Další z pondělních hudebních večerů se SOČRem diriguje Marko Ivanovič

3. května se můžete přidat k posluchačům či divákům živě vysílaného koncertu SOČRu ze Studia 1 a prožít tak pondělní večer s hudbou Alfreda Schnittkeho, Dmitrije Šostakoviče a Roberta Schumanna. Diriguje Marko Ivanovič, který se k rozhlasovým symfonikům vrací pravidelně. Jejich zásadním společným projektem byla v nedávné minulosti nahrávka Kabeláčových symfonií. I tentokrát uvedou dvě díla 20. století. Sólový part v jednom z nich, Šostakovičově 2. cellovém koncertu, přednese koncertní mistr ČF Václav Petr. Poslouchejte Vltavu či D-dur, sledujte videopřenos na facebooku SOČRu.

Polyfonní tango od Alfreda Schnittkeho kombinuje bachovskou kontrapunktickou sazbu s rytmy a harmoniemi argentinského tanga. Ruský skladatel Schnittke pocházející z německo-židovské rodiny je vnímán jako jeden z nejvýraznějších a nejnaléhavějších „hlasů své epochy“, a proto bývá také pokládán za přímého pokračovatele Dmitrije Šostakoviče.

Ze Šostakovičova odkazu zazní Druhý cellový koncert z roku 1966, věnovaný – stejně jako autorův první – Mstislavu Rostropovičovi. Na večeru SOČRu v něm nepochybně vynikne cellista Václav Petr, který na sebe soutěžními úspěchy upozorňoval už od dětských let a coby sólista vystupuje od svých dvanácti. V současnosti působí jako koncertní mistr České filharmonie, jeden z nejmladších v historii tělesa.

V závěru programu se z ruského kulturního prostředí 20. století přeneseme do Německa poloviny století devatenáctého. Z tvorby Roberta Schumanna jsme pro vás vybrali Symfonii č. 2 C dur, kterou stěžejní představitel německého romantismu komponoval v nedobrém zdravotním stavu. Složitě dokončované dílo tak můžeme chápat jako symbol vítězství lidského ducha nad nelítostně dramatickými podmínkami. 

Program:

Alfred Schnittke: Polyfonní tango
Dmitrij Šostakovič: Koncert pro violoncello a orchestr č. 2, op. 126
Robert Schumann: Symfonie č. 2 C dur, op. 61
Marko Ivanović – dirigent
Václav Petr – violoncello

Studio 1 Českého rozhlasu, pondělí 3. května 2021 ve 20.00 hodin. Přímý přenos koncertu vysílá ČRo Vltava a Katalánský rozhlas.
Videopřenos sledujte na FB profilu SOČRu, video je dostupné i pro posluchače, kteří nemají FB profil – odkaz pro sledování najdete v den koncertu na socr.rozhlas.cz. Záznam nabídne ČRo D-dur

You may also like...