Co jsme se letos naučili? Můžeme bilancovat

Závěr roku nás často vede k přirozenému bilancování toho, jaký rok jsme prožili. Také k nadějím, jak si představujeme ten příští. Je zřejmé, že stávající situace dopadla na nás lidi nerovnoměrně, a to v mnoha ohledech.

Smrt oživuje

“Nejen zvýšená přítomnost rizika onemocnění, ale také odchod několika blízkých lidí mi znovu s větší razancí připomněly, že zítřek nám nikdo neslíbil. A že bychom si opravdu měli užít každý den,” popisuje Gabriela Milfortová, regionální ředitelka společnosti Golden Gate, která se zabývá investicemi do fyzického zlata a stříbra. Ne kašláním na povinnosti, ale tím, že ho prožijeme vědomě. Že budeme vědět, co jíme, s kým mluvíme a co právě děláme. Abychom nebyli půlkou hlavy na sociálních sítích, v minulosti nebo v budoucnosti. Abychom se soustředili.

Vlídnost k sobě

A samozřejmě na té cestě děláme spoustu chyb, často nám věci nejdou, jsme netrpěliví, nedůslední. A tak se učíme vlídnosti k sobě. Ke svým reakcím v nových situacích. Letos asi jen málokdo neměl alespoň chvíli „nervy na pochodu“. Letos jsme toho prostoru pro trénink vlídnosti měli s prací z domova a domácím vzděláváním asi všichni mnoho. Tak už to hoďme za hlavu. Život jde dál a už víme, co můžeme udělat jinak. A někdy se nám to povede. A někdy zase ne. Tak je to pořád. Jedno selhání není fatální a jeden úspěch není definitivní. Podstatné je to, co děláme pravidelně a většinu času.

Všední okamžiky

Gabriela Milfortová

“Vnímám u sebe i blízkých ještě více pokory a vděčnosti za věci, které nám ještě před rokem připadaly samozřejmé a všední. Jít do oblíbené kavárny na zákusek, potkat se s přáteli kdykoli a kdekoli chceme, navštívit prarodiče a rodiče, kulturní či sportovní akce,” popisuje dále Milfortová z Golden Gate. Nic z toho už není samozřejmost a jsme v těchto situacích více přítomni. Více také vnímáme, kolik práce stojí takové aktivity dělat, a obdivujeme lidi za jejich vytrvalost a ochotu v tom pokračovat navzdory okolnostem. 

V hlavě

Letošní rok byl skutečně intenzivní, protože se řada lidí mnohé dozvěděla – o sobě, o svých vztazích, fyzické či psychické kondici, křehkosti svých profesí a důležitosti mít plán B.

„Mějte vždy plán B a jestli vám to finanční situace dovolí, tvořte si finanční rezervy. Pokud máte nějaký kapitál, nenechávejte ho jen tak ležet na účtu. Snažte se vaše peníze zhodnocovat tak, aby rostly. Jednou z možností je investice do fyzického zlata a stříbra, které si dlouhodobě drží svou hodnotu. Pěkné investiční mince jsou dostupné už od 500 Kč, ty nejběžnější od 1200 Kč, takže je můžete nakupovat postupně podle možností,“ radí Gabriela Milfortová z Golden Gate CZ. Nemohli jsme slabá místa svého života přehlušit prací či jinou aktivitou někde venku. Tempo změn bylo rychlé i pro ty, kteří změny mají rádi. A v plné síle se tak ukázalo, zda svůj život žijeme, nebo se nám děje. Ukázalo se, že náš největší nepřítel nebo naše nejsilnější zbraň je mezi našima ušima. Můžeme si někde chvíli poplakat, vztekat se, bát. Touha k životu a životaschopnost nakonec vyhrávají. Naštěstí. “Moje otázka v takových chvílích? Co mám právě teď pod kontrolou? Co mohu udělat pro to, abych se z této situace dostala pryč, blíž k tomu, kde chci být? Víte, mám ráda animované filmy. Bývá v nich oddechová hudba a zábava i ponaučení pro celou rodinu. Každý si tak při společných chvílích najde to své. Kdybyste v nadcházejícím čase měli na jeden z nich náladu, pusťte si film V hlavě. Je to takové pěkné shrnutí nejen letošního roku,” uzavírá Milfortová.

Print Friendly, PDF & Email

You may also like...