Co nevynechat při návštěvě chorvatského Splitu

Pokud plánujete dovolenou ve Splitu nebo jeho okolí, čeká vás příjemné středomořské podnebí, krásná architektura, skvělé jídlo a úchvatná okolní příroda.

Split je s necelými 180 tisíci obyvateli druhé největší město Chorvatska a nachází se přímo na pobřeží Jaderského moře. Historické centrum je zapsáno na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO a hlavní dominantou města je Diokleciánův palác, v jehož komplexu se nachází nejstarší dosud sloužící katedrála na světě s 57 metrů vysokou zvonicí.

Kromě starodávných historických památek ale Split a jeho okolí nabízí spoustu dalších zajímavých míst, kde můžete trávit váš volný čas a užít si skvělou dovolenou. Na své si přijdou i milovníci sportů.

Pláže a vodní sporty

Na území Splitu se nachází 6 hlavních pláží – Bačvice, Žnjan, Bene, Kasjuni, Firule a Kastelet. Všechny místní pláže jsou veřejně přístupné a nabízejí čistou vodu a příjemný písek nebo jemné kamínky. Největší pláží je Žnjan a nejpopulárnější Bačvice. V okolí pláží se nachází množství nočních klubů a restaurací, takže se západem slunce zde zábava teprve začíná.

Ve Splitu se nacházejí 4 sportovní kluby zaměřené na vodní sporty. Kromě toho je zde speciální potápěčský klub, takže sportovní vyžití ve vodě je zde bohaté. Samozřejmostí jsou četné půjčovny vodních skútrů, člunů nebo dokonce jachet. Oblíbeným plážovým sportem, který ve Splitu vzniknul, je picigin.

Příroda

Milovníci přírody si v těsné blízkosti města mohou také přijít na své. Okolí Splitu je skvělé pro turistiku a jízdu na kole. Přímo ve městě se pak nachází množství hřišť pro všechny myslitelné sporty. V těsné blízkosti starého města se nachází kopec Marjan, ze kterého je skvělý výhled na celé město nabízí množství příjemných cest. Na Marjanu se také nachází historický židovský hřbitov. Marjan je také populární mezi milovníky horské cyklistiky. Na jeho jižním svahu je také možné vyzkoušet si lezení na skalách.

Klis

Kousek za městem se nachází kopec s pevností Klis. V jejím okolí se nachází skvělé příležitosti pro turistiku a jízdu na kole. Přibližně hodinu a půl jízdy ze Splitu se nachází národní park Krka. Jeho dominantou jsou vodopády, pod kterými se dokonce můžete vykoupat. Dalším národním parkem, který je již poměrně daleko od Splitu, je národní park Plitvická jezera, který se zapsán na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Nalézá se zde 16 jezer.

Život ve městě

Hlavním místem pro setkávání a objevování nejlepších restaurací a barů je Riva. Tato téměř 200 metrů dlouhá promenáda je z jedné strany obklopena městskými hradbami Diokleciánova paláce a z druhé strany mořským pobřežím. Díky přítomnosti palem nabízí i ve dne příjemný stín a je skvělým místem pro setkávání a společenský život. Split také nabízí řadu muzeí a galerií, které se věnují především modernímu umění.

Při plánování dovolené ve Splitu můžete zvážit více možností, jak se do města dostat. Blízko Splitu se nachází mezinárodní letiště nebo můžete využít přímé vlakové spojení z Prahy. Ale většina lidí zvolí cestu autem, díky které se můžete za necelých 11 hodin dostat z Prahy do Splitu. Pokud zvolíte auto, nemusíte se parkování ve městě ve Splitu bát, protože se nabízí spousta možností, kde zaparkovat. Navíc si parkování můžete zajistit v předstihu a zbavit se další starosti.

You may also like...