S otužováním začněte pomalu a vydržte u něj celý život. Vaše tělo vám poděkuje

Otužování by se mohlo stát součástí života každého, kdo chce udělat něco pro své zdraví. Působí proti nachlazení, ale také proti alergiím, vředové chorobě, hypertenzi a některým nervovým chorobám či psychickým poruchám. Vhodné je však jen pro zdravé lidi. Jak s otužováním začít a na co si dát pozor?

Podzim a chladné dny jsou nyní nedílnou součástí našeho života. Někteří se halí do teplých kabátů a nasazují čepice, jiní naopak oblečení shazují a míří do studené vody. Řeč není o ničem jiném než o otužování, které si nejen v České republice získává stále více příznivců. „Z našeho letošního průzkumu* vyplývá, že se otužování věnuje pravidelně 750 000 Čechů. Jako nejčastější důvod a přínos uvádějí posílení imunity a zlepšení fyzického zdraví,“ říká Daniel Bareš, marketingový manažer společnosti ALBIXON. Blahodárné účinky má nejen na naše fyzické zdraví, ale také psychické. A vhodné je pro všechny věkové kategorie – děti, dospělé i starší osoby. „Otužování je velmi důležité i pro lidi vyššího věku. Je totiž známo, že jim chlad snadno uškodí. Cévy starších lidí se nejsou schopny dokonale smrštit a zabránit unikání tepla z těla, zvlášť v okrajových částech. Proto necítí bolest v prstech tak rychle jako mladí a rychleji prochladnou i omrznou,“ vysvětluje Vladimír Komárek, předseda České otužilecké unie, který se otužování věnuje už 48 let.

Jak s otužováním začít, aby nám bylo příjemné a zároveň dlouhodobě přínosné? Klíčem je jít na to postupně a proces zbytečně neurychlit. „Začátečníci se mohou nejprve omývat mokrou žínkou, houbou či vlhkým ručníkem. Poté, co si tělo zvykne na omývání, lze přistoupit k intenzivnějším fázím – k polévání nebo sprchování. To může trvat jednu až dvě minuty. Nejúčinnější je studená koupel v potoce, řece, moři nebo ve vlastním zahradním bazénu. Ten je pro otužování ideální. Je totiž vždy k dispozici, dá se v něm plavat a po otužování můžeme rychle do tepla,“ doporučuje Vladimír Komárek. „Zahradní bazén už dávno není zábavou jen na letní měsíce. Kvalitní zastřešení v kombinaci s vyhříváním prodlouží koupací sezonu až na sedm měsíců, a v zimě ho pak stále více zákazníků využívá k otužování. Naše technologie QBIG BENEFIT umožňuje využívat zapuštěný bazén bez větších omezení v průběhu celé zimy, oproti dřívějším řešením totiž není potřeba vodu na zimu vypouštět,“ doplňuje Daniel Bareš.

I když má otužování řadu výhod, není pro všechny přínosné. Vedle jedinců s problémy se srdcem není vhodné ani pro lidi s alergií na chlad nebo trpícími Raynaudovou chorobou či Raynaudovým syndromem. Při nich se špatně dokrvují některé části těla. O otužování nemocných musí vždy rozhodnout lékař.

Pokud jste se jako statisíce dalších lidí pro otužování nadchli, provádějte ho několikrát denně. „Začněte ráno cvičením při otevřeném okně, na balkoně nebo venku, s minimálním množstvím oblečení. Pokračujte ranním mytím minimálně půlky těla studenou vodou nebo raději studenou sprchou. Napadl venku čerstvý prašan? Využijte toho a běžte se v něm proběhnout nebo klidně i vyválet,“ navrhuje Vladimír Komárek. Využívejte každé chvíle pro otužování, třeba i po cestě do práce nebo školy, stačí se jen lehce obléknout a zvolit rychlejší tempo chůze. Po práci může následovat další otužování v přírodě, při sportu, v sauně nebo při tělesné práci. Nečekejte však výsledky hned. Příznivé účinky otužování se projeví zhruba za tři až čtyři týdny. A zapojte do otužování i své děti. Největší přínos má totiž otužování pro jedince, který se mu věnuje celoživotně. „Pokud z nějakého důvodu člověk s otužováním přestane, zvýšená otužilost během několika týdnů klesne. Po delším přerušení je potřeba začít prakticky od začátku. Proto je při otužování důležitá soustavnost,“ říká Vladimír Komárek.

* Průzkum realizovala společnost ALBIXON prostřednictvím IPSOS Instant Research na reprezentativním vzorku 924 respondentů v lednu 2022.

You may also like...