Čeští skláři se chystají na festival sklářského umění Glass Week do italské Venice

Už tuto sobotu 9. září 2023 odstartuje v Benátkách sedmý ročník mezinárodního festivalu sklářského umění, Venice Glass Week. Na přehlídce toho nejlepšího ze světového sklářství nebudou chybět ani čeští zástupci. Výstava CZECH GLASS | FRAGILE, jež vznikla pod vedením kurátorky Márie Gálové, představí skleněné instalace Dany Zámečníkové, Aleny Matějka, Kláry Horáčkové a dvojice František Jungvirt & Barbora Kotěšovcová. Výstavu je možné zhlédnout v centru současného umění CREA na benátském ostrově Giudecca, a to i po skončení Venice Glass Week (9.–17. září). K vidění bude až do 27. října 2023. Českou výstavu skla přiváží do Benátek instituce Art Lines, která se dlouhodobě věnuje vyhledávání mezinárodních příležitostí pro české umělce.

Díky instituci Art Lines se čeští skláři poprvé zúčastnili Venice Glass Week v roce 2021 s výstavou Czech Glass, Quo Vadis?! Stejně jako dnes byla i tehdejší kurátorkou Mária Galová, která o projektu od začátku neuvažovala v rovině jednorázové výstavy, ale dlouhodobého konceptu. Dala tak vzniknout značce Czech Glass, pod níž se prezentují i letošní skláři.

České sklo je světově uznávané a není pochyb, že na nejlepší světové festivaly typu Venice Glass Week patří. Jsme proto rádi, že zde můžeme české sklářské výtvarníky opět představit. Doufáme také, že CZECH GLASS | FRAGILE naváže na úspěch předloňské expozice, která byla porotou festivalu oceněná jako nejlepší prezentovaný projekt,“ uvádí Ondřej Škarka, zakladatel Art Lines.


Křehkosti, tvé jméno je sklo

Cílem prvního ročníku projektu Czech Glass bylo představit různé polohy české sklářské tvorby. Ukázat odlišné technologické postupy a vytvořit tvůrčí dialog mezi skláři několika generací. Kurátorka Mária Gálová na tyto ideje v letošním ročníku navázala a ještě více vyzdvihla rozdílné tvůrčí přístupy jednotlivých autorů. Mnohovrstevnatost českého skla dokazuje sklářská sochařka Alena Matějka, new-tech sklářka Klára Horáčková, malířka skla Dana Zámečníková a tvůrčí spojení sklářského designéra Františka Jungvirta s módní návrhářkou Barborou Kotěšovcovou.

Leitmotivem letošní výstavy CZECH GLASS | FRAGILE je křehkost. A to nejen ve smyslu základní fyzikální vlastnosti skla, ale také dalších významových rovin ukrytých v dílech jednotlivých tvůrců. U Aleny Matějka se setkáváme s křehkostí civilizací, jež – jakkoli slavné a mocné – jsou zranitelné a náchylné ke krizi či naprostému zániku. Z prací Kláry Horáčkové lze vyčíst křehkost hned v několika podobách. Ať už jde o křehkost hranice mezi zanikajícím nebo přeživším v rámci evoluce, nebo o tenkou hranici mezi reálným světem a tím, který je mimo naše vnímání. Dana Zámečníková ve své tvorbě vychází ze vzpomínek na rodiče a domov a zamýšlí se nad tím, jak pevné, nebo naopak křehké jsou naše kořeny. Křehkou hranici mezi dvěma zcela odlišnými oblastmi zastupuje dvojice Jungvirt–Kotěšovcová. Ti ve své společné kolekci Fashion Glass hledali cestu, jak plnohodnotně prolnout oba materiály – sklo a textil – v jeden celek.

Vernisáž výstavy CZECH GLASS | FRAGILE proběhne 9. září v benátském centru současného umění CREA. K vidění bude po celou dobu trvání Venice Glass Week i po jeho skončení, a to až do 27. října 2023.

You may also like...