Domácí bar: Jak správně skladovat alkohol
Pekli jste a zbyl vám alkohol použitý pro zvýraznění chuti? Připili jste si doma, ale ani zdaleka jste otevřené lahve nedopili? Co s nimi? Jak je skladovat a uchovat tak, aby se alkohol neznehodnotil? Takové otázky řeší mnoho milovníků dobrých nápojů. Pokud si doma dopřejí jen malou sklenku oblíbeného drinku, zůstane jim v lahvi stále poměrně dost nápoje. Někdo dává otevřené lahve do lednice, jiný do spíže. Jak je to správně a jak dlouho vydrží? Martin Vogeltanz, Head Bartender STOCK Plzeň-Božkov, vám poradí, jak naložit s jednotlivými typy alkoholu.
„Existují určité zásady skladování alkoholu, které ovšem platí s výjimkami. Pokud například preferuji vychlazený bylinný Fernet Stock, nechám si ho doma v lednici. Když si nejčastěji vychutnávám svoji oblíbenou českou klasiku Božkov Republicu Exclusive při pokojové teplotě, uložím si ji do svého „domácího baru“ nebo domácí spíže,“ říká Martin Vogeltanz. „Obecně platí, že alkoholu nesvědčí teplo a slunce. Proto je ideální mít vždy lahve dobře uzavřené v temnu a buď v chladu, nebo v pokojové teplotě ve vertikální poloze. Minimalizujete tak možnou změnu barvy u stařených destilátů, výpar z láhve, vyblednutí etikety a případné další znehodnocení. Může se dokonce stát, že vám některý z ginů začne po letech měnit svoji profilovou chuť,“ doplňuje Martin Vogeltanz.
Vodky
Vodka typu Amundsen nebo Smirnoff se většinou konzumuje samotná namražená či chlazená, nebo si ji vychutnáte také s ledem nebo v pokojové teplotě. Velmi oblíbená je jako základní báze do koktejlů. Vodky bychom měli skladovat v mrazáku nebo lednici, nebo při pokojové teplotě.
Giny
Giny také často tvoří základ míchaných koktejlů. Skladujeme je ideálně v lednici, nebo při pokojové teplotě. Mezi oblíbené giny patří například chuťově lahodný Gordon’s či japonský Roku gin tvořený z šesti specifických bylin, které pochází z Japonska.
Rumy
Stařené rumy se vychutnávají nejčastěji samotné v pokojové teplotě, zřídka na ledu. Světlé varianty slouží jako základ míchaných drinků. Všechny varianty rumů skladujeme ideálně při pokojové teplotě, například ve spíži, a nejlépe v temnu. Oblíbené jsou rumy značky Božkov Republica, Zacapa nebo Captain Morgan, který se dá míchat nejen s colou, ale také například se zázvorovou limonádou. V poslední době se čím dál více v domácnostech objevuje rumový Legendario Elixír nebo také Pampero.
Whisky
Whisky typu Johnnie Walker si vychutnáte nejčastěji samotnou v pokojové teplotě, na ledu, s vodou či sodou. Skladování se doporučuje ideálně při pokojové teplotě na chladnějším místě, ve spíži a nejlépe v temnu.
Hořkobylinné likéry
Hořkobylinné likéry typu Fernet Stock si nejčastěji vychutnáte samotné chlazené nebo na ledu, dále v pokojové teplotě a také v podobě míchaného koktejlu. Tyto likéry, například i Black Fox, se skladují ideálně v lednici, na chladnějším temném místě, nebo ve spíži.
Smetanové likéry
Likéry se nejčastěji pijí samotné na ledu nebo chlazené. Přidat si je můžete také do své oblíbené kávy nebo horké čokolády. Ideální skladování je v lednici, nebo na chladnějším místě a nejlépe v temnu. U smetanových likérů typu Baileys je velmi důležité si hlídat dobu expirace.