Den Prahy 6: Opera v Šárce, pivní festival a sportovní akce

Začátek září se v Praze 6 tradičně nese v duchu oslav Dne Prahy 6. Datum 4. září 1920 si městská část na základě historických souvislostí symbolicky zvolila za den svého vzniku. Oslavy budou plné společenských a sportovních akcí pro veřejnost od malých návštěvníků po ty nejstarší.

Akce u příležitosti Dne Prahy 6 budou i letos skvělou příležitostí k sousedskému setkávání, rodinnému rozptýlení, bližšímu sepětí s městskou částí a lidmi, kteří zde žijí. Koronavirus samozřejmě nezmizel, stále je nutné chovat se obezřetně. Nicméně i tak věřím, že si všichni v Praze 6, které je letos úctyhodných 101 let, společně užijeme prima atmosféru,“ říká starosta Prahy 6 Ondřej Kolář.

V rámci oslav se v sobotu 4. září do Divoké Šárky po roční pauze vrátí Opera v Šárce. Od 14 hodin se zde v režii Originálního hudebního divadla v přírodních kulisách lesního amfiteátru odehraje Rusalka. „Klenot české opery jsme letos zvolili s ohledem na letošní 180. výročí narození jejího autora Antonína Dvořáka,“ říká místostarosta Prahy 6 pro kulturu Jan Lacina. Divákům se představí sólisté, sbor, balet a orchestr Národního divadla. Akce se koná za podpory hlavního města a ministerstva kultury, vstup je zdarma.   

Pro širokou veřejnost Praha 6 pořádá již 3. ročník Festivalu malých pivovarů, který proběhne 4. září po celý den v místě Farmářských trhů na Kulaťáku. Na festivalu se představí přes dvě desítky minipivovarů s širokou nabídkou piv. Letošní novinkou pak budou jablečné cidery. Pivo se bude čepovat do skla, vratných kelímků či recyklovatelného plastu. Praha 6 si pro tuto příležitost opět připravila originální džbánky s logem festivalu, které obdrží zdarma první stovka návštěvníků. Součástí festivalového programu bude mimo jiné i bohatý doprovodný program, který je pro návštěvníky připraven ve spolupráci s Letištěm Praha. „Přivítáme i zástupce partnerského Bayreuthu, kteří se do festivalu zapojí s jejich pšeničným pivem a opékat budou bavorské bílé klobásy,“ láká návštěvníky místostarosta Jan Lacina. Po celý den bude festival provázet zajímavý hudební program, který vyvrcholí koncertem kapely Bílá nemoc v 18:30 hodin.

Program oslav myslí i na rodiny s dětmi. V sobotu 4. a v neděli 5. září mohou vždy od 13 hodin v parku Maxe van der Stoela navštívit Turnaj králů, jenž letos bude věnován panovníkovi Václavovi II. Návštěvníci se mohou těšit na rytíře na koních v královském turnaji, historickou kapelu, panoše a dvorní dámy nebo tradiční ponožkovou bitvu pro děti. Chybět nebude dobové tržiště a naučná stezka mapující život krále Václava II.

V neděli 5. září od 10 do 17 hodin se pak mohou malí i velcí zapojit do soutěží v rámci sportovní akce Koloběžka DEN. Ten na Ladronce pořádá s podporou Prahy 6 Nadace Jedličkova ústavu. Závodní trasy, které povedou břevnovskou plání, jsou připraveny pro amatérské i profesionální závodníky. Výtěžek z akce bude věnován na podporu dětí a mládeže se zdravotním handicapem.

Co je Den Prahy 6?

Dne 4. září 1920 vešel v platnost zákon, kterým se osm z deseti katastrálních území dnešní Prahy 6 stalo součástí obce se společným názvem „Hlavní město Praha“. Den, kdy se obce Břevnov, Bubeneč, Dejvice, Střešovice, Liboc, Sedlec, Vokovice a Veleslavín spojily do jednoho celku, vnímá Praha 6 jako symbolické datum svého vzniku.

You may also like...