Češi se zajímají o nemovitosti v Albánii, byt u moře se dá pořídit za cenu běžné chaty v tuzemsku

Albánie zažívá obrovský rozmach infrastruktury, turismu a gastronomie. Podle cestovních kanceláří se země objevuje na předních místech zájmu o letní dovolenou. Vzhledem k ideální konstelaci přírodních podmínek – nedotčená horská příroda a 360 kilometrů pláží, investuje země do turistického ruchu, který má být jedním z pilířů albánské ekonomiky. Zejména v přímořských oblastech se očekává boom v realitách a pohostinství. Zájem o investici do vlastní nemovitosti se objevuje i u Čechů. Za cenu chaty v Česku se dá v Albánii pořídit byt u moře.

Výrazné zlepšení turistické infrastruktury vede spoustu privátních investorů z přelidněného Chorvatska víc na jih. Alternativu k dobře známé destinaci nabízí panenské albánské pobřeží, omývané Jónským a Jaderským mořem. I přes předsudky z doby minulé je Albánie v současnosti bezpečná a bezproblémová země. Díky přístupovým rozhovorům s EU Albánie rapidně navyšuje standard služeb, při zachování velmi příznivých cen. Pohostinnost místních lidí, památky odkazující k římské i osmanské historii země a středomořská kuchyně napovídají, že Albánie může nabídnout totéž i více jako Čechy oblíbené Chorvatsko. Došlo také k rozšíření leteckého spojení s Evropou včetně nízkonákladových linek z Prahy, Berlína a Vídně s frekvencí 2 – 3 krát týdně. 

Přesun privátních investorů z přelidněného Chorvatska na jih je dlouhodobým trendem, který se pozitivně projevil na pobřeží Černé hory, která díky podpoře EU rozvinula turistický ruch. To mělo za následek růst cen nemovitostí a apartmánů na ceny podobné jako v Chorvatsku – v průměru 2 500 EUR za metr čtvereční. „Dnešní ceny v Albánii se na pobřeží pohybují kolem 1000 EUR za metr čtvereční. To je, na apartmán v novostavbě v destinaci Durrés (Drač), kam létá přímá linka z Prahy, velice příznivá cena. V příštích pěti letech očekáváme zhodnocení na úroveň 2100 – 2200 EUR za metr čtvereční,“ říká Daniel Mikulka za Successful Investments, specialistu na investiční byty v Albánii.

Albánské realitní kanceláře už zaznamenávají zvýšený zájem poptávek o investiční nemovitosti. První zájem o investici se objevuje i u Čechů. Podle Mikulky mohou i fyzické osoby na rozmachu této malé, ale šikovné země vydělat. Nejenom zhodnocením svých peněz investicí do apartmánu, příjmem z pronájmu, ale i zlepšením životní úrovně prodlouženými víkendy u moře. Za poslední tři roky rostly ceny nemovitostí o 30 procent.

Tak jako Slovinsko nebo Chorvatsko, předpovídají ekonomické ukazatele Albánii jako příští slibnou destinaci pro rozvoj obchodu. „Je to logické. Albánci se po čtyřech dekádách izolace a divočejší cestě ke stabilizaci dostávají do zaslouženého sedla. Vždy byli výtečnými obchodníky, a nyní mají otevřené dveře jak k volnému obchodu, tak také do EU. V čele vlády stojí progresivisté, velkou perspektivu má turismus, zemědělství, výroba i obnovitelné zdroje,“ uvádí Mikulka.

Albánská ekonomika aktuálně roste tempem 4,4 procenta HDP meziročně. Jedním z největších tahounů růstu je turismus, jehož podíl na albánské ekonomice dělá 14 procent. Země zahájila přístupové rozhovory s EU, provádí se důležité reformy k revitalizaci růstu a tvorbě pracovních míst. V Albánii nejvíce investují Švýcaři a Holanďané. Z českých společností podniká v Albánii česká společnost Forschner, svoje zastoupení zde má i Preciosa, Budějovický Budvar, Paramo nebo ŠKODA.

Velkou proměnou projde také největší albánský přístav v Durrés. Přístav v historické části města se změní v turistickou zónu s moderní promenádou, terminál osobní dopravy a kotviště soukromých jachet. Komerční přístavní aktivity budou přesunuty do nového terminálu na okraji města. Investiční projekt přístavu rozjíždí firma EMAAR, zakladatele Mohameda Alabbara, která je jednou z největších investičních firem v Dubaji. Kromě jiného postavili a zainventovali nejvyšší mrakodrap světa Burj Khalifa. Náklady na projekt v Durrés, který má být dokončen během 6 let, se pohybují kolem 2 miliard EUR.

Nabídka apartmánů je například v Durrés široká. Jde o novostavby v moderní čtvrti kousek od pláže a promenády plné obchodů, restaurací, kaváren, stánků a barů. „Z letiště jste na pláži za půl hodiny. Na dovolenou tak jezdíte na místo, které je vaše. V termínech, kdy k moři nemíříte zrovna vy, ale létají tam turisté, můžete apartmán pronajmout,“ popisuje Daniel Mikulka, který investora provází celým procesem a zajišťuje komplexní služby od vybavení apartmánu, správu nemovitosti nebo ubytování hostů. „Navíc v době pandemie a ztíženého cestování do zemí, kde nevlastníte žádnou nemovitost, zde můžete strávit home office nebo distanční výuku svých dětí. Vlastnictví nemovitosti v Albánii vás opravňuje k příjezdu za jakékoliv epidemiologické situace,“ dodává Mikulka.

Více na https://myalbania.cz/

You may also like...