Deset automobilů, jejichž hodnota poroste a vyplatí se do nich investovat

Někteří lidé investují do akcií a nemovitostí, jiní do aut. Investování je sice riskantní záležitost, ale pokud zvolíte správný model, můžete v dlouhodobém horizontu vyhrát. Obvykle nejvíce rostou na hodnotě auta, která jsou vzácná, exkluzivní a dobře zachovalá. Automobiloví experti ze společnosti carVertical vypracovali seznam vozů, jejichž hodnota by měla v budoucnu růst a přinášet jejich vlastníkům zisky.

Mercedes-Benz 190 (W201)

Mercedes-Benz 190 (W201) byl v určitém období velmi oblíbeným modelem a jeho hodnota neustále roste. V 70. letech vyčlenil Mercedes-Benz na výrobu nových vozů desetkrát vyšší rozpočet než jeho konkurenti, v důsledku čehož jsou jeho starší modely považovány za nezničitelné. Nejvýkonnější verze 190 E 2.5-16 Evolution II dnes stojí statisíce dolarů. Stále však máte šanci výhodně zakoupit standardní verzi s motory 2,3, 2,5 nebo 2,6 litru.

Toyota MR2 (Mk1)

Vozy řady MR2 mají vše, co si může opravdový milovník rychlé jízdy přát – pohon zadních kol, motor umístěný uprostřed vozu, ostré jízdní vlastnosti a manuální převodovku. První generace MR2, která váží sotva tunu, se vyráběla s kompresorem a dokázala zrychlit z 0 na 100 km/h za bezmála 6,5 sekundy. Je to jedinečný, klasický sportovní vůz se dvěma sedadly a výsuvnými světlomety.

Mazda MX-5 Miata (NA)

Mazda MX-5, známá také jako Miata, je seriózním konkurentem Toyoty MR2. První generace MX-5 se vyráběla v letech 1989-1997 a získala si velkou pozornost. Tento vůz je známý svým hladkým ovládáním a spolehlivým čtyřválcem, který dosahuje výkonu až 133 koní. Pokud hledáte bezpečnou investici a máte v garáži volné místo – MX-5 je jednou z nejlepších možností.

Mitsubishi Lancer Evolution IV

Lancer Evolution IV, představený v roce 1996, je jedním z nejžádanějších a zároveň nejlevnějších modelů určených pro japonský domácí trh. Lancer Evolution 4. generace, jehož cena začíná na 290 000 – 380 000 Kč, má kompaktní čtyřválcový motor dosahující výkonu 276 koní.

V roce 2015 společnost Mitsubishi ukončila výrobu modelu Lancer Evolution, aby se mohla soustředit na hybridní a elektrické vozy. Tato skutečnost se projevila i na jeho hodnotě.

BMW M5 E34

Mnoho řidičů se domnívá, že BMW řady M je rarita, kterou si nikdy nebudou moci dovolit. Na trhu s ojetými vozidly však lze najít i některé levnější modely, přičemž BMW M5 E34 je jedním z nejzajímavějších příkladů.

Tento výkonný sedan business třídy, poprvé představený v roce 1988, má řadový šestiválcový motor o objemu 3,8 litru, který dosahuje výkonu 335 koní. Počáteční cena tohoto klasického BMW M5 se pohybuje kolem 350 000 Kč. Jeho hodnota však rychle roste.

Honda S2000

Pokud si chcete koupit sportovní vůz, nenajdete nic šarmantnějšího než Hondu S2000. Zatímco Mazda MX-5 a Toyota MR2 jsou pěkná auta s drobnými nedostatky, S2000 je mnohem rozumnější volbou. Má jednoduchou, ale spolehlivou konstrukci motoru, plynulé ovládání, pohon zadních kol, atraktivní design a atmosférický vysokootáčkový motor o objemu 2,2 litru, který dosahuje výkonu 237 koní. Tento roadster, poprvé představený v roce 1999, se nyní prodává za 250 000 – 380 000 Kč a v nejbližší době se rozhodně nedočká poklesu.

Volkswagen Phaeton

Vlajková loď značky Volkswagen, model Phaeton, představený v roce 2002, si své místo ve vozovém parku německé automobilky nenašel. Těžko mohl konkurovat modelům, které již měly na trhu zvučné jméno, jako například Audi A8, BMW řady 7 nebo Mercedes-Benz třídy S. Vůz se nedokázal prosadit. V důsledku toho byla jeho výroba v roce 2016 zrušena.

Nejstarší verzi modelu Phaeton si nyní můžete pořídit za pouhých 75 000 až 100 000 Kč. Cena zachovalého modelu však s největší pravděpodobností poroste. Phaeton je jedinečným a solidním pokusem o vstup na trh luxusních vozů – tento model byl inspirován značkou Bentley a má mimořádně bohatý seznam výbavy.

Land Rover Discovery (Mk1)

Vozy SUV značky Land Rover jsou známé svými terénními schopnostmi a komfortem, nikoli však spolehlivostí. Ve srovnání s novějšími modely je Land Rover Discovery 1. generace poměrně solidní, nenáročný a spolehlivý vůz, který si získal oblibu mezi milovníky terénních vozů.

Později se počet SUV Discovery na silnicích zmenšil, což zvýšilo náklady na dobře zachovalý model. To platí zejména pro ten s motorem V8 pod kapotou.

Ford Puma

Pamatujete si ještě na tento netradičně vypadající kompaktní model značky Ford? Poptávka po něm nikdy nebyla vysoká, proto se vyráběl jen pět let. O 20 let později převzal jméno nový kompaktní crossover. Sběratelé a automobiloví nadšenci mají rádi neobvyklé modely z 80. let, takže tato Puma má značný potenciál.

Mercedes-Benz C63 AMG V8

Mnoho výrobců automobilů uvádí na trh nové modely s menšími motory a postupně přechází na elektrické verze. Jedním z nezničujících příkladů je řada Mercedes-Benz AMG.

Extrémně výkonné a řvoucí modely AMG poskytují vše, co si automobiloví nadšenci mohou přát. V roce 2015 však byla ukončena výroba legendárního modelu C63 AMG – jednalo se o poslední model s motorem V8 s přirozeným nasáváním a objemem 6,2 litru. Vzhledem k tomu, že nový Mercedes-Benz AMG si už nekoupíte, je na čase začít si vážit starších modelů se silnými spalovacími motory.

Investování do automobilů vyžaduje znalost jejich historie a nároků trhu. Pokud se chcete vydat touto cestou, vyvarujte se impulzivním rozhodnutím založených na emocích. Vyberte si správný model, obrňte se trpělivostí a později budete moci svůj vůz prodat za mnohem vyšší cenu.

You may also like...