Fenomenální venezuelská klavíristka Gabriela Montero zahraje se SOČRem v Rudolfinu

Hned ve dvou dílech můžete opět obdivovat fenomenální venezuelskou klavíristku Gabrielu Montero, která se v této sezoně stala rezidenční umělkyní rozhlasových symfoniků. Přednese Mozartův Koncert č. 14 a poté společně se sólotrumpetistou orchestru Jiřím Houdkem První klavírní koncert s obligátní trubkou od Dmitrije Šostakoviče. Program pod taktovkou francouzsko-švýcarského dirigenta Josepha Bastiana orámují symfonie Sergeje Prokofjeva. V úvodu zazní populární Klasická, ve finále pak Čtvrtá symfonie C dur. Přímý přenos vysílá ČRo Vltava a v rámci prestižní koncertní série Prémiové koncerty Eurorádia také Rumunský rozhlas. Ze záznamu ho vedle ČRo D dur nabídne Lotyšský a Rakouský rozhlas.

Jiří Houdek, foto Dorothea Bylica

Po provokujících, někdy až šokujících skladbách zkomponoval mladý Sergej Prokofjev v roce 1917 něco zcela jiného: čistou, průzračnou, prostou a hravou Klasickou symfonii, vytříbenou, svižnou a vtipnou, jeden z prvních krystalických příkladů neoklasicismu. Posluchač může obdivovat vystižení ducha slohu, tanečnost, rozkošné melodie i pikantní disonance. 

Klavírní koncert Es dur dokončil Mozart v únoru 1784. Tehdy působil už třetím rokem ve Vídni, kde zažíval radosti i strasti svobodného povolání. Mozartova hudba obecně vyniká bohatostí melodické invence, zpěvností, čistotou harmonií, zvukovou barevností i dokonalostí výstavby, elegancí, přehlednou jednoduchostí, hloubkou i radostnou jasností. K tomu se přidává uplatňování nových progresivních prvků. V melodickém Koncertu Es dur je toto vše slyšet.

První z klavírních koncertů Dmitrije Šostakoviče z počátku 30. let je nekonvenční dílo, brilantní a virtuózní, místy až jedovatě sarkastické. Původně mělo jít o Trubkový koncert, přidáním klavíru se však nakonec záměr obrátil a vznikl Koncert pro klavír a orchestr c moll se sólovou trubkou.

Čtvrtá symfonie Sergeje Prokofjeva vychází z hudebního materiálu baletu Marnotratný syn s biblickým novozákonním námětem, který si u Prokofjeva objednal Sergej Ďagilev, impresário Ruského baletu. Symfonie vznikala paralelně, sleduje klasickou formu, ale nevzdává se materiálu z baletu, a tak je druhá věta obrazem návratu marnotratného syna a třetí vyvolává představu svůdnosti krásných žen.

Program:

Sergej Prokofjev (1891–1953): Symfonie č. 1 D dur „Klasická“, op. 25
Wolfgang Amadeus Mozart (1756–1791): Koncert pro klavír a orchestr č. 14 Es dur K 449
Dmitrij Šostakovič (1906–1975): Koncert pro klavír a orchestr č. 1 c moll se sólovou trubkou, op. 35
Sergej Prokofjev (1891–1953): Symfonie č. 4 C dur, op. 47

Symfonický orchestr Českého rozhlasu

Joseph Bastian – dirigent
Gabriela Montero – klavír
Jiří Houdek – trubka

Rudolfinum, pondělí 21. února 2022 od 19.30 hod.

Přímým přenosem ČRo Vltava Vás provede Jitka Novotná, záznam koncertu vysílá ČRo D-dur 23. února ve 20.00 hod.

You may also like...