Festival Den architektury v Praze nabídne přes osm desítek akcí

Moderní architektura i historické skvosty, budovy známé i stojící v pozadí pozornosti, ale i celé osady a čtvrti se stanou od 1. do 7. října cílem desátého ročníku festivalu Den architektury. Pestrý program, který nabízí přes 300 akcí ve více jak stovce měst a obcí v Čechách i na Slovensku zve na místa veřejnosti běžně nepřístupná nebo je představuje v nových souvislostech. „V letošním roce chceme poukázat na úlohu architektury i urbanismu ve společnosti, ať už se to týká životního prostředí a udržitelnosti rozvoje, funkčnosti veřejných staveb a prostorů nebo proměn jednotlivých lokalit jak po společenské stránce, tak z hlediska architektury,“ vysvětluje zakladatelka a ředitelka Dne architektury, architektka Marcela Steinbachová. Program připomíná i několik významných architektonických osobností minulosti i současnosti jako jsou Adolf Loos, Josef Gočár, Otakar Novotný, Jaroslav Fragner nebo Zdeněk Fránek.

Program Dne architektury v Praze láká na více jak osm desítek nejrůznějších akcí, ve kterých se odráží jednotlivá témata festivalu. Turistickým pastem v hlavním městě se bude věnovat procházka s novinářkou Karolínou Vránkovou, která ukáže dvě tváře Prahy – jednu pro domácí a druhou pro turisty. Praha versus Airbnb je další vycházkou, která ukáže, jak se masový turismus podepisuje na kvalitě života místních, dostupnosti bydlení a podobě veřejného prostoru. Protipólem turistické Praze pak bude procházka po Plzeňské ulici, kde s architektkou Zuzanou Ilinčevovou budeme objevovat potenciál bývalého ghetta.

Výpravy po nemocničních areálech s poutavým výkladem nabídne hned několik procházek. Cesty povedou po stopách výstavby areálu z 18. a 19. století nynější Všeobecné fakultní nemocnice. Účastnici navštíví hlavní areál, Zemskou porodnici U Apolináře, Ústav pro duševně choré a Kateřinskou zahradu. Cílem další procházky bude budova urologie na Karlově jako ukázka pražského brutalismu nebo veřejnosti nepřístupná zahrada adiktologie. V areálu Nemocnice Na Homolce se pak zájemci mohou vypravit po uměleckých dílech, která jsou většinou míjena bez povšimnutí.

Pojmy jako trvale udržitelná neboli ekologická architektura jsou stále častěji skloňovány a usilují o jejich naplnění i budovy ČSOB Kampus SHQ Marka a Štěpána Chalupových a Kampus NHQ Josefa Pleskota v Radlicích. Zdařilým příkladem, jak využít původní industriální výstavbu je citlivá konverze bývalé výrobny uzenin na kancelářské prostory v Nuslích. Další z akcí například ukážou, jak lze ve městě hospodařit s dešťovou vodou nebo pečovat o zeleň.

Pražský program neopomíjí výročí 150 let od narození Adolfa Loose a navštíví Winternitzovu vilu na Malvazinkách. Připomíná i mimořádného architekta Josefa Gočára zpřístupněním Domu U Černé Matky Boží, Domu zemědělské osvěty a Školy architektury AVU. Gočárova vrstevníka Otakara Novotného připomene návštěvou domu nakladatele Jana Štence z roku 1911. V rámci Hurá dovnitř! zve festival do nově zrekonstruované budovy Radnice Prahy 7 podle návrhu studia Atelier Bod, atelieru sochaře Ladislava Šalouna, legendárního Skleněného paláce na Praze 6, který patří mezi skvosty funkcionalistické architektury. Motoristy i fanoušky architektury potěší Dům Autoklubu ČR, nejstarší organizace sdružující motoristy u nás, v Opletalově ulici. Den architektury nabízí i celou řadu atraktivních architektonických procházek v centru hlavního města i na jeho periferii. Festival se odehraje v Radotíně, sídliště na Červeném vrchu, oblasti Masarykova nádraží, objeví ztracená místa pod Barrandovskými skalami, dělnickou kolonií Buďánka nebo se vydá po skvostech kubistické architektury. Pozornost letos věnuje program i sakrální architektuře. Představí stavby spjaté s náboženským životem Dejvic nebo veřejnosti otevře Husův sbor na Vinohradech či Husův sbor ve Vršovicích.

Program festivalu v Praze zpestří přednáška Davida Vávry, který nabídne pohled na úsporné a poetické žití s ovanutím časů korony, nebo performance Spielraum Kollektiv v Šalounově ateliéru s názvem Recyquiem: Pohřeb plastové lahve či představení Divadlo Pomezí Neviditelná tržnice, jenž ukáže, co se stane, když zmizí všechen ruch a stánky v Pražské tržnici. Nechybí ani akce pro nejmenší. Rodiče s dětmi mohou zamířit na výtvarnou dílnu o přeměně zchátralé továrny, objevit taje mlýnů Václava Sovy nebo se inspirovat Stanislavem Kolíbalem a vyzkoušet si práci s dlouhými latěmi či poznat kolektivní bydlení s originální výtvarnicí tvořící pod jménem kosmo_nauty.

V programu Dne architektury lze vybírat ze zdarma přístupných exkurzí do běžně nepřístupných budov s názvem Hurá dovnitř!,  cyklovyjížděk, přednášek nebo workshopů, které probíhají pod vedením architektů, historiků a dalších odborníků na daná témata. Bohatou nabídku doplňují přednášky, diskuse nebo divadelní představení věnované architektuře. Den architektury nabízí i program pro děti a první český architektonický filmový festival Film a architektura, jenž letos po deváté přinese na plátna kin zejména zahraniční snímky, věnované architektuře a urbanismu. Kompletní program je k dispozici na www.denarchitektury.cz a www.filmarchitektura.cz.

You may also like...