Cenu Olgy Havlové získal koordinátor tříkrálové sbírky Marek Navrátil

Laureátem Ceny Olgy Havlové, kterou vyhlašuje Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové (VDV), se 14. června 2021 stal Marek Navrátil z Drahanovic na Olomoucku. Cenu získal za své rozsáhlé dobročinné aktivity, kterým se v neziskovém sektoru věnuje již 25 let, a to navzdory svému handicapu, jímž je vada růstu. Mezi širokou škálou působení letošního laureáta vyniká vedle dobrovolnictví či fundraisingu i dnes již tradiční tříkrálová sbírka. Během slavnostního udílení v Praze byla oceněna i Zuzana Nemčíková, psycholožka v organizaci Revenium, která získala Cenu veřejnosti. 

Cenu Olgy Havlové v roce 1995 založila Olga Havlová s cílem upozornit na život lidí se zdravotním postižením a ocenit výjimečné osobnosti, které nezištně pomáhají ostatním. Odborná porota, která rozhoduje o udělení ceny, letos stála před výběrem z celkem 26 nominovaných.

„Porota Ceny Olgy Havlové se rozhodla letos po nelehkém zvažování mezi 26 nominovanými ocenit Marka Navrátila. Porotu oslovil široký rozsah jeho působení v neziskové oblasti a také nasazení, s jakým se své práci pro potřebné věnuje. Marek Navrátil se musel vyrovnat s obtížemi, které přináší jeho handicap – vada růstu, kvůli kterému musel projít řadou lékařských zákroků. Navzdory tomu zvládl vedle fundraisingu, dobrovolnictví či komunikace s veřejností stát i u koordinování projektu tříkrálové sbírky, kterou nezastavila ani náročná doba koronavirové pandemie, uvádí Monika Granja, ředitelka VDV.

Udělení Ceny Olgy Havlové nového držitele velmi potěšilo. Svou činnost vnímá jako životní poslání, v němž mu pomáhají zejména výborní kolegové, spolupracovníci a rodina:Jsem moc vděčný a velmi si vážím všech lidí, které jsem měl a mám okolo sebe. Manželku, rodinu, přátele, vlaky kolegyň a kolegů v Charitě, učitele, lékaře, naši svobodnou společnost, církev, kulturu a tento svět. Jestli k sobě dovedeme být ohleduplní, mít se rádi a pomáhat si tam, kde je potřeba, jestli dovedeme jít kus cesty společně, bez závisti a podrazů, tak to je dobře a takto nějak pokračovat dál a nějak tomu napomáhat, to je můj cíl,“ říká Marek Navrátil.

Marek Navrátil

Laureát Ceny Olgy Havlové Marek Navrátil získal bronzovou plastiku „Povzbuzení“ od sochaře Olbrama Zoubka, kterou mu během slavnostního večera předala MUDr. Milena Černá, předsedkyně správní rady VDV, předsedkyně Výboru pro sociální politiku Senátu Parlamentu ČR Miluše Horská a člen správní rady VDV biskup Václav Malý. 

V tomto roce nadace popáté udělila Cenu veřejnosti v rámci Ceny Olgy Havlové. Letos porota určila šest nominací, které postoupily do online hlasování. Cenu veřejnosti získala Zuzana Nemčíková, psycholožka z organizace Revenium, která přes svou opakovanou onkologickou diagnózu poskytuje psychologickou pomoc pacientkám s podobným onemocněním a pomáhá jim znovu nalézt pracovní kompetence. Zuzana Nemčíková obdržela diplom a kamennou sochu „Plamen“, jejímž autorem je africký umělec Bester Baureni.

Více o Ceně Olgy Havlové najdete zde: www.cenaolgyhavlove.cz.  

You may also like...