České lázně mohou počítat s ještě větším náporem než doposud, Brusel „posvětil“ navýšení poukázkové pomoci

V řadě tuzemských lázní nyní bude ještě větší nával než doposud. Ministerstvo pro místní rozvoj totiž dnes informovalo, že z Bruselu získalo „posvěcení“ – neboli takzvanou notifikaci – pro svůj program státem hrazených poukázek na lázeňský pobyt. Tento program se jmenuje „COVID – Lázně“.

Mnohá lázeňská zařízení dosud vyčkávala, zda ministerstvo notifikaci obdrží. Nyní, když se tak stalo, padá současný limit 200 tisíc eur, neboli zhruba 5,2 milionu korun. To byla doposud maximální částka, kterou mohl stát podpořit jedno konkrétní lázeňské zařízení. Nyní – díky získané notifikaci – se tato částka zvyšuje na 800 tisíc eur čili na více než 20 milionů korun. Jakékoli lázeňské zařízení v ČR tak nyní může získat čtyřnásobek dosavadní maximální možné státní podpory.

V praxi to znamená, že stát lázeňským zařízením proplatí až čtyřnásobek dosavadního maximálního množství poukazů programu „COVID – Lázně“. Tyto poukazy mají hodnotu 4000 Kč. Návštěvník lázní má na poukaz nárok, pokud v daném lázeňském zařízení stráví alespoň šest nocí a zaplatí si alespoň pět procedur. Pokud tak učiní, z celkové útraty za pobyt si 4000 Kč odečte a lázním tyto peníze místo něj uhradí stát, tedy daňový poplatník.

Každý daňový poplatník v ČR tedy přispívá na dovolenou v lázních svým některým spoluobčanům.  A to konkrétně těm, kteří si na webu ministerstva pro místní rozvoj vygenerovali poukaz a následně jej uplatnili. Zatím si lidé vygenerovali zhruba 122 tisíc poukázek. To odpovídá sumě 488 milionů korun. Zmíněná notifikace umožňuje, aby byly tyto poukázky – a navíc dalších zhruba 128 tisíc takových – proplaceny.

Ministerstvo pro místní rozvoj vyčlenilo na program poukazů miliardu korun, takže je připraveno proplatit 250 tisíc poukazů.

Na tuto miliardu se tedy bude svým některým spoluobčanům skládat každý daňový poplatník. Přitom zdaleka ne všechna lázeňská zařízení takovou podporu potřebují. Mnohá by byla kapacitně naplněna i bez existence programu „COVID – Lázně“. Některá z dalších lázeňských zařízení, která kapacitu ještě měla, pozastavila z důvodu uvedeného vyčkávání příjem poukazů. Nyní lze tedy čekat obnovenou zesílenou vlnu zájmu o pobyt v tuzemských lázeňských zařízeních.  

Lukáš Kovanda, Ph.D.
Národní ekonomická rada vlády (NERV)
Hlavní ekonom, CZECH FUND

You may also like...