Festival Krumlov vstupuje do své druhé poloviny, co má dále připraveno?

Světová premiéra, čerstvý vítěz Evropské soutěže mladých hudebníků Daniel Matejča na narozeninovém koncertě Václava Hudečka či filmová hudba Johna Williamse – Harryho Potter, Star Wars či Schindlerův seznam a další zazní v Pivovarské zahradě.

Po vyprodaném koncertním týdnu vstupuje festival do své druhé poloviny. Písně Jistebnického kancionálu v Boletickém kostele, Vivaldiho opera Farnace v Barokním divadle i Večer serenád v podání Pardubické komorní filharmonie v minulém týdnu zaplnily koncertní místa do posledního místa.

Na další týden festival připravil tři komorní koncerty vynikajících českých muzikantů, narozeninový koncert V. Hudečka s Jihočeskou filharmonií a mladými talenty – vítězi televizní soutěže Virtuosos V4+ a velkolepý Filmový večer – koncert legendárního autora filmové hudby Johna Williamse v Pivovarské zahradě. A jeden z nich už také hlásí vyprodáno.

Lukáš Sommer

Začátek třetího festivalového týdne bude patřit komorním koncertům – ve středu 27. 7. nám nechá nahlédnout do Duše kytary jihočeský rodák a patriot Lukáš Sommer. Představí se nejen jako fenomenální kytarista, ale také jako uznávaný skladatel, neboť celý koncert je složen z jeho autorských skladeb. Koncert zakončí světovou premiérou svého Koncertu pro kytaru v doprovodu Nostitz Quartetu.

Na druhém komorním koncertu 28. 7. taktéž v Maškarním sále vystoupí Kalabis Quintet, ve kterém se spojily hráčky z nejlepších českých orchestrů. Toto dámské dechové kvinteto proslulo svou průzračnou interpretací a vybroušenou technikou, která doslova bere dech. Jelikož hrdě nosí jméno po slavném českém skladateli Viktoru Kalabisovi, zahraje také jednu z jeho skladeb – Divertimento pro dechové kvinteto.

Daniel Matejca

29. 7. představí Václav Hudeček na svém narozeninovém koncertu nastupující mladou generaci evropských sólistů. K oslavě svého životního jubilea si přizval vítěze mezinárodní televizní soutěže Virtuosos V4+ ze čtyř států. Z českých talentů vystoupí tři houslisté – „housloví bratři“ Richard a Eduard Kollertovi a Daniel Matejča, čerstvý vítěz Evropské soutěže mladých hudebníků Eurovision Young Musicians. Ten se v minulém týdnu stal prvním českým vítězem v historii soutěže. Mladé muzikanty doprovodí Jihočeská filharmonie pod taktovkou Petera Valentoviče.

Sobota 31. 7. bude patřit napětí, dobrodružství a fantasy. Pivovarskou zahradu ovládne Filmový večer Johna Williamse, který letos oslavil 90. narozeniny. Jeho strhující filmová tvorba byla dosud oceněna neuvěřitelnými pěti Oscary. Zazní nejslavnější melodie z filmů Indiana Jones, E. T. mimozemšťan, Harry Potter či Star Wars. Nebude chybět ani dojemné houslové sólo z Schindlerova seznamu nebo husí kůži nahánějící hudba z filmu Čelisti. Celý zážitek ještě umocní doprovodná projekce ukázek z filmů. 

Předposlední festivalový týden uzavře nedělní Varhanní matiné s Jaroslavem Tůmou. Tento vynikající český varhaník nahrál v uplynulých dvou letech, které živým vystoupením příliš nepřály, kompletní varhanní dílo J. S. Bacha. Ačkoli se nám z Bachova díla do dnešních dní dochovala jen menší část, záznam zabral neuvěřitelných 22 hodin. To nejlepší z jeho tvorby rozezní unikátní varhany v kostele Božího těla a Panny Marie Bolestné. Aktuálně je tento koncert varhanního a barokního mistra na mistrovský nástroj vyprodán.

You may also like...