David Púchovský: Katastrofa letu 001. Skutečný příběh letadla IL-18 OK-NAB. Proč letadlo havarovalo?

To letní odpoledne 28. července 1976 nikdo z rekreantů, kteří odpočívali u jezera Zlaté písky u Bratislavy, netušil, že se brzy stane svědkem náhlého pádu letadla ČSA a následné zoufalé snahy záchranářů. Nejznámější letecká tragédie v Československu si vyžádala 76 lidských životů. Komunistický režim nikdy nezveřejnil závěry vyšetřovací zprávy a pozůstalí dodnes netuší, co se v kokpitu letadla odehrálo během posledních sekund letu nad Bratislavou. 

Nejznámější letecká tragédie v Československu si vyžádala 76 lidských životů. Směsice článků a svědectví přinesla po roce 1989 pravdivé i konspirační teorie. Autor této knihy strávil rok studiem dokumentů v archivech i rozhovory s pamětníky a s odborníky na dobové letectví, aby mohl případ letu číslo 001 uzavřít a odpovědět na otázku: Proč letadlo Il-18 OK-NAB havarovalo?

David Púchovský strávil rok studiem dokumentů v archivech i rozhovory s pamětníky a odborníky na dobové letectví, aby mohl případ letu 001 uzavřít a odpovědět na otázku: Proč letadlo II-18 OK-NAB havarovalo. Mnoho pozůstalých po obětech se k události vrátilo po více než čtyřiceti letech vůbec poprvé, autor knihy mohl využít i poznámky Zdeňka Hlavičky, kterému v letadle zahynula manželka a který v té době vedl své vlastní soukromé pátrání, jehož závěry v mnohém souhlasí s tím, co konstatovala vyšetřovací komise, mluvil i se dvěma ze tří přeživších pasažérů, tehdejšími zaměstnanci ČSA a SlovAiru, z nichž někteří předložili i autentická svědectví z toho dne.

Vydalo nakladatelství Argo, přeložil Robert Pilch.

Print Friendly, PDF & Email