Dnes začal 12. ročník festivalu Prague Pride

Letošní festival Prague Pride z pohledu programové nabídky daleko předčí předchozí ročníky. Od pondělí 8. srpna až do neděle 14. srpna nabídne v programu více jak 150 akcí na různých místech Prahy. Hlavním festivalovým místem v průběhu celého týdne zůstává Střelecký ostrov. Po tříleté pauze se navíc vrací sobotní průvod. Ten zamíří na Letenskou pláň, kde vyvrcholí hudebním a doprovodným programem.

Dnešním slavnostním vyvěšením duhové vlajky na budově Nové radnice Magistrátu byl oficiálně zahájen týdenní festival Prague Pride 2022. Záštitu nad festivalem opětovně převzal i primátor hlavního města Prahy MUDr. Zdeněk Hřib. Letošní ročník nabídne více jak 150 akcí z oblasti kultury, zábavy a vzdělávání. Po dvou ročnících ve stínu pandemie covid-19 se program vrací s oblíbenými venues, sobotním průvodem historickým centrem města a Pride Parkem na Letné. 

Symbol srdce

Motiv srdce, spolu s heslem #heartmatters se staly letošním tématem festivalu, který má za cíl připomenout si symbolicky osm miliard srdcí, která bijí po celém světě. “Zároveň chceme upozornit na situaci ve světě, zejména na Středním východě, v Africe, ale také v jiných koutech světa, kde stále dochází k potlačení základních lidských práv a svobod jednotlivce, a to zejména LGBT+ osob. I v západních státech navíc stále dochází k útokům z nenávisti, smutným příkladem může být i nedávný útok na LGBT+ komunitu v norském Oslu, který měl za následek dva mrtvé a desítky raněných. Srdce je pro nás symbolem lidskosti, vzájemné lásky a života. I proto jsme se rozhodli pro tento jednotící motiv,” vysvětluje ředitel festivalu Tom Bílý.

Jaké akce rozhodně nevynechat

Letošní festival nabídne mnoho akcí, které návštěvníci a návštěvnice znají již z minulých ročníků, třeba talk show Pride Voices, kde bude několik výrazných queer osobností sdílet s publikem své inspirativní životní příběhy, pikniky v Pride Village, komponovaný večer v režii HateFree Culture a další. Organizátoři si připravili i několik novinek. Mezi nimi například akce Andaz Lounge: Branky, body, kokoti LIVE at Prague Pride zaměřená primárně na straight allies, jak se také přezdívá podporovatelům a spojencům LGBT+ lidí. Další novinkou je dvoudenní lidskoprávní konference pro odbornou veřejnost Pride Conference, která bude zaměřena hlavně na životy LGBT+ lidí v regionu Střední a Východní Evropy.

„Festival Prague Pride je tu pro každého. Věřím, že letošní vskutku bohatý program osloví jak návštěvníky z řad LGBT+ lidí, tak i široké veřejnosti. Od pondělí do neděle si na své mohou přijít jak milovníci a milovnice umění, tak lidé, kteří se chtějí vzdělávat nebo prostě jen bavit. Čekají nás koncerty, výstavy, ale také řada debat či přednášek o důležitých tématech. Každý den od odpoledne až do večera je možné prožít nezaměnitelnou atmosféru Pride Village na Střeleckém ostrově, kde může být jednoduše každý sám sebou a sdílet pohodu a radost s ostatními,“ říká ředitel festivalu Tom Bílý. 

Není lehké si z více jak sta akcí vybrat ty nejzajímavější, ředitel festivalu tak přidává pár tipů:

Pondělní Zahájení festivalu Prague Pride na Střeleckém ostrově 8. 8. 2022 od 18:00. Tradiční zahajovací koncert a ta nejlepší party v Pride Village na Střeleckém ostrově.    

Promítání filmu Utéct v úterý 9. 8. od 16:30 v Edison Filmhub. Dánský film Utéct vypráví mimořádný skutečný příběh muže, Amina, kterého blížící se manželství přinutí poprvé odhalit svou skrytou minulost.

Scénické čtení – Římské jaro paní Stoneové v úterý 9. 8. 2022 od 19:00 v Pride House. Úprava slavné novely amerického dramatika Tennesseeho Williamse pro tři hlasy, v hlavní roli Valérie Zawadská.

Komponovaný program Queer Tea Party v kavárně Dorado Coffee ve středu 10. 8. od 15:00. Chill out latinskoamerická taneční hudba, letní koktejly, odpočinek v houpací síti a večerní drag queen show.

KULT: Debata o body image v gay komunitě 10. 8. ve středu od 17:30 v Pride House. Debata k pětidílné podcastové sérii KULT, která se věnuje body image v gay komunitě.

Co dalšího si nenechat ujít během duhového týdne? Pride Voices, inspirativní talk show s mezinárodními hosty, sérii hlavních debat s názvem Pride Talk – od úterý do pátku každý večer, představení Hedwig a její Angry Inch dvakrát reprízované v Malostranské besedě či dvě oficiální festivalové parties, páteční queer party Bobr a sobotní afterparty Dirty Dirty Dancing.

Zvláštní akcí je Pride Conference mezinárodní lidskoprávní konference zaměřená na region Střední a Východní Evropy. Hosté z celého světa budou diskutovat o palčivých otázkách souvisejících s životy LGBT+ lidí u nás i jinde.

Do průvodu bez aut 

Po třech letech se vrací také Duhový průvod. Nejen kvůli trase průvodu historickým jádrem Prahy, ale také kvůli větší bezpečnosti a ekologické udržitelnosti festivalu bude nově bez motorových vozidel. Hudební doprovod zajistí přenosné reproduktory na nákladních kolech a pochodové kapely. Účastníci a účastnice průvodu se budou scházet již od 11:30 hodin na Václavském náměstí. Čelo průvodu bude vycházet z Můstku ve 13 hodin a projde ulicemi Starého Města, včetně Staroměstského náměstí, dále pak Pařížskou ulicí a přes Čechův most až na Letnou. Novinkou pro účastníky s omezenou schopností pohybu, ale také pro fotografy, je letos zpřístupněná terasa Právnické fakulty, kde bude možné od 13:00 do 14:30 pozorovat přicházející průvod. 

Na cestě k větší přístupnosti a udržitelnosti

V roce 2021 přijal festival novou strategii, která do svých priorit zahrnuje i přijímání systémových opatření vedoucích k větší ekologické i sociální udržitelnosti. Na festivalu tak již několik let návštěvníci a návštěvnice mohou využívat pouze vratné zálohované plastové kelímky a ekologické nádobí pro občerstvení. Samozřejmostí je třídění odpadu, včetně plechovek. 

Festival je přístupný pro co nejširší skupinu lidí, a to také pro osoby se zdravotním postižením. Pride Village i sobotní Pride Park jsou plně bezbariérová místa, průvod Prahou je bezbariérový od Můstku až po schody u Čechova mostu, kde bude čekat bezbariérový autobus, který zájemce a zájemkyně odveze bezpečně na Letnou. Nejdůležitější akce festivalu budou tlumočené do českého znakového jazyka – jejich seznam je uveden na festivalovém webu.

Bezpečnost na festivalu

Bezpečnost návštěvnic a návštěvníků festivalu je pro nás zásadní. Spolupracujeme aktivně s policií, s bezpečnostní agenturou i dalšími institucemi. Společně nám pomáhají zajistit nejen pořádek během sobotního průvodu, ale také na dalších festivalových místech i mimo ně v ulicích Prahy.

Sociálně právní podporu návštěvníkům festivalu, kteří by se mohli setkat s předsudečným násilím z důvodu své sexuální orientace nebo rodové identity poskytne společnost In IUSTITIA. „Během pride akcí frekvence útoků roste. Proto v době festivalu posílíme telefonickou linku pomoci +420 773 177 636, kam se nám lidé dovolají každý všední den i o víkendu. V případě napadení jim In IUSTITIA  poskytne krizovou intervenci, sociálně právní poradenství nebo doprovod na policii,” říká ředitelka a právnička organizace In IUSTITIA Klára Kalibová.

K anonymnímu oznámení incidentů mohou též návštěvníci a návštěvnice festivalu využít online formulář, případně incidenty hlásit přímo na stánku v Pride Village a o víkendu na Letné na komunitní stagi #ozvise, která je věnovaná problematice hate speech a hate crime ve spolupráci se stejnojmenným projektem.

Na všech festivalových místech bude rozmístěna dezinfekce, první pomoc je zajištěna díky přítomným zdravotníkům a zdravotnicím, dále naleznou lidé ve festivalových místech také zdarma kondomy a informativní letáky o preventivních opatřeních od Světové zdravotnické organizace směrem k probíhající epidemii opičích neštovic. Všechna bezpečnostní a preventivní opatření jsou uvedena také na festivalovém webu.

Záštitu nad festivalem převzali (v abecedním pořadí):

Petr Hejma, starosta městské části Praha 1
Zdeněk Hřib, primátor hlavního města Prahy
Jan Lipavský, ministr zahraničních věcí
Klára Šimáčková Laurenčíková, vládní zmocněnkyně pro lidská práva
Hana Třeštíková, radní hlavního města Prahy

You may also like...