Dirigent Ion Marin a SOČR zvou do Rudolfina na hudební Vídeň

4. symfonie Franze Schuberta, Adagio z Mahlerovy Desáté a Ravelova taneční báseň La Valse – tyto osobité obtisky metropole na Dunaji zvolil dirigent Ion Marin pro svůj koncert s rozhlasovými symfoniky. V pondělí 25. října ho ze Dvořákovy síně Rudolfina vysílá přímým přenosem ČRo Vltava, ze záznamu ho nabídne ČRo D-dur. 

Rakouská metropole byla domovem raného romantika Franze Schuberta, autora „Tragické“ Čtvrté symfonie z roku 1816, kdy bylo skladateli devatenáct. Premiéry se ovšem dočkala až dvě desetiletí po Schubertově smrti. Vídeň byla zároveň osudovým městem rodáka z Českomoravské vrchoviny Gustava Mahlera. Jeho poslední dokončená skladba, Adagio ze zamýšlené Desáté symfonie, by mohla symbolicky uzavírat romantickou éru, zároveň svou smělostí míří do daleké budoucnosti. Je v ní obsaženo mnohé – posmutnělá nekonečná hloubka, dlouhá zamyšlení i příkré kontrasty, kouzelná instrumentace i ostré zvukové šlehy, ironické škleby i závažnost. Jde o skutečný epilog gigantického, přelomového, jedinečného odkazu.

Večer uzavře zvukově subtilní, současně bombastická taneční báseň La Valse, kterou vzdal Francouz Maurice Ravel poctu vídeňskému valčíku (byť místy poněkud ironickou). Kompozice z roku 1920 znázorňuje velký taneční sál osvětlený lustry na císařském dvoře. Vznikla z podnětu Sergeje Ďagileva, impresária Ruského baletu, který ji sice nakonec nepřijal, protože podle něj nebyla baletem, ovšem báječně se ujala v koncertním provozu. 

Rakouský umělec narozený v Rumunsku Ion Marin patří k několika málo současným dirigentům, jimž se podařilo dobýt absolutní vrchol jak v oblasti operní, tak symfonické hudby. Pravidelný host Metropolitní opery v New Yorku, italské La Scaly či Bavorské státní opery zároveň pravidelně koncertuje s předními evropskými tělesy. Studoval skladbu, klavír a dirigování na Akademii George Enesca a na Univerzitě Mozarteum v Salcburku. V roce 1986 uprchl z rumunského diktátorského režimu a začal nový život ve Vídni, kde získal rezidenturu jako dirigent ve Vídeňské státní opeře v období, kdy ji řídil Claudio Abbado. Ve Vídni se mu rovněž dostalo odborného vedení od Herberta von Karajana a Carlose Kleibera.

PROGRAM:

Franz Schubert (1797–1828)
Symfonie č. 4 c moll Tragická

Gustav Mahler (1860–1911)
Adagio ze Symfonie č. 10

Maurice Ravel (1875–1937)
La Valse      

Symfonický orchestr Českého rozhlasu, Ion Marin – dirigent 

Rudolfinum, pondělí 25.10.2021 od 19.30. hod. Přímý přenos koncertu vysílá ČRo Vltava.

Photo credits: STAS LEVSHIN, Vojtěch Brtnický

You may also like...