Češi letos utratí za dovolenou nejméně ze sledovaných zemí, vrací se do oblíbených destinací

Obyvatelé České republiky hodlají letos utratit za dovolenou nejméně peněz ze sledovaných zemí. Nejčastěji se o dovolené vrací na místa, která již navštívili a mají nejmenší zájem o turisticky neznámé destinace. Nejméně berou v potaz i ekologické dopady cestování jako uhlíkovou stopu. Vyplývá to z průzkumu HOLIDAY BAROMETR, provedeného v jedenadvaceti zemích Evropy, Severní Ameriky, Asie, Středního východu a Oceánie pro společnost Europ Assistance.

Průměrný Čech utratí podle reprezentativního průzkumu HOLIDAY BAROMETR letos za dovolenou (doprava, ubytování, strava, zábava) 1 494 €, nejméně ze všech jedenadvaceti sledovaných zemí. S více než dvojnásobným dovolenkovým rozpočtem ve srovnání s námi počítají podle průzkumu ve Švýcarsku (4 023 €) a Velké Británii (3 127 €), přibližně dvojnásobek utratí i v Německu (2 969 €). Z mimoevropských zemí utratí za dovolenou nejvíce obyvatelé USA (3 952 €) a Austrálie (3 792 €). Naopak, nejpodobnější výdaje uvedli v průzkumu Poláci (1 648 €), Japonci (1 582 €) a respondenti z Malajsie (1 516 €).  

“Nižší rozpočet souvisí s tím, že upřednostňujeme bližší destinace a častěji se spokojíme s ubytováním se snídaní,” uvádí v této souvislosti Lukáš Soural, obchodní a marketingový ředitel Europ Assistance. “Na druhé straně se našich rozpočtů na dovolenou méně dotkly problémy způsobené inflací. Vliv inflace na plánování dovolené potvrdilo při průzkumu 23 % Čechů, zato 53 % Italů a 42 % Francouzů nebo Portugalců. Dalších 33 % Čechů nicméně připustilo, že inflace jejich rozhodování ovlivnit mohla.”

Při výběru místa dovolené jsou Češi nejkonzervativnější ze všech sledovaných zemí. Dobrou zkušenost z předchozího pobytu jich uvedlo mezi motivy, proč si destinaci vybrali, celkem 51 %, nejvíce z obyvatel evropských zemí. Pouze 52 % Čechů zmínilo mezi kritérii, podle kterých se rozhodují, cestu do turisticky méně známých míst, což bylo mezi respondenty z Evropy naopak nejméně.   

“Při dovolené chceme hlavně odpočívat, záměr, že budou z dovolené pracovat, připustilo v průzkumů pouze 18 % dotázaných Čechů,” dodává Lukáš Soural. “V případě Švýcarů (35 %) nebo obyvatel Velké Británie (35 %) je tento počet takřka dvojnásobný.”    

Největší rozdíly mezi sledovanými zeměmi ukázal průzkum v přístupech k ekologickým dopadům dovolených souvisejícím s cestováním a uhlíkovou stopou. Uhlíkovou stopu, která při cestách na dovolenou vzniká, vnímá jako problém pouze 23 % Čechů, nejméně ze všech zemí, zato 59 % Portugalců, 49 % Španělů a 48 % Italů. “V tomto případě se potvrdil trend, který se projevil již v našem předchozím průzkumu MOBILITY BAROMETR, věnovaném dopravním návykům,” uzavírá Lukáš Soural, obchodní a marketingový ředitel Europ Assistance. “Ekologické aspekty, spojené s cestováním a dopravou, vnímáme velmi vlažně, což se odráží jak v našem přístupu k uhlíkově stopě, tak například v nízké oblibě elektromobilů mezi českými motoristy.”

You may also like...