujte švu v místě, kde se opěradlo setkává se spodní částí sedadla, protože se zde může shromažďovat překvapivé množství nečistot. Štěrbinový nástavec poslouží i k vysávání po stranách sedadel, pod sedadly a podél kolejnic sedadel. Poté zacvakněte mini hubici s motorovým rotačním kartáčem a pomalu vysajte čalounění sedadel, čímž odstraníte veškeré volné nečistoty i neviditelný prach a alergeny, které se mohou v měkkém nábytku hromadit. Takto vyčistěte sedadla v celém vozu. Díky štěrbinovému nástavci rovněž jednoduše odstraníte zapomenuté drobky a špínu z bočních kapes ve dveřích vozu. Chcete-li být opravdu důkladní, pořiďte si nebo půjčte extraktor pro mokré čištění čalounění. Kožené sedačky zase vyžadují speciální sadu přípravků pro ošetření kůže – ty využijete i u dalších kožených částí vozu.

Nablýskaná palubka

Díky jemnému mini kartáči na prach vysajete aku vysavačem nečistoty na palubní desce i prostor mezi větracími otvory klimatizace. Dále palubku ošetřete speciálním prostředkem pro tyto účely, použít lze i napuštěné čistící ubrousky. Nezapomeňte otřít vnitřek přihrádek, páčky u volantu, ruční brzdu a řadící páku, na nichž ulpívá plno nečistot a mastnoty. Volant vytáhněte do krajní polohy, abyste celý prostor lépe zpřístupnili. Zaschlou špínu ve škvírách pomůže vyčistit starý měkký kartáček na zuby, případně úzký štěteček na malování s dlouhým chlupem. Kolem tlačítek nebo ve spojích vám dobře poslouží párátko či štětička do ucha. Uvolněné nečistoty pak snadno vysajete.

Podlaha nakonec

Při úklidu využijte gravitace – všechny uvolněné nečistoty spadnou na podlahu vozu, proto čištění tohoto prostoru nechte až na závěr. Na odolnou špínu použijte kombinovaný nástavec s měkkými štětinami vytaženými dozadu, zbytek vysajete mini hubicí s motorovým rotačním kartáčem, kterou použijte i na podlahové rohože – pozor, vysajte je z obou stran! Poté je vložte zpět do prostoru pro nohy. Spoustu námahy vám může ušetřit pořízení gumového koberce či vany, které zachytí bláto, vodu i sníh, ulpívající na botách. Zvlášť rodiny s dětmi tuto „vychytávku“ ocení – do velké míry touto ochranou prodloužíte koberečkům životnost.

Nezapomeňte na kufr

Při úklidu samozřejmě myslete i na zavazadlový prostor. Také zde se vyplatí pořídit plastovou či gumovou vanu, která zachytí špínu, vlhkost, ale třeba i vylité tekutiny z nákupu. Stačí ji vyndat, opláchnout hadicí, případně saponátem, a prostor kufru důkladně povysávat.

Dobrý výhled je nezbytný

A jdeme do finále… Na úplný konec si nechte leštění oken. Dobrý výhled je při řízení nezbytný! Pokud si chcete ušetřit práci, umyjte skla především zevnitř a vnější mytí nechte na exteriérové čištění v myčce. Použijte speciální prostředek na odmašťování skel, ale abyste jím nepotřísnili i palubní desku či sedačky, nastříkejte jej přímo na hadřík, který by měl být naprosto čistý. V poslední fázi se vrhněte do leštění čistým mikrotenovým hadříkem. Použít můžete také speciální sprej proti mlžení oken.

Předejděte nepořádku!

„Pořádek se nedělá, pořádek se udržuje,“ praví známé přísloví. Než všechny volně položené věci, které jste nevyhodili, vrátíte zpět do vozu, zamyslete se nad tím, jestli by nebylo možné je přehledně uspořádat do kapsáře, který lze zavěsit na zadní část předních sedadel. Vozíte-li spoustu věcí v kufru, pořiďte si do něj organizér. Jestliže jste majitelem domácího zvířátka a nechcete stále vysávat chlupy, při jeho přepravě používejte deku, díky které také ochráníte interiér před drápky svého mazlíčka. A jako třešničku na dort můžete do auta zavěsit osvěžovač, díky němuž prostor provoníte. Pokud nejste příznivcem těchto vůní, vsaďte alespoň na pohlcovač zápachu, který eliminuje nepříjemné odéry.

You may also like...