4. března je Světový den obezity. Se svojí váhou je spokojena jen zhruba pětina Čechů

Světový den obezity připadá na 4. března. Den věnovaný onemocnění, jenž patří k nejvíce podceňovaným, a které může vést k rozvoji závažných zdravotních komplikací. Jen 27 % lidí v Česku má pocit, že je jejich váha v pořádku. U lidí, jejichž body mass index (BMI) odpovídá nadváze nebo obezitě, dokonce spokojenost s vlastní váhou klesá na pouhá 3 %. Většina lidí se v minulých třech letech sice pokusila zhubnout – zpravidla svépomocí prostřednictvím úpravy jídelníčku či pravidelného cvičení – často ale nebyli s výsledkem spokojeni*. Češi jsou si tedy faktu, že patří k nejobéznějším národům v Evropě vědomi, nicméně řešení nadváhy a obezity ve spolupráci s lékařem, je jim zatím stále cizí. 

Nespokojenost s vlastní váhou bere podle průzkumu* většina lidí vážně. Přes 60 % Čechů se v posledních třech letech pokoušelo zhubnout, nebo to má v plánu v horizontu jednoho roku. Častěji je hubnutí tématem pro ženy a lidi, kteří se s nadváhou či dokonce obezitou již potýkají. V této skupině vykázalo snahu zhubnout dokonce 77 % respondentů, mimo jiné i proto, že řada z nich už čelí zdravotním problémům, jež se s obezitou či nadváhou pojí. Nejčastěji jde o vysoký krevní tlak, syndrom spánkové apnoe, chrápání či cukrovku II. typu. Objevují se však také potíže s početím dítěte, a to u mužů i žen.

Lidé hubnutí řeší většinou sami, spoléhají na úpravu jídelníčku

Pro Čechy je při jejich úsilí zhubnout důležité nejen dosáhnout poklesu váhy, ale nižší hmotnost si také dlouhodobě udržet. Téměř 80 % respondentů ale zároveň považuje tento cíl za obtížně splnitelný. I proto se lidé obvykle snaží zhubnout opakovaně, jen málokdy se o to pokusí jen jednou. Za nedůležité považují lidé zapojení lékařů. Hubnout se pokoušejí především svépomocí, nejčastěji úpravou jídelníčku (40 %) či snahou o pravidelné cvičení nebo sport (26 %). Odborná dietologická či psychologická pomoc naopak není pro Čechy příliš důležitá. Ve spolupráci s lékařem zkoušela zhubnout jen 3 % lidí. Zapojení lékařů či dalších odborníků přitom může výrazně zvýšit šanci na trvalý úspěch.

„Většina lidí k nadváze a obezitě přistupuje s jednoduchou rovnicí v hlavě, omezím lehce jídelníček, začnu se více hýbat a kila půjdou dolů. Bohužel pokud by to bylo tak snadné, lidé by se nedostali tam, kde jsou a zbavení se kil navíc by se tak pro většinu nestal dlouhodobý nebo stále se opakující problém, který se jim nedaří vyřešit,“ komentuje prof. MUDr. Martin Haluzík, DrSc., který se v Centru diabetologie IKEM klinicky i vědecky věnuje problematice obezity, diabetu a inzulínové rezistence. „Obezita je nemoc, a tak by se k ní mělo přistupovat, se vším respektem, vážností a stejně jako u ostatních nemocí, ve spolupráci s lékařem. Ten je schopný posoudit daného člověka komplexně a nastavit pro něj řešení problému nadváhy nebo obezity zcela na míru s ohledem na jeho aktuální zdravotní, fyzický, ale i psychický stav. Lékař zároveň sleduje celý proces a za pomoci využití všech možností moderní medicíny včetně případných léků může aktivně reagovat na jeho postup. Zejména u lidí, kterým se nedaří zhubnout a udržet váhu dlouhodobě se mohou objevit další přidružená onemocnění. Některé běžně doporučované postupy či diety tak mohou být v takovém případě dokonce škodlivé,“ dodává profesor Haluzík.  

O hubnutí se lidé nejčastěji radí s partnerem a přáteli, informace k tématu si pak zjišťují především na internetu (30 %) a na sociálních sítích (17 %). Více než 90 % lidí si od hubnutí také slibuje, že si vylepší fyzickou kondici, budou ze sebe mít lepší pocit či získají více energie. Snaha vypadat lépe a vejít se do oblečení naopak mezi hlavními motivacemi pro hubnutí nefiguruje.

„Bohužel kolem nás existuje mnoho nepravd, dezinformací.  Lidé s nadváhou a obezitou by si měli vyhledat validní, komplexní informace, které se této problematiky týkají a ideálně vše ještě konzultovat s lékařem, který nejlépe zná jejich zdravotní stav,” komentuje doc. MUDr. Martin Matoulek, PhD. z III. interní kliniky – kliniky endokrinologie a metabolismu 1. LF UK a VF v Praze a dodává: „U pacientů začínám s pohybem za monitoringu jídla, protože fyzická zdatnost je nejlepší prognostický faktor pro dlouhý a kvalitní život a při jejím zvyšování dochází automaticky k poklesu hmotnosti jako vedlejší efekt. Zlepšují se prakticky všechny nemoci spojené s obezitou jako je cukrovka, vysoký krevní tlak, zvýšená hladina tuků v krvi. Navíc fyzická aktivita je nejlepší přirozené antidepresivum a stoupá spolupráce i s dietním doporučením.”

Tloustneme.cz – zdroj užitečných a zajímavých informací k nadváze a obezitě

Tipem pro vyhledání informací k nadváze a obezitě je edukační portál tloustneme.cz, na jehož vzniku se podílel tým špičkových českých lékařů. Návštěvníci zde najdou nejen řadu zajímavých a užitečných informací souvisejících s obezitou, poutavé příběhy či originálně pojatou BMI kalkulačku, ale navíc nabízí přehled kontaktů na specializované lékaře po celé České republice, kteří s řešením nadváhy či obezity ochotně pomohou.

* Data vycházejí z průzkumu agentury Behavio realizovaného pro společnost Novo Nordisk.

You may also like...