Bratrům Galperinům přinesla spolupráce s Čechy nominaci na Českého lva

S českými filmaři pracovali bratři Evgueni a Sacha Galperinové, v současné době špička ve svém oboru, úplně poprvé. Spolupráce na mezinárodně oceňovaném animovaném snímku Moje slunce Mad režisérky Michaely Pavlátové jim přinesla nominaci na Českého lva v kategorii Nejlepší hudba. Tvůrčí duo Galperinů je podepsáno pod hudbou k populárním americkým seriálům Mělas to vědět s Nicole Kidman a Hughem Grantem a Scény z manželského života s Oscarem Isaacem a Jessicou Chastain nebo polským dramatem Corpus Christi nominovaným na Oscara. Na svém kontě mají už evropského Oscara (cena Evropské filmové akademie) za hudbu k filmu Nemilovaní známého a oceňovaného režiséra Andreye Zvyagintseva, s nímž dlouhodobě spolupracují.

Česko-francouzsko-slovenský snímek Moje slunce Mad vypráví příběh mladé Češky, která se vdá za svého milovaného spolužáka Nazira do exotického Kábulu. Animovaný snímek Pavlátové svůj mezinárodní úspěch započal vloni, když v červnu získal cenu poroty na nejprestižnějším festivalu animovaných filmů v Annecy. Odnesl si například také hlavní cenu z největšího filmového festivalu v Latinské Americe v mexické Guadalajaře (FICG) a svůj mezinárodní úspěch potvrdil i nedávnou nominací na Zlaté glóby, kdy se prosadil mezi pětici nejlepších animovaných filmů v celosvětové konkurenci.

Hudebně nadaní bratři Galperinové, původem z Ruska a žijící dlouhodobě ve Francii, byli za hudbu k Moje slunce Mad ocenění na BiFan, jednom z nejvýznamnějších festivalů asijského kontinentu v jihokorejském Bucheonu. Jsou autory hudby k mnoha dalším aktuálně úspěšným snímkům, jako například v Sundance i Berlíně oceněném dokumentu Vítejte v Čečensku ukazujícím snahu o vyhlazení queer komunity v autonomní republice Ruské federace. V Čechách byl tento film k vidění na festivalu Jeden svět.

Na poli českého filmového průmyslu jde o první spolupráci s touto mezinárodně úspěšnou hudební dvojicí. „To, že se nám podařilo získat pro náš film hudební velikány, jako jsou Evgueni a Sacha Galperinové, považujeme za velmi prestižní záležitost a především dodnes za malý zázrak,“ shodují se producenti Kateřina Černá a Petr Oukropec z Negativu. 

Moje slunce Mad je aktuálně nominované ve třech kategoriích včetně Nejlepší film na Ceny české filmové kritiky a ve čtyřech kategoriích na Českého lva. Koproducentem v České republice je Česká televize (kreativní producentka Helena Uldrichová) a animační studio Alkay (Petr Horák). Film podpořil Státní fond kinematografie. Zahraničními koproducenty jsou Sacrableu Production, BFILM, Gaoshan Pictures, Innervision a podpořil ho Audiovizuálny fond, Eurimages, CNC a Creative Europe – MEDIA.

You may also like...