České předsednictví EU zítra symbolicky uzavře společný koncert předních hudebníků i mladých talentů

Na konci roku končí české předsednictví v Radě Evropské unie. Po nabitých šesti měsících i na poli kultury jej symbolicky uzavírá koncert 13. prosince v bruselském prestižním kulturním centru Palais des beaux-arts de Bruxelles. Multižánrový večer s názvem Passing the Batton to the Next Generation (Předání štafety další generaci) představí přední české hudebníky Beatu Hlavenkovou, Radka Baboráka a Marcela Bártu. Ti si na pódiu pozvou své hudební kolegy, ale také zástupce nejmladší generace muzikantů, se kterými spolupracovali jako mentoři Akademie MenART. Koncert se uskuteční pod záštitou Pavla Kluckého, velvyslance ČR v Belgii, Edity Hrdé, vedoucí stálého zastoupení ČR při EU a Jitky Pánek Jurkové, ředitelky Českého centra Brusel. 

V Bruselu zítra dojde k symbolickému předání štafety nejmladší generaci hudebníků. „Je nám ctí připravovat tento slavnostní večer, jehož cílem je reflektovat současnou českou autorskou tvorbu a zároveň při předání předsednické štafety zapojit i mladou generaci talentovaných stipendistů. Symbolicky tak odráží mezigenerační předávání zkušeností, které je základem udržení kontinuity a moudrosti nejen v umělecké tvorbě ale i v celé společnosti,“ uvádí Dana Syrová, ředitelka Stipendijní Akademie MenART. Jitka Pánek Jurková, ředitelka Českého centra Brusel dodává: „Naším záměrem bylo na závěr předsednictví zprostředkovat moment nejen radosti z vynikající české současné hudby, ale také setkávání a sdílení mezi sebou a napříč generacemi. Po půlroce v Bruselu plném náročných diplomatických jednání
a velkorysých kulturních akcí se těšíme na ohlédnutí zpět i společný výhled dopředu.“

Koncert bude završením rozsáhlého českého předsednického programu v Bruselu: V prestižní BOZAR celý půlrok probíhal „Fokus na Českou republiku,“ kde za mimořádného zájmu publika proběhla přehlídka současného českého filmu, několik koncertů, konference k umělé inteligenci a výstava Mileny Dopitové. Mimo stěny BOZAR pak české předsednictví přineslo řadu výtvarných instalací do ulic Bruselu, módní přehlídku či výstavy v budovách evropských institucí. Více informací na www.EU2022.cz.


Závěrečný koncert českého předsednictví EU, který se odehraje ve dvou sálech BOZAR, bude patřit autorské mezižánrové tvorbě. Pianistka a skladatelka Beata Hlavenková se představí společně s Kapelou Snů, hornista a dirigent Radek Baborák vystoupí společně s hudebníky z Radek Baborák Ensemble a saxofonista, klarinetista a skladatel Marcel Bárta si přizval svou domovskou kapelu Vertigo. Jednotlivé ansámbly se v rámci večera několikrát zcela mimořádně prolnou a dají vyniknout i sólistům z Akademie MenART.

Slavnostní koncert otevře pocta slavné Smetanově Vltavě v nové úpravě čerstvé držitelky ceny Anděl Nikol Bokové. Dále zazní premiéra skladby L’Orangerie op. 3c od Radka Baboráka či v jeho úpravě Markéta Lazarová, parafráze na hudební témata Zdenka Lišky ze stejnojmenného filmu. Předsednický oblouk symbolicky uzavírá koncertní ukázka hudby z filmu Zátopek, jehož autorkou je Beata Hlavenková a film Zátopek předsednictví v červenci v BOZAR otvíral. Adventní čas připomenou koledy z alba Beaty Hlavenkové Bethlehem.

Nejmladší generaci hudebníků v Bruselu zastoupí absolventi Akademie MenART Nora Lubbadová (ped. Jaromíra Šnederflerová, ZUŠ Olešská, Praha), Vladimír Slavíček, skladba, klavír (ped. Radek Škeřík, ZUŠ Střezina, Hradec Králové), Tadeáš Syrový, skladba, klavír (ped. Otto Orany, ZUŠ Zbraslav, Praha), Veronika Chamolová soprán (ped. Barbora Klozová Velehradská, Konzervatoř Jana Deyla), Vintíř Langášek, housle (ped. Dušan Kovařík, ZUŠ Vítězslavy Kaprálové Brno). Během večera zazní i jejich autorská tvorba. 

Více informací na www.menart.cz nebo na www.brussels.czechcentres.cz.

O týden dříve 5. prosince se uskuteční veřejné slyšení v Evrop­ském parlamentu na téma českého základního uměleckého vzdělávání jako dobrého příkladu praxe. 75 účinkujících žáků a pedagogů českých ZUŠ se představí také v rámci večerního koncertu. Konferenci Evropské mládeže v Evropském parlamentu konanou 6. prosince, pak uzavře vystoupení základních uměleckých škol. Projekt se koná pod osobní záštitou paní poslankyně Michaely Šojdrové, dramaturgie a produkce projektu je pod hlavičkou celostátní festivalu ZUŠ Open. Více o projektu je k dispozici na www.zusopen.cz.

You may also like...