Dana Němcová dnes slaví 86. narozeniny

Dana Němcová vychovala 7 dětí, jako jedna z prvních podepsala Chartu 77, pomáhala založit Výbor na obranu nespravedlivě stíhaných (VONS), zakládala v 90. letech Poradnu pro uprchlíky, kteří utíkali před válkou v Jugoslávii. Dnes, 14. ledna, slaví své 86. narozeniny.

 „Rádi bychom Daně Němcové za celou Nadaci Olgy Havlové popřáli hlavně hodně zdraví do dalších let. Aby jí vydržela její nezdolná síla, kterou věnovala a stále věnuje pro rozvoj občanské společnosti v naší zemi,“ gratuluje k narozeninám oslavenkyni i jako člence správní rady VDV ředitelka nadace Monika Granja.

„Jsem hluboce přesvědčena, že to, co se nám děje a čeho se nám dostalo, není jen nějakou mou obětí, ale že je to dar i závazek, abychom dál rozvíjeli společnost,“ řekla Dana Němcová k 30. výročí sametové revoluce v rozhovoru pro Deník N.

Za totality fungoval byt manželů Němcových v Ječné ulici v Praze jako jakési centrum pražského undergroundu a kontaktní místo pro lidi z venkova. Lidé se v něm scházeli, vyjadřovali a chovali jako v normální demokratické společnosti. Získávali tam informace o přátelích, koncertech, později o dění v disentu.

Po sametové revoluci v r. 1990 dostala Dana Němcová cenu mezinárodního mírového hnutí Pax Christi, dva roky byla poslankyní federálního parlamentu. Pak z politiky odešla a stála v čele správní rady Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové. Její členkou je dodnes. Za svou činnost (kromě jiného i pro Poradnu pro uprchlíky, kteří ji říkali „bosenská máma“) získala řadu ocenění: titul Žena Evropy, Medaili za zásluhy I. stupně, rakouskou Středoevropskou cenu, Cenu Arnošta Lustiga, Cenu Paměti národa a mnohé další. 

Foto: archiv VDV a Zdeněk Chrapek

Print Friendly, PDF & Email

You may also like...