Crans Montanu rozezněla lidová hudba

Po čtyři dny bylo známé horské středisko Crans-Montana epicentrem švýcarské lidové hudby. Celkem dvanáct set amatérských hudebníků a stopadesát hudebních formací z celého Švýcarska, jimž přihlíželo a naslouchalo sto tisíc milovníků hudby, bylo možné vidět na tomto ojedinělém festivalu. Hrálo se nejen na dvaceti pódiích, ale prakticky všude, kde to bylo jen trochu možné. Třeba na jezeře Lac Grenon, uprostřed vinic, v parcích nebo v dvaašedesáti partnerských restauracích. Úžasná atmosféra byla navíc umocněna zasněženými alpskými vrcholy Weisshornu, Matterhornu a Mont Blancu, které se nad Crans Montanou vypínají.

Federální festival lidové hudby se koná jednou za čtyři roky vždy na jiném místě Švýcarska. Poprvé to bylo v roce 1971 v Sargans, před čtyřmi roky v Aarau v kantonu Aargau a ten příští festival bude v roce 2023 v Bellinzoně, hlavním městě kantonu Ticino. Jedná se o klíčovou událost pro Švýcarskou asociaci lidové hudby, jejímž cílem je propagace tradiční a nové hudby a podpora lidových hudebníků, jež přispívá k dalšímu vývoji švýcarské lidové hudby, která se již v 19. století vyvinula z venkovské taneční hudby. Jejími hlavními nástroji jsou housle, akordeon, basa a klarinet.

Festival byl zakončen v neděli alegorickým průvodem se čtyřiačtyřiceti různými seskupeními, v nichž šlo celkem dvanáctset osob. Nechyběli zástupci jednotlivých kantonů, představitelé kulturních a sportovních spolků, ani člen švýcarské Federální rady a prezident v roce 2018 Alain Berset a předseda Státní rady Jean-René Fournier. Návštěvníci mohli vidět ukázky nejrůznějších lidových tanců i sportovních kreací, stejně jako například čtyřletou fenku bernardýna Evitu.

Od našeho zpravodaje z Crans Montany – Text a foto Bohumil Brejžek

You may also like...