Cestování po stopách našich předků, kteří vynikali výrobou vína

Udělejte si výlet do kolébky vinařství, Velkých Bílovic. Čeká vás nádherná příroda, krásné sakrální památky, nekonečné vinice, pohostinní lidé a také skvělé víno, jehož tradici zde zavedli před čtyřmi stovkami let Habáni. Uvidíte, že se vám z největší vinařské obce v Česku nebude chtít domů. 

Velké Bílovice leží v Jihomoravském kraji, 50 kilometrů od Brna. Pro svou malebnou krajinu a téměř 800 hektarů vinic jsou oblíbeným místem turistů i filmařů. Pokud jste milovníkem vína a cestování, pak je tato Mekka vinařské turistiky tím pravým místem pro vás. Kromě skvělého vína a nádherných scenerií však Velké Bílovice skrývají i dědictví po našich habánských předcích a podle pověstí se zde nachází i jejich dosud neobjevený poklad.

Jací vlastně byli Habáni, naši předkové z Moravy?

Novokřtěnci, toufaři nebo také hutterité – těmito jmény byli Habáni titulováni. Jednalo se o novokřtěnecké skupiny křesťanů nucené opustit Švýcarsko, Rakousko a Německo po selských bouřích namířených proti vládnoucí šlechtě. Na Moravu přišli Habáni před stovkami let, na pozvání Linharta z Lichtenštejna. V Bílovicích koupili roku 1545 dům, který se stal základem jejich dvora.

Habáni byli velice mírumilovní, nenosili žádné zbraně a příčilo se jim násilí v jakékoli formě.  Pokud jim hrozilo nebezpečí, raději se uchýlili do ohromných sklepů a tam potřebný čas přečkali. Tyto sklepy si stavěli pod svými domy jako zásobárnu potravin či vody, ale myšleno bylo právě i na případný úkryt. Habánský dvůr tak zanechal v podzemí Velkých Bílovic vybudované rozlehlé sklepy a některé z nich se využívají dodnes.

Habáni byli znamenitými řemeslníky: vynikali jako bednáři, stavebníci, tkalci, ale známá je také jejich barevná keramika – habánská fajáns. Co nás však v tuto chvíli nejvíce těší je, že prosluli jako výborní vinaři. Zakládali vinice, budovali sklepy a zavedli na tehdejší dobu pokrokové způsoby ošetřování vinic. Postavili mnoho vinných sklepů a v největším z nich dnes sídlí společnost stejného jména – Habánské sklepy. Ta se ke svým mírumilovným předkům hrdě hlásí a s úctou k půdě a nesmírnou pílí pokračuje ve čtyřistaleté tradici – výrobě skvělého vína. 

Tipy na výlet

Ať už se do Velkých Bílovic vydáte v kterékoli roční době, věřte, že si největší vinařskou obec u nás zamilujete. Co byste neměli při své návštěvě vynechat?

Svatební kaplička

Kaplička na Hradišťku, na vyvýšenině uprostřed vinic, nabízí romantický pohled do krajiny na vinice a je oblíbeným místem pro konání svateb. Kapličku zdobí řezby od Jana Chovana ze Slovenska, stropy pak malby představující čtyři roční období v práci vinaře, které jsou dílem Bohumila Bortlíka. Vaší pozornosti by neměla ujít ani zdobená vstupní brána, kterou ukoval místní kovář František Macinka.

Farní kostel

Pokud máte rádi památky a nevadí vám kopce, určitě nevynechejte návštěvu Farního kostela narození Panny Marie. Ten stojí na mírném návrší zvaném Tabačov, v nadmořské výšce 180 metrů. Kostel byl postaven v letech 1764–1765 na místě původního českobratrského kostela. Kostel je barokních tvarů a skrývá v sobě i hrobku Ladislava Velena ze Žerotína, který je v ní pravděpodobně pochován i se svou ženou a dcerkou.

Habánské sklepy

Vinotéka

Co by to bylo za výlet na Moravu, kdyby zlatým hřebem nebyla prohlídka vinařství, zakončená degustací! Zamiřte do největšího dochovaného Habánského sklepa, ve kterém sídlí stejnojmenné vinařství. Můžete si vychutnávat atmosféru historického místa, spolu se sklenkou vína v ruce. Během 90minutové prohlídky se dozvíte zajímavosti o Habánech (i jejich pokladu) a poodhalíte tajemství výroby vína. V moderní vinotéce na vás čeká opravdu bohatá nabídka vín – zdejší designová prodejna totiž nabízí 2 500 lahví.

Tip navíc: U Habánských sklepů zároveň končí místní naučná vinařská cyklostezka. Završit jedinečný výlet na kole nelze lépe než sklenkou výborného vína!

A kdy do Velkých Bílovic zavítat? Krásné jsou v každé roční době, ale pokud svůj výlet naplánujete na léto, nebudete litovat – bude vás čekat celá řada skvělých přívlastkových i jakostních vín z posledních ročníků.

Print Friendly, PDF & Email

You may also like...