Český Krumlov, perla jižních Čech

Český Krumlov, to je Vltava, útulné domky, úzké středověké uličky, obchody a kavárny. Samozřejmě hrad a zámek. A také turisté z Asie, kteří tu jsou nejen na výletě, ale mnoho jich tu i bydlí. Častěji tu potkáte zahraniční návštěvníky než ty české. A přitom Krumlov má spoustu netradičních a zajímavých míst.

Jméno Krumlov pochází z německého Krumme Aue (česky křivý luh), což odkazuje na polohu města mezi esovitými zákruty řeky Vltavy. 

Zámek Český Krumlov je po Pražském hradě druhý nejrozsáhlejší zámecký areál v ČR. Zámecký komplex, který je členěn na pět nádvoří, dnes tvoří několik větších celků. Jednou z rarit Českého Krumlova jsou i hradní medvědi, kteří jsou chováni od dob Rožmberků v hradním příkopu.

Český Krumlov je významným českým kulturním střediskem hostícím řadu festivalů i pravidelných regionálních akcí. Historické jádro města nabízí velký počet galerií umění a muzeí. Mezi důležité divadelní instituce patří Městské divadlo, nacházející se při historickém centru v Horní ulici, a především pak Otáčivé hlediště, jež je situováno v horní části Zámecké zahrady a které představuje jednu z nejvýznamnějších open-air scén v Evropě.

Na březích Vltavy podle tradice žijí skřítci a vodníci, kteří si stráží svoje perlorodky, pro jejichž chov a kvalitu byl Krumlov kdysi znám.

Více na www.ckrumlov.cz

Pavel Fryml, šéfredaktor
Foto: Petr Brodecký

Print Friendly, PDF & Email

You may also like...