Fenomenální violoncellista Jean-Guihen Queyras vystoupí se SOČRem v Rudolfinu

Rezidenční umělec rozhlasových symfoniků, umělec kanadsko-francouzského původu Jean-Guihen Queyras, přijede navzdory složitým okolnostem do Prahy a přednese hned dvě skladby: Haydnův Koncert C dur a Čajkovského Andante cantabile. Během 19. dubnového večera dále ve Dvořákově síni zazní suita z baletu Pulcinella od Igora Stravinského a Variace na Haydnovo téma od Johannesa Brahmse. SOČR vystoupí pod taktovkou svého šéfdirigenta Alexandera Liebreicha. Koncert vysílá v přímém přenosu stanice ČRo Vltava, živý stream najdete na facebookovém profilu SOČRu, záznam na stanici ČRo D dur. Připojí se i zahraniční rozhlasové stanice.

Impuls ke vzniku baletu Pulcinella vzešel od Sergeje Ďagileva, zakladatele a ředitele Ruského baletu. Pro oživení repertoáru sáhl po neapolském lidovém kousku a Stravinského dlouze přemlouval – a nakonec i přemluvil – k adaptaci hudby Giovanniho Battisty Pergolesiho. Na jevištích se u nás s mazaným chlapíkem jménem Pulcinella nesetkáváme často, o to vzácnější bude poslech suity z hudby k tomuto půvabnému dílu.

Zvídavost, rozmanitost, bezchybná technika a intenzivní soustředění charakterizují umělecký projev violoncellisty Jean-Guihena Queyrase. Dbá na souznění interpreta i posluchače s vnitřní motivací skladatele. Tomuto přístupu se naučil od Pierra Bouleze, se kterým ho pojilo dlouholeté umělecké partnerství. Jean-Guihen Queyras nejprve přednese stěžejní opus cellové literatury, Koncert C dur Josepha Haydna z 60. let 18. století, který je velmi osobitě propojen s naší zemí i rozhlasovým orchestrem. Následně zahraje lyrické Andante cantabile, které Petr Iljič Čajkovskij původně napsal jako pomalou větu svého Prvního smyčcového kvartetu.

Finále večera je zadáno pro velkolepé Variace na Haydnovo téma od Johannesa Brahmse. Jejich premiéra roku 1873, kdy Vídeňskou filharmonii dirigoval sám autor, skončila nevídaným úspěchem, jenž tak významně posílil skladatelovo sebevědomí.

Věřme, že úspěchem skončí i nadcházející koncert SOČRu v čele s šéfdirigentem Alexanderem Liebreichem, který živě vysílá stanice ČRo Vltava a Katalánský rozhlas, ze záznamu pak ČRo D dur, rozhlasy ve Švédsku a Portugalsku, a to za přítomnosti kamer. 

PROGRAM:

Igor Stravinskij:
Pulcinella, suita z baletu
Joseph Haydn: Koncert pro violoncello a orchestr č. 1 C dur
Petr Iljič Čajkovskij: Andante cantabile pro violoncello a orchestr
Johannes Brahms: Variace na Haydnovo téma, op. 56a

Alexander Liebreich – dirigent
Jean-Guihen Queyras – violoncello

Dvořákova síň Rudolfina, pondělí 19. dubna 2021 v 19.30 hodin.

Přímý přenos koncertu vysílá ČRo Vltava a Katalánský rozhlas.
Záznam nabídne ČRo D-dur a rozhlasy ve Švédsku a Portugalsku

Videopřenos sledujte na FB profilu SOČRu, video je dostupné i pro posluchače, kteří nemají FB profil – odkaz pro sledování najdete v den koncertu na socr.rozhlas.cz.

Print Friendly, PDF & Email

You may also like...