Česká národní banka snižuje úroky, je přesvědčena, že inflace rychle slábne

Bankovní rada ČNB dnes rozhodla snížit základní úrokovou sazbu o 0,5 procentního bodu na 6,25 procenta. Znamená to, že bankovní rada ČNB je přesvědčena, že inflace rychle odeznívá a že ani lednové přecenění nebylo v tomto ohledu závažným rizikem. Jeho rozsah budeme znát teprve za týden, kdy statistici zveřejní příslušné údaje.

Koruna v reakci na dnešní krok ČNB přesto oslabuje, což značí, že podstatná část trhu mínila, že centrální banka se dnes uchýlí jen k redukci o 0,25 procentního bodu. Výrazněji než dnes ČNB naposledy základní sazbu snížila v květnu 2020, v důsledku dopadů první vlny covidové pandemie.  Česká koruna dnes oslabila až nad 25,1 koruny za euro, což je její nejslabší úroveň od května 2022. Tehdy koruna oslabovala v souvislosti se jmenováním nového guvernéra ČNB Aleše Michla.

Oslabování tehdy zarazila ČNB svými intervencemi za silnější korunu. ČNB bude sazby snižovat i dále v letošním roce, nelze vyloučit, že opět v rozsahu půl procentního bodu už hnedna příštím zasedání. Na konci roku by základní sazba měla činit 3,75 procenta.

Lukáš Kovanda, Ph.D.
Hlavní ekonom / Chief Economist, Trinity Bank

You may also like...