Bobování na zavřených sjezdovkách? Pozor na úrazy, za páskami pojištění neplatí

Letošní zimní sezóna lyžařům nepřeje, vleky jsou většinu zimy kvůli vládním nařízením vypnuté. Sjezdovky tak místo lyžařů a snowboardistů obsadili sáňkaři a bobaři, kteří využívají i uměle zasněžených svahů. Přestože některé skiareály nechávají svahy pro podobné aktivity přístupné, návštěvníci by měli dodržovat bezpečnostní opatření. A to nejen kvůli šíření viru, ale také kvůli riziku úrazu. Direct pojišťovna navíc upozornila na to, že pokud se člověk zraní v místě, kam je zakázané chodit, neplatí mu pojištění.

Kvůli protipandemickým opatřením byly lyžařské vleky letošní sezónu zatím otevřeny pouze od 18. do 26. prosince. Nejistý je pro skiareály i zbytek sezóny, protože ministerstvo zdravotnictví považuje zimní střediska za riziková z hlediska možnosti vysokého sociálního kontaktu.

Přestože vleky musejí zůstat vypnuté, řada skiareálů zůstává přístupná pro lidi, kteří si i tak chtějí užít zimních radovánek. Sjezdovky se tak plní sáňkaři a bobaři. „Nepůjdeme německou cestou, která nejenže zavřela areály, ale dokonce s ohledem na to, co by hrozilo, podobně třeba jako v České republice, ještě zamezila příjezd k areálům. Chceme, aby turisté nebo lidé, kteří se tam chovají korektně, měli možnost do areálů dojet, aby měli možnost tam alespoň nějakým elementárním způsobem vyplnit svůj volný čas v rámci pobytu v přírodě,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

Dodržujte odstupy, prosí skiareály

Problém je, že často není v možnostech skiareálů na návštěvníky dohlížet. „Chápeme, že lidé jsou už dlouho zavření doma, a hlavně děti se potřebují někde odreagovat. Ze sjezdovky je proto nevyháníme, i když vleky jsou vypnuté,“ říká František Jílek, správce skiareálu Olešnice. Problém je podle něj v tom, že někteří lidé ani přes upozorňování personálu, ani přes přítomné cedule nedodržují zásady, jako jsou dvoumetrové rozestupy a zakrytá ústa.

Kromě proticovidových opatření by lidé v takovýchto podmínkách navíc měli ještě důsledněji myslet na svoji bezpečnost, používat bezpečnostní prvky jako ochranné přilby a zbytečně neriskovat. „Lidé by si měli uvědomit, že vstup do areálu je na vlastní nebezpečí. Nejsou tu instalovány bezpečnostní prvky, jako jsou třeba matrace tlumící nárazy a podobně,“ upozorňuje Jílek.

Pojištění platí dál. Pozor však na výluky 

Právě v případě úrazů, ale například také při srážkách, kdy dojde k poškození sportovního vybavení, se lidé mohou i na svazích s vypnutými vleky spolehnout na cestovní pojištění, které si může každý jednoduše sjednat online a i pro Českou republiku. „Je možné ho uzavřít i krátkodobě, třeba jen na víkend, a pokrývá právě případy vážných nehod a zranění, ale také odpovědnosti, když omylem ublížíte či způsobíte škodu někomu jinému,“ vysvětluje mluvčí Direct pojišťovny Nela Maťašeje.

Při vstupu na sjezdovky je ovšem potřeba respektovat nařízení areálu a vyhýbat se opáskovaným prostorům se zákazem vstupu. „Pokud lidé například podlezou pásky nebo ignorují zákazové cedule, přestává v těchto prostorách pojištění platit,“ upozorňuje Maťašeje.

Návštěvníci by při využívání umělých svahů připravených na znovuspuštění vleků měli po celou dobu dodržovat pravidla areálu a dbát na instrukce personálu. „Rád bych také poprosil o dodržování správného parkování, aby návštěvníci neblokovali provoz, a především na dodržování pořádku. Mnozí mají problém dojít s obaly od svačin k odpadkovému koši, a podle toho to tak potom na svahu vypadá. Uklízet to po nich musejí jiní,“ dodává Jílek.

 

You may also like...