Botanická zahrada Praha připravuje přednášky a zahajuje Asijský rok

Botanická zahrada hl. m. Prahy připravila i na letošní rok cyklus oblíbených přednášek pro veřejnost. Ty budou zahájeny už ve čtvrtek 9. února. Přednášky jsou určené jak vášnivým botanikům, tak laikům a nadšeným objevitelům. Celá sezóna roku 2023 se ponese v duchu Asie a tou je inspirována i většina přednášek. Prvním tématem bude stepní květena Kyrgyzstánu a přednášet bude kurátor trojské botanické zahrady Petr Hanzelka.

Další témata se dotknou i ekologie a ochrany životního prostředí, seznámí s botanickými expedicemi do oblasti Asie nebo představí tradiční asijskou medicínu ájurvéda a léčivé rostliny. Přednášky se konají každý týden až do 6. dubna. Je možné si je poslechnout naživo přímo v areálu botanické zahrady, nebo on-line. Vstupenka stojí 150 Kč a v ceně je i vstup do botanické zahrady včetně skleníku Fata Morgana. Přednášky v botanické zahradě opět podporuje generální partner, značka Hyundai.

„Pro naše návštěvníky jsme připravili tradiční cyklus oblíbených, nejen botanických přednášek. Letošní rok v botanické zahradě bude asijský, budeme více akcentovat naše expozice a sbírky, které vycházejí z asijské přírody, a tak i přednášky budou z velké části zaměřené na Asii. Po dvouleté přestávce se také letos vracíme k živým přednáškám přímo u nás v botanické zahradě a pro zájemce ze vzdálenějších koutů republiky opět nabízíme možnost připojit se on-line. Rád bych také poděkoval našemu generálnímu partnerovi, značce Hyundai, že podporuje naše vzdělávací aktivity, a tedy i chystaný cyklus přednášek, říká Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Z Prahy přes Kyrgyzstán až do Japonska

Termíny a témata přednášek jsou zveřejněny na webových stránkách botanické zahrady a jejich prostřednictvím se také zájemci mohou přihlašovat k účasti. V první přednášce na téma Stepní květena Kyrgyzstánu, která se uskuteční ve čtvrtek 9. února, pohovoří Ing. Petr Hanzelka, Ph.D., kurátor Botanické zahrady hl. m. Prahy: „Příroda Kyrgyzstánu je skutečně pestrá. Najdeme zde velehory, polopouště, stepi i lesy. Během přednášky se budeme věnovat především oblastem stepí a polopouští a hlavně rostlinám, které tam můžeme nalézt. I v tomto ohledu vyniká Kyrgyzstán mimořádnou pestrostí. Navíc mnohé druhy, které zde rostou, se s úspěchem dají pěstovat i v našich zahradách. V mnoha případech se jedná o velmi odolné rostliny, které jsou schopné vyrovnat se i s náročnějšími podmínkami u nás, zejména s případným nedostatkem srážek během jara či léta, ale i s mrazy a zimou.“ Během přednášky budou zmíněny možnosti pěstování vybraných rostlinných druhů a účastníci se dozvědí též zajímavosti o bohaté historii této země a jejích památkách. V dalších přednáškách nás odborníci z botanické zahrady pozvou do Jižní Koreje, Thajska nebo Japonska, návštěvníci zjistí, jak je to se zimováním našich ptáků v Asii, přiučí se tradiční ájurvédské medicíně a zorientují se v asijských léčivkách. Přednášky se konají vždy ve čtvrtek od 17.30.


Asijský rok v Troji

S Botanickou zahradou Praha se letos návštěvníci vypraví na cestu do daleké Asie a seznámí se s její bohatou flórou. Asijský rok v Troji zahájíme už v neděli 22. ledna, kdy začíná nový čínský rok. Asijské stopy lze nalézt v celém areálu botanické zahrady. Tropická flóra tohoto kontinentu je velmi silně zastoupena ve skleníku Fata Morgana. Čínské květeně je zasvěcen skleník Emei Shan v Horní zahradě, ve venkovních expozicích také mohou zájemci navštívit Lesy Asie, relaxovat na Pivoňkové louce, projít se bambusovým porostem nebo zklidnit mysl v zenové Japonské zahradě. Asijské země byly také častým cílem botanických výprav odborníků z trojské zahrady. Několikrát navštívili Čínu, Vietnam, Turecko, jejich cesty vedly i do Japonska, na Borneo a Filipíny, do Kyrgyzstánu a poslední navštívenou asijskou zemí byla na podzim roku 2022 Jižní Korea. Botanická zahrada připravuje na celou sezónu tematický program, Asií budou inspirované nejen přednášky, ale i oblíbené výstavy a další akce. Už 3. března začíná populární výstava orchidejí, která se tentokrát zaměří na rostlinné poklady Vietnamu.

Podrobné informace o akcích Botanické zahrady Praha najdete na www.botanicka.cz/clanky/akce/prehled-nasich-akci

You may also like...