Do kin míří film Tancuj, Matyldo s Karlem Rodenem a Reginou Rázlovou v hlavní roli

Tragikomedie Tancuj, Matyldo režiséra a scenáristy Petra Slavíka a scenáristky a producentky Nataši Slavíkové vstoupí do kin 30. listopadu. Do rolí zcela rozdílných charakterů, bývalé barové zpěvačky a bohémské Matyldy, u níž propuká Alzheimerova choroba, a jejího syna, citově uzavřeného soudního exekutora Karla, který je vlivem událostí donucen se o matku starat, tvůrci obsadili výrazné herecké osobnosti Karla Rodena a Reginu Rázlovou. Ti se setkávají spolu před kamerou úplně poprvé, v minulosti Rázlová však působila jako Rodenova pedagožka na DAMU. Dvojici doplňuje ještě Antonio Šoposki v roli Karlova syna, nezodpovědného floutka. Společná domácnost tří rozdílných temperamentů různých generací přináší řadu humorných filmových situací, postupně spíše tragikomických. Na první pohled bezvýchodná situace sice převrátí rodině život vzhůru nohama ale tím, že to nevzdají, udělají něco důležitého nejen pro Matyldu, ale i sami pro sebe. Snímek Tancuj, Matyldo uvede do kin společnost Bontonfilm.

Trailer zde: youtu.be/tancuj-matyldo

„Herecké spojení Karel Roden a Regina Rázlová nebylo naším primárním cílem. Takhle jsme neuvažovali. Prvořadé je, nakolik herec odpovídá vaší představě postavy, kterou má hrát. A to oba bezezbytku splňovali. Pro nás bylo důležité, že je náš scénář okamžitě oslovil a že na naši nabídku kývli. Samozřejmě jsme věděli, že Regina Karla na DAMU učila a že se celý svůj herecký život míjeli. Ale že si v našem filmu splní přání si spolu zahrát, bylo jen jakýmsi příjemným bonusem navíc,“ říká režisér a scenárista filmu Petr Slavík. Spolupráci se svým bývalým žákem si pochvaluje i sama Regina Rázlová. „Pro mnoho učitelů z nejrůznějších oborů je spolupráce s bývalým studentem či žákem vzrušující dobrodružství, a když i pro mě taková pracovní situace nastane, lhostejno zda v divadle či ve filmu, vždy se velmi z takových setkání raduji. Pracovat s bývalými studenty je moc prima. A Karel Roden? Měla jsem ho vždy a mám osobně dodnes velmi ráda a bylo mi velkou ctí a opravdu potěšením si s ním zahrát,“ říká herečka Regina Rázlová. 


V příběhu inspirovaném skutečnou událostí žije uzavřený Karel (Karel Roden) ve světě řádu a striktních pravidel, ve kterém nezbývá mnoho místa pro empatii. Svou extrovertní a bohémskou matku Matyldu (Regina Rázlová), bývalou barovou zpěvačku, navštěvuje víceméně z povinnosti. Matylda přijde nečekaně o byt a Karlovi nezbyde než ji vzít k sobě. Jejich soužití je ale pro něj katastrofou. Zvlášť když vyjde najevo, že u Matyldy propuká Alzheimerova choroba. Jako možné řešení se nabízí, že o svéráznou babičku bude pečovat Karlův syn Pavel (Antonio Šoposki), nezodpovědný floutek pohrdající otcovou profesí exekutora. Společná domácnost tří rozdílných temperamentů různých generací přináší řadu humorných momentů, s postupujícími příznaky nemoci spíš tragikomických. Na první pohled bezvýchodná situace převrátí rodině život vzhůru nohama, ale tím, že to nevzdají, udělají něco důležitého nejen pro Matyldu, ale i sami pro sebe. Ve filmu dále hrají Zuzana Kanócz, Simona Postlerová, Eva Leinweberová nebo Miroslav Babuský. Kameramanem je Martin Štrba, architektem Adam Pitra, střihačem Vladimír Bezděk, hudbu složil Michal Pavlíček, kostýmy navrhla Katarína Štrbová Bieliková. O reálnou vizuální proměnu Reginy Rázlové v hlavní ženské roli se postarala zkušená umělecká maskérka Andrea McDonald.

Téma filmu se manželů Slavíkových dotýká osobně. Právě oni byli těmi, komu do života před časem zasáhla vážná nemoc – doma pečovali o nemocnou maminku Nataši Slavíkové. A přesně před sedmi lety je napadlo o tomto tématu natočit film. Součástí inspirace tvůrců filmu Tancuj, Matyldo o tom, že navzdory všem životním prohrám a pádům je třeba nést své břemeno a „tančit“ dál, se stala jedna z nejznámějších písní Waltzing Matilda nazpívaná mimo jiné slavným Tomem Waitsem. Ta ve filmu i zazní. Snímek Tancuj, Matyldo, se natáčel kromě Prahy, Bratislavy, Plzně a okolí také v malebném přímořském městě Étretat ve francouzské Normandii.

Koproducenty filmu Tancuj, Matyldo je Česká televize – kreativní producent Jaroslav Sedláček, Virusfilm, RTVS a i/o post. Snímek podpořil Státní fond kinematografie, slovenský Audiovizuálny fond, Plzeňský kraj a Nadace města Bratislavy. Dramaturgové filmu jsou Martin Ryšavý, Martin Daniel, Zuzana Piussi a Benjamin Slavík.

K filmu probíhá také osvětová kampaň, jejíž součástí je i spolupráce s Terrapinem. Lék, který by dokázal zastavit Alzheimerovu nemoc zatím neexistuje, lze ji pouze zpomalit. Ukazuje se však, že aktivní změnou určitých návyků je možné jejímu rozvoji předejít, případně zpomalit její nástup. „V prevenci by mohla pomoci jednoduchá opatření, jako je zdravější životní styl, snížení rizikových faktorů a včasná diagnostika již vzniklého onemocnění,“ říká neurolog Jakub Hort. S pravidelným dodržováním duševní a fyzické kondice, které ke zdravému životnímu stylu neodmyslitelně patří, pomáhá aplikace Terrapino, jeden z partnerů filmu Tancuj, Matyldo. Terrapino svým uživatelům denně předkládá úkoly k řešení, čímž je udržuje v mentální kondici, a také je motivuje k tomu, aby každý den ušli alespoň 5 tisíc kroků. Při vstupu do aplikace je možné vyplnit speciální dotazník ARA posuzující individuální míru rizika vzniku demence. Terrapino je praktickým a zábavným průvodcem prevencí Alzheimerovy nemoci pro ty, kteří nechtějí pasivně čekat, až se první příznaky demence dostaví, a jsou ochotni pro to něco udělat. Výstupy z aplikace také slouží k dalšímu výzkumu prevence a léčby Alzheimerovy nemoci. Aplikace je zdarma ke stažení v AppStore nebo Google play.

You may also like...