Antikvartet Dušana Vančury vydává vánoční klip Z betléma se ozývá

Známý spirituál Wasn’t That A Mighty Day, přezpívaný řadou světových pěveckých těles i sólistů, u nás proslavila skupina Spirituál Kvintet, která píseň zpívala s českým textem Dušana Vančury.

Původní píseň Dušana kdysi uhranula svým skvělým rytmem, ale stejně jako u mnoha jiných tradicionálů ji vlastně tvořil pouze motiv refrénu, sloky si tak Dušan musel dopsat sám. A tak byl z velké části nejen textařem, ale i skladatelem hudby tohoto a i mnoha jiných spirituálů, proslavených v Čechách. Z Betléma se ozývá je jednou z nejznámějších písní, které textoval.“ potvrzuje dědička Dušanova odkazu a entuziastická pokračovatelka, zpěvačka Zuzana Vančurová.

Devátého prosince vychází dvojalbum Láska Tvá (pocta Dušanu Vančurovi). Antikvartet již v přestihu pravidelně vydává jednotlivé singly. Před Vánocemi se soubor rozhodl pro verzi slavné písně o narození Ježíše. “Ve své nové podobě tak vzdává hold kapelníkovi a svému zakladateli tím, že pečlivě dodržuje jeho osobitý zápis vokálů. Aranžmá nástrojů si ale kapela, jako již obvykle, uzpůsobuje svému pojetí a své vlastní hudební vizi”, dodává Jiří Mašek, kapelník, zpěvák, basista Antikvartetu a producent nových nahrávek.

Na projektu se podílelo mnoho hostů a zazní zde řada zpěvů a nástrojových partů, obohacujících zvuk základní sestavy skupiny. V nahrávce je slyšet komorní pěvecký sbor pod vedením Lukáše Holce, podobné těleso participovalo už na natáčení minulé, před dvěma lety vydané desky. Perkusí a bicích nástrojů se ujal pedagog Ježkovy konzervatoře Jan Linhart, další perkuse natočil Dušanův a Zuzanin syn Petr. Zdobný klarinet zde nahrála sólistka Jihočeské filharmonie Teurumi Suda Hatashima. O hudební i zvukovou režii nahrávky se opět postaral právě Jiří Mašek. Supervizorem a vydavatelem je Zuzana Vančurová. Vše se připravuje a zpracovává v hudebním studiu A4 Mirochov.

Videoklip: www.youtube.com/z-betlema-se-ozyva

K singlu, který je dostupný od 9.12. 2022 na všech digitálních platformách (Spotify, Apple Music, Deezer a další), kapela natočila i vánoční videoklip. Ten oficiálně vyjde ve stejny den, v den nedožitých 85. narozenin Dušana Vančury, na YouTubovém kanálu Antikvartet Dušana Vančury.

Je to vánoční dárek pro naše fanoušky, kteří se nemohou dočkat nové desky a chtějí se spolu s námi svátečně naladit ještě před tím, než přijdou na naše vánoční koncerty“ slibuje zpěvačka Magdalena Jungwirthová, která se stará o kapelní sociální sítě a obecně o PR skupiny.

lip vznikal začátkem listopadu, v domácím venkovském prostředí a krásné přírodě jižních Čech. Jeho realizace se opět ujal osvědčený tým tvůrců z foto a video ateliéru Dílna Kalaš. Petr Kalaš a Lucie Chramostová Kalašová si tentokrát přizvali dalšího profesionála, ostřiče a producenta Tadeáše Chramostu z filmového studia Marvel.

Námět, scénář, střih a zpracování je zcela dílem Petra a Lucky. Tentokrát jsme se naplno odevzdali do jejich rukou. Naše spolupráce je dlouhodobá a naším záměrem bylo vytvořit si kolem sebe tým lidí, kterým můžeme důvěřovat, kteří udělají věc podle svého a zároveň intuitivně vyhoví naší představě.“ říká Jiří Mašek.

„Vánoční atmosféru videa podtrhnou třeboňské mlhy i svátečně laděné interiérové záběry z ateliéru. Doufáme, že píseň naše fanoušky potěší a zahřeje v předvánočním čase.” Dodává druhý z pánů ze souboru, zpěvák, kytarista a houslista, Tomáš Vávra.

Foto: archív Antikvartetu

You may also like...