Český zvukař Juraj Mravec získal nominaci na prestižní americkou cenu Emmy

Juraj Mravec, pražský rodák a absolvent FAMU, získal nominaci na prestižní americkou cenu Emmy (televizní obdobu filmových Oscarů) v kategorii Nejlepší střih zvuku pro seriál nebo komedii v hrané televizní tvorbě za třetí řadu televizního seriálu Koruna (The Crown). Byl členem zvukařského týmu (editorem zvukových efektů) životopisného televizního seriálu, jejž napsal britský scénárista a dramatik Peter Morgan. Koruna sleduje politické soupeření a osobní životy za vlády královny Alžběty II. a události, které určovaly dějiny druhé poloviny 20. století. Za produkcí seriálu stojí společnosti Left Bank Pictures a Sony Pictures Television, které na něm pracovaly pro Netflix. Seriál Koruna bude o cenu Emmy soupeřit například se seriálem Star Trek.

Ceny Emmy představují každoročně udělované prestižní americké televizní ocenění. Držitelé letošních 72. výročních cen budou známi v průběhu září a slavnostní ceremoniál, který proběhne v Los Angeles, bude moderovat známý americký televizní moderátor Jimmy Kimmel.

Juraj Mravec na IMDb: https://www.imdb.com/name/nm1825923/
Televizní ceny Emmy: https://www.emmys.com/
Webové stránky Juraje Mravce: http://jurajmravec.co.uk/
Trailer – Koruna https://www.youtube.com/watch?v=vLXYfgpqb8A

Juraj Mravec se narodil v Praze, kde také absolvoval filmovou akademii (FAMU). Po studiích začal pracovat pro postprodukční filmové studio Soundsquare jako editor a mixér zvuku. Od této doby spolupracoval na mnoha českých filmových projektech jako Lidice, Alois Nebel, Tobruk nebo Kuky se vrací. Od roku 2011 pracuje převážně ve Velké Británii, kde působí jako designér zvukových efektů a supervising sound editor pro londýnské Boom Studios, které se podílelo na filmu Harry Potter nebo Králova řeč. Juraj Mravec se mimo jiné podílel na filmu Kód enigmy a seriálech Strike Back, Wanderlust, Call the Midwife, Black Sails, Peaky Blinders či Black Mirror.

Je držitelem televizní ceny Britské filmové akademie (BAFTA) za Nejlepší zvuk v hrané TV tvorbě za druhou řadu seriálu Koruna (2018), Českého lva za zvuk k filmu Kuky se vrací (2011) a také držitelem tří prestižních nominací – v roce 2020 na britskou televizní cenu BAFTA za třetí řadu seriálu Koruna, v roce 2015 na Golden Reel Awards a v roce 2014 na americké ceny Emmy, oboje za minisérii Klondike. Klondike natočil režisér Simon Cellan Jones na motivy knihy Charlotty Grayové Zlatokopové – Jak zbohatnout na Klondiku. Jednu z hlavních rolí v dobrodružném seriálu ztvárnil Richard Madden známý jako Robb Stark ze seriálu Hra o trůny. Také na zvuku populární fantasy od HBO se Juraj Mravec podílel.

Foto: Štěpán Tůma

Print Friendly, PDF & Email

You may also like...