17. listopad v Praze vyvrcholí Koncertem pro budoucnost. Vystoupí Pussy Riot, Chinaski a zazní i poselství dalajlámy

Koncert pro budoucnost je již tradiční součástí oslav 17. listopadu v Praze, které zastřešuje platforma Festival svobody. I letos se na velkém pódiu v horní části Václavského náměstí od 16:30 do 21:40 hodin vystřídají desítky inspirativních osobností veřejného života a předních muzikantů i kapel a společně s diváky oslaví odkaz sametové revoluce, demokratické hodnoty a zamyslí se nad cenou míru.

Mezi potvrzenými vystupujícími jsou kapely Chinaski, Lenka Dusilová Band, zpěváci Michal Horák, Ben Cristovao a další. Hlavním zahraničním hostem jsou ruské aktivistky Pussy Riot. Své proslovy přednesou Václav Moravec, hongkongský aktivista Samuel Chu či farářka Martina Viktorie Kopecká. Přečten bude také dopis s poselstvím Jeho Svatosti dalajlámy. V rámci koncertu budou návštěvníci moci podpořit skrze DMS sbírku Člověka v tísni Druhá šance – Milostivé léto 2, určené k financování pomoci lidem v dluhové pasti. Programem provede moderátorská dvojice ve složení Jindřich Šídlo a Linda Bartošová.

„Středobodem letošního Koncertu pro budoucnost je téma míru. To, že ho aktivně žijeme, jsme brali jako samozřejmost, která dnes už neplatí. Zároveň až moc často slyšíme hlasy zpochybňující základní hodnoty, které jsme díky sametové revoluci získali. Za hodnoty svobody, demokracie a právního státu se nyní bojuje na Ukrajině. Proto se letos chceme společně s občany postavit za tyto hodnoty, stejně jako za Ukrajinu,” říká za organizátory Jan Gregar.

Nabitý hudební program

Ze zahraničí do Prahy přijede ruská punk rocková protestní skupina Pussy Riot, která zahraje krátce po 20. hodině. Oslavit Den boje za svobodu a demokracii na Václavském náměstí budou lidé moci za doprovodu dalších známých zpěváků a kapel. Vystoupí písničkář Michal Horák, zpěváci Ondřej Ruml, v jehož podání zazní Modlitba pro Martu, Ben Cristovao s Davidem Kollerem, Lenka Dusilová Band, kapela Chinaski, temperamentní uskupení Čhave Romane, zpěvačka Annet X a slovenský hudebník Pišta Kráľovič, známý jako FVLCRVM, či pražské rapové duo P/\ST. Českou hymnu uslyší návštěvníci v podání sboru Veselé chvíle z DAMU.

Inspirativní řečníci

Své myšlenky budou s návštěvníky sdílet hongkongský aktivista Samuel Chu, farářka Martina Viktorie Kopecká, novináři Filip Titlbach a Václav Moravec, Karolína Křížová z organizace Konsent bořící mýty o sexu a sexuálním násilí, ekonom Tomáš Sedláček, chirurg a účastník misí Lékařů bez hranic Tomáš Šebek či předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová a další řečníci.

Zamyšlení nad cenou míru na LED obrazovkách i ve spotu

Jaká je cena míru? „Letos si tuto otázku pokládáme poprvé a na Václavském náměstí se společně budeme pokoušet najít odpověď,“ slibují organizátoři. Díky technologickému partnerovi koncertu, společnosti O2, budou moci návštěvníci poslat svou odpověď do speciálního rozhraní, které vytvoří na LED obrazovkách na podiu živý proud reakcí a textů formou tzv. word cloudu.

Cena míru je ústředním tématem, které se prolnulo i do spotu režírovaného Jaroslavem Kratochvílem, který bude na koncertě také promítán. Spot zachycuje moment nejistoty ve chvíli, kdy jsou lidé konfrontováni s otázkou na cenu míru. Nikdo z dotazovaných nedokáže pohotově odpovědět. Jak na tom budou lidé na Václavském náměstí se dozvíme už 17. listopadu.

Dárcovská SMS sbírka Druhá šance na Milostivé léto 2

Koncert pro budoucnost podpoří SOS sbírku Druhá šance organizace Člověk v tísni, určenou k financování pomoci lidem v dluhové pasti. Pokud se rozhodnou návštěvníci koncertu přispět svou pomocí, budou moci zaslat dárcovskou zprávu ve tvaru DMS DRUHASANCE 30, 60 nebo 90 na číslo 87 777. Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč, kde 29, 59 nebo 89 Kč bude připsáno na dárcovský účet. Více informací, jak fungují dárcovské DMS naleznete na www.darcovskasms.cz. Na Koncertě pro budoucnost promluví vedoucí programu Dluhové poradenství a nositel Ceny Františka Kriegla pro rok 2022 Daniel Hůle, který se už dlouhou řadu let neúnavně věnuje problematice zadlužování značné části občanů České republiky a zejména oblasti exekučního a vymahačského byznysu.

Výstavy a prezentace neziskových organizací

Součástí doprovodného programu Koncertu pro budoucnost jsou také výstavy Chyceni při činu, za níž stojí organizace BreakfastStory, a Fandíme úspěchu, jejímž cílem je sdílet pozoruhodné příběhy rozvojové spolupráce. Na Václavském náměstí budou mít svá stanoviště také některé neziskové organizace v rámci zóny Takoví jsme, jako např. Jsme fér, Post Bellum či Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové a další.

Financování koncertu

Pořadatelem Koncertu pro budoucnost je kulturní nezisková organizace Nerudný fest.cz. Na webu koncertprobudoucnost.cz jsou uvedeni všichni dárci, bez jejichž podpory by koncert nevznikl. Akci v roce 2022 podpořil Magistrát hlavního města Prahy, hlavními partnery koncertu jsou Pila Javořice, Sekyra Foundation a Nadace Tipsport.

„Bezprecedentní ruská agrese a zintenzivnění hybridní války zdůraznily význam podpory demokracie a nezávislé žurnalistiky, což patří dlouhodobě mezi priority Nadace Tipsport. Proto jsme se rozhodli přispět k tomu, abychom svobodu, kterou nám všem 17. listopad přinesl, mohli slavit i v příštích letech,“ uvedl předseda správní rady nadace Václav Sochor.

„Velmi si vážíme podpory našich partnerů, drtivá většina finančních prostředků potřebných pro realizaci Koncertu pro budoucnost je ze soukromých zdrojů,” dodává Jan Gregar z Nerudného festu.

Živý přenos koncertu na sociálních sítích i v médiích

Hudební vystoupení i proslovy inspirativních řečníků bude možné sledovat i on-line, celý program bude živě streamován na sociálních sítích některými médii a partnerskými organizacemi. 

Koncert pro budoucnost 17. 11. 2022 na Václavském náměstí:

Začátek: 16:30, konec: 21:40

HUDBA:

Pussy Riot, Ben Cristovao feat. David Koller, Lenka Dusilová BAND, Hrubá hudba, Čhave Romane, P/\ST, FVLCRVM feat. Annet X, Chinaski, Michal Horák. Jan Burian, Ondřej Ruml, Veselé Chvíle – studentský sbor z DAMU, skladba #nevzdamse: David Koller, Igor Orozovič, Monika Načeva, Lenka Dusilová, Michal Pavlíček, Aliaksandr Yasinski, Roman Zabelov, Kirill Yakovlev, Taras Volos, Vartui Saribekian, Natalia Lisniak, Šimon Marek, Jan Forest, Kateryna Vatchenko, Nikita Krein Igor Ochepovsky, Olesya Ochepovskaya

ŘEČNÍCI:

Samuel Chu (Hong Kong). Václav Moravec. Tomáš Sedláček. Filip Titlbach. Marie Viktorie Kopecká. Martin Vohánka. Jan Husák, Dana Drábová, Michael Romancov, Petr Holub, Karolína Křížová, Daniel Hůle, Tomáš Šebek

ZÓNA TAKOVÍ JSME (prezentace neziskových organizací na náměstí)

  • Nerudný fest
  • Post Bellum
  • Jsme fér
  • Nový Prostor
  • Anděl Strážný
  • Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové
  • Město lidem
  • Knihovna Václava Havla
  • Česká Obec Sokolská

VÝSTAVY (doprovodný program)

Platforma Festival svobody

Koncert pro budoucnost se koná již od roku 2016 a je součástí platformy Festival svobody, otevřeného uskupení nezávislých občanských iniciativ a organizací pořádajících akce k výročí 17. listopadu. K té se každý rok připojují také regionální organizátoři, ať už jako občanské iniciativy nebo jednotlivci. Každý zvlášť, ale symbolicky všichni společně, připravují kulturní a vzdělávací programy ve svých obcích, pro své sousedy, přátele nebo rodiny, aby oslavili výročí sametové revoluce napříč Českou republikou.

Bližší informace o Koncertu pro budoucnost naleznete přímo na webu akce nebo Facebooku či Instagramu.

You may also like...