ČSOP vydává turistického miniprůvodce, vydejte se mezi kuňky, orchideje a motýly

Český svaz ochránců přírody (ČSOP) zve na zajímavé přírodní lokality. Nápovědou může být nové vydání „turistického miniprůvodce“ Místa pro přírodu Vás zvou.

Jaro nejenže klepe na dveře, ale v důsledku abnormálně mírné zimy jimi v mnoha regionech již prošlo. Už lze obdivovat první květiny (zdaleka ne jen sněženky), spatřit první motýly, v tůních potkat první žáby. Nejvyšší čas vyrazit do přírody. Třeba na některé z Míst pro přírodu.

V naší zemi dosud najdeme spousty krásných míst, plných života. A je řada míst, která by taková být mohla, stačí jim jen trochu pomoci. Bohužel však taková místa neustále mizí. Český svaz ochránců přírody se snaží, aby takováto místa nebyla zbytečně ničena, aby se jim dle jejich charakteru dostalo buď volnosti, nebo náležité péče. Jednou z cest je kampaň Místo pro přírodu, v jejímž rámci ČSOP vykupuje pozemky a za pomoci místních pozemkových spolků je přebírá do trvalé péče.

Místa pro přírodu však navzdory svému jménu nejsou pouze „pro přírodu“. Jsou i místy pro člověka, místy, kam mohou lidé přijít za poznáním i za odpočinkem. „Tato místa lidem neuzavíráme. Naopak – tam, kde je to vhodné, upravujeme přístupové cesty, budujeme naučné stezky či pozorovatelny. Jsme přesvědčeni, že přírodu není možné chránit bez jejího poznání a není možné ji poznat bez osobního prožitku, osobního kontaktu. Stavění zdí ze zákazů a příkazů tedy ve svém důsledku přírodu nechrání, ale poškozuje.“ říká Jan Moravec z Českého svazu ochránců přírody.

Brožura Místa pro přírodu Vás zvou, s podtitulem Malý průvodce po zachráněných lokalitách, vyšla již ve třetím rozšířeném vydání. Nalézt v ní lze stručné popisy, fotografie a GPS souřadnice 28 míst napříč republikou. Mokřady i stepi, pralesy i skály. Každý si může vybrat. Nastává nejvhodnější čas vzít průvodce do ruky a vyrazit do přírody.

Miniprůvodce lze stáhnou v pdf na www.mistoproprirodu.cz/ke-stazeni či získat zdarma v papírové podobě v některém z ekocenter ČSOP (www.csop.cz/ekocentra). Pokud by někdo z řad turistických infocenter či jiných subjektů poskytujících veřejnosti turistické informace měl zájem o větší množství, nechť napíše na info@csop.cz.

Na vydání průvodce přispělo Ministerstvo životního prostředí v rámci realizace projektu Podpora vzniku a rozvoje pozemkových spolků v ČR.

Print Friendly, PDF & Email

You may also like...