Do kin vstupuje černá komedie Okupace. Vítejte v baru, kde charaktery vlají jako oblaka cigaretového kouře

Vítejte v baru, kde charaktery vlají jako oblaka cigaretového kouře! Černá komedie Okupace debutujícího režiséra Michala Nohejla vstoupí do českých kin 5. srpna. Snímek s vizuálně vytříbeným stylem atmosférou odkazující dle tvůrců k tvorbě Davida Lynche či Quentina Tarantina se odehrává během jedné noci v jednom anonymním baru a vznikl na základě dávné humorné historky. V hlavních rolích excelují Martin Pechlát, Otakar Brousek, Antonie Formanová nebo Cyril Dobrý. Do role ruského vojáka režisér obsadil ukrajinského herce Alekseye Gorbunova známého například ze snímku Dvanáct Nikity Michalkova. Trailer zde: https://www.youtube.com/watch?v=BvqX4H5Mh74

Další postavy ztvárnili výrazní a talentovaní herci různých věkových kategorií, výsledkem je tak nečekaná souhra hereckých typů. V roli zatrpklého režiséra, který v baru oslavuje již několikátou reprízu své hry, exceluje Martin Pechlát. „Při vzniku filmu a na natáčení Okupace byl mojí téměř pravou rukou dlouholetý kamarád Martin Pechlát. Je to vynikající herec, který vše posune ještě o několik tříd výš,“ říká režisér filmu Michal Nohejl. Snaživého ředitele divadla ztvárnil právě na doporučení Pechláta Otakar Brousek mladší. „Říkal jsem si, že bych mohl s Brouskem alias Ťuldou naplnit princip obsazení herce úplně proti charakteru, jako třeba v Zapomenutém světle, kde hrál Bolek Polívka faráře. Nebo jako Menšík v roli mnicha v Markétě Lazarové, Travolta v Pulp Fiction. Když tohle vyjde, je to úplně skvělé, ale zároveň to nese určitý risk,“ popisuje režisér. 

Cyril Dobrý, jehož herectví Nohejl oceňuje, se mu perfektně hodil pro postavu mladistvého hejska. Talentovaného Pavla Neškudlu objevil režisér na představení v Divadle v Dlouhé. „Doslova mě uhranul. Je to fantastický herec se zvláštní energií, kterou jsem viděl snad jen u německých herců v německém divadle. Je zkrátka úplně jiný než většina českých herců,“ dodává Michal Nohejl. S Tomášem Jeřábkem jeden z našich nejžádanějších reklamních režisérů a filmově právě debutující Michal Nohejl spolupracuje už dávno, kdysi ho totiž objevil pro jednu z nejznámějších českých reklam. Ve filmu dále hraje také Vlastimil Venclík. Výrazná třiadvacetiletá herečka a vnučka oscarového režiséra Miloše Formana a Aleksey Gorbunov vzešli z castingu. „Původně jsem si představoval, že by ruský voják v takovém filmu měl vypadat jako takové to, s nadsázkou řečeno, ,čuně tlustý‘. Čím víc jsem o tom ale přemýšlel, vyznívalo to příliš prvoplánově. Začal jsem se tak klonit spíše k typu rachitickému a ne úplně rusky vypadajícímu,“ popisuje casting Michal Nohejl. Když Aleksey Gorbunov na natáčení přiletěl, byl podle tvůrců už plně ve své roli a na place hrál metodou Stanislavského postavenou na plném ztotožnění s rolí. Podle Nohejla to byla pro celý štáb zajímavá a intenzivní zkušenost. 

Film Okupace vyniká i výraznou hudební stránkou – na míru filmu hudbu složili Hank J. Manchini a La Petite Sonja z kapely Kill the Dandies!.  Absolvent FAMU Michal Nohejl spolupracoval na svém celovečerním snímku s dlouhodobými kolegy z reklamního průmyslu, kde patří ke špičce ve svém oboru. Střihačem Okupace je Petr Turyna, ceněný za snímky Návrat idiota, Šeptej nebo Indiánské léto, za kamerou stál Jan Baset Střítežský (Křižáček či Alois Nebel). Snímek Okupace vznikl v mladé filmové produkční společnosti Unit&Sofa Praha v koprodukci s Českou televizí a podpořil jej Státní fond kinematografie. Distributorem je společnost Bontonfilm.

Jedna noc, jeden bar. Ospalý večírek herců po představení naruší návštěva nezvaného hosta. Namol opilý ruský důstojník přišel prodat kanystr armádního benzínu, jenže obchod se zvrhne v závody v pití vodky a Rus, zaujatý nejen pohlednou Miladou, ale hlavně komickou zbabělostí všech přítomných mužů, se k odchodu nemá. Atmosféra houstne spolu s oblaky cigaretového dýmu, charaktery se lámou, Rus se skvěle baví. Tak skvěle, že nakonec vytáhne zbraň… Večírek v rytmu kosmické psychedelie kultovních Kill the Dandies! se rozjíždí víc, než je osazenstvu milé. Hra se mění v past, hrdinové ve zbabělce a zbabělci v hrdiny. A z okupovaného baru vede jen jediná cesta: revoluce! Po téhle pitce nikdo nezůstane jako dřív.

Foto z premiéry filmu: ©honza

You may also like...