Dnes v Praze začíná Festival francouzského filmu

Festivalu francouzského filmu se tradičně koná koncem listopadu. V Praze se na francouzské filmy můžete vydat už od 20. do 27. listopadu do Kina 35 Francouzského institutu, do Lucerny, Světozoru a Edison Filmhubu. Festival se následně přemístí také do Brna, Českých Budějovic, Hradce Králové a Ostravy.

Festival do Prahy přijedou podpořit francouzští tvůrci. Režisérka a scenáristka Anne Fontaine 21. listopadu ve 20:30 v kině Lucerna divákům osobně představí svůj film Bílá jako padlý sníh. Režisérka Lou Jeunet před pražské publikum předstoupí s filmem Curiosa hned následující den ve stejný čas, svůj film uvede také v Lucerně. Delegace tvůrců doprovodí také Večer krátkých filmů.

Hlavní část programu festivalu tvoří předpremiérová sekce, která přináší neobvykle silné zastoupení režisérek. Výrazným snímkem této sekce je Portrét dívky v plamenech režisérky Céline Sciammy. Hlavní role v tomto netradičním historickém dramatu, uvedeném na letošním festivalu v Cannes, ztvárnily Adèle Haenel a Noémie Merlant. Na programu je také nový snímek režisérky Anne Fontaine Bílá jako padlý sníh s Isabelle Huppert v hlavní roli či erotikou prodchnuté dobové milostné drama Curiosa režisérky Lou Jeunet. Pod filmem Bezstarostná dívka, který byl uvedený v Cannes v sekci Quinzaine des réalisateurs, je podepsána zkušená režisérka a scenáristka Rebecca Zlotowski a snímek Tohle je láska, který uvádí festival v sekci Výběr české kritiky, režírovala debutující Claire Burget.

Festival se českým divákům rozhodl připomenout tvorbu klasika francouzského thrilleru Henri-Georges Clouzota. Kromě dokumentu Clouzot a jeho Peklo zachycujícího neuvěřitelný talent tohoto génia, budou v rámci sekce Pocta: Henri-Georges Clouzot uvedeny čtyři další snímky, včetně jednoho ze zásadních filmů francouzské kinematografie Mzda strachu. Film byl v roce 1953 vyznamenán na MFF v Cannes Velkou cenou.

Festival k předpremiérovému uvedení snímku Portrét dívky v plamenech připravil také Fokus Adèle Haenel, ve kterém připomene profilové snímky z tvorby této výrazné francouzské herečky. Na programu nebudou chybět oblíbené francouzské filmy uplynulého roku v sekci Filmové hity, Večer krátkých filmů nebo i prestižní sekce Výběr české kritiky s kvalitními snímky ze světových festivalů, které soutěží o Cenu diváků TV5MONDE.

Další informace na www.festivalff.cz

Print Friendly, PDF & Email

You may also like...