Festival Ženy ženám Divadla Bolka Polívky uvede divadelní představení, filmy i výtvarné umění

V květnu, měsíci vyhrazeném lásce i Svátku matek, se bude konat tradiční festival Divadla Bolka Polívky Ženy ženám (a odvážným mužům). A právě matky a mateřství jsou hlavním tématem 6. ročníku. Bohatá programová nabídka se letos rozšíří také do Univerzitního kina Scala, do Freskového sálu na Zelném trhu a do Moravské galerie v Brně.

Milé ženy, my muži toho o ženách mnoho nevíme, protože když jsou ženy opravdu šťastné, spokojené a vyrovnané, tak u toho většinou nejsme. A toto naše setkávání je nám velmi užitečné, napomáhá poznání, usmívání a milování. Milování poznaného. Máme vás rádi. Mějte nás taky,“ vzkazuje principál divadla Bolek Polívka.  

Divadelní program v rámci festivalu zahájí hra Silnice z repertoáru Divadla Kalich. Poselství o tom, že každý kámen, každý, i ten nejubožejší člověk na světě má smysl, předají Barbora Hrzanová a Radek Holub v úterý 3. května. „Chlapi, pozor, jedu je dost,“ varuje spolek MALÉhHRY ve svém představení Nebe? v úterý 10. května. Divadlo Bolka Polívky a La Fabrika ve středu 11. května uvedou Proslov – pohybový one-woman stand-up Anny Polívkové. Nedělní večer 22. května bude patřit setkání dávných přítelkyň, které válka postaví proti sobě – Rouen 44 s Klárou Trojanovou a Chantal Poullain. Nezaměnitelný hlas Chantal Poullain si 12. května můžete vychutnat také ve Freskovém sále při koncertu šansonů. V sobotu 28. 5. přijde na řadu Manželské vraždění Divadla Na Jezerce, ve kterém excelují Jaroslav Dušek a Nataša Burger.  

Freskový sál bude hostit řadu přednášek na (ne)ženská témata. Ve středu 4. 5. se tady od 17 hodin bude mluvit se například o tom, jak si během mateřské uchovat duševní zdraví (hosty budou Michaela Duffková, autorka blogu Zápisník alkoholičky, a terapeutka a psycholožka Eliška Remešová). Vlastní zkušenosti s rodičovstvím a kariérou popíší v úterý 17. 5. úspěšné podnikatelky Olga Girstlová (zakladatelka společnosti GiTy) a Jana Musilová (zakladatelka společnosti LIKO-S). A v pondělí 23. 5. se bude diskutovat o těle a kráse během těhotenství a po porodu s nutriční terapeutkou Hedvikou Jakešovou, spoluautorkou projektu www.nejenojidle.com, a spoluzakladatelkou projektu Tělo s příběhem Kateřinou Kopicovou.

Foyer Divadla Bolka Polívky od 2. května zaplní Relax slovenské výtvarnice Márie Bidelnicové, známé pod pseudonymem MURO, která se věnuje vlastní tvorbě, restaurování a fotografování. Do výtvarného umění se můžete ponořit také 17. května při komentované prohlídce výstavy Civilizovaná žena v Místodržitelském paláci.

Kino Scala v rámci festivalu promítne například kultovní Amélii z Montmartru nebo Nejhoršího člověka na světě, snímek na pomezí komedie a dramatu o vztazích v současné době nekonečných možností.

Všem, kteří chtějí pomoci, bude na závěr festivalu 28. května určen od 13 hodin charitativní bazar a swap na nádvoří Místodržitelského paláce na Moravském náměstí. Výtěžek z bazaru bude věnován Ženskému vzdělávacímu spolku Vesna.

Předprodej vstupenek běží online prostřednictvím sítě GoOut, na webu nebo v pokladně Divadla Bolka Polívky. 

PROGRAM FESTIVALU ŽENY ŽENÁM 2. 5. – 28. 5. 2022

Mária Bidelnicová – Relax / PO 2. 5. 2022 / 16:00 / Divadlo Bolka Polívky

Vernisáž maleb pozoruhodných pro své abstraktní expresivní vyjádření od slovenské akademické malířky, v uměleckém světě známé pod pseudonymem MURO, která se věnuje vlastní tvorbě, restaurování a fotografování.

Divadlo Kalich: Silnice – La Strada / ÚT 3. 5. / 19:00 / Divadlo Bolka Polívky

Cirkusácká romance o tom, že i malý kamínek má na tomhle světě smysl. Hrají: Barbora Hrzánová, Radek Holub, Zbigniew Kalina, Klára Cibulková, Radek Zima

Duševní zdraví během mateřské dovolené / ST 4. 5. / 17:00 / Freskový sál na Zelném trhu

Přednášku moderuje: Monika Brindzáková. Hosté: Michaela Duffková, autorka blogu Zápisník alkoholičky a Eliška Remešová, psycholožka, terapeutka, lektorka

Známí neznámí / NE 8. 5. / 18:00 / Kino Scala

Komedie o partě přátel, kteří se sejdou, aby oslavili příchod Nového roku. Toto setkání by se neslo v duchu klasické silvestrovské oslavy, kdyby… Kdyby se nezrodil zdánlivě nevinný nápad: dát všechny mobilní telefony na stůl a nahlas sdílet každou doručenou zprávu. Stačí jeden večer a z dobrých známých se stanou neznámí.

MALÉhRY: Nebe? / ÚT 10. 5. / 19:00 / Divadlo Bolka Polívky

Dámská jízda. Chlapi, pozor, jedu je dost! Hrají: Barbora Seidlová, Nikola Zbytovská, Daniela Zbytovská, Jaromír Barin Tichý

Divadlo Bolka Polívky a La Fabrika: Proslov / ST 11. 5. / 19:00 / Divadlo Bolka Polívky

Pohybový one-woman stand-up. Hraje: Anna Polívková

Chantal Poullain – Chansony / ČT 12. 5. / 19:00 / Freskový sál na Zelném trhu

Chantal zpívá částečně česky, převážně však francouzsky, tedy jazykem, který k šansonům bytostně patří. Díky svému charismatu okouzluje publikum francouzským šarmem a rozdává energii i pohodu – divák se na chvíli přenese někam do zapadlého pařížského baru.

Rodičovství a kariéra / ÚT 17. 5. / 17:00 / Freskový sál na Zelném trhu

Přednášku moderuje: Anna Putnová. Hosté: Olga Girstlová, zakladatelka společnosti GiTy a Jana Musilová, zakladatelka společnosti LIKO-S

Civilizovaná žena: Ideál i paradox prvorepublikové vizuální kultury / ÚT 17. 5. / 17:00 / Místodržitelský palác – Moravská galerie v Brně

Komentovaná prohlídka výstavy sledující paralelní procesy modernizace a ženské emancipace, které doprovázely vznik a rozvoj české moderní kultury a které kulminovaly v meziválečné době. Jedním z klíčových svorníků těchto procesů byla postava nové – civilizované a moderní – ženy. Upozornění: Maximální kapacita 40 osob. Vstupenky k zakoupení v Moravské galerii.

Nejhorší člověk na světě / SO 18. 5. / 18:00 / Kino Scala 

Brzy třicetiletá Julie stále hledá své místo ve světě a experimentuje, zatímco její starší přítel Aksel by se rád usadil a začal novou životní etapu. Věci se zkomplikují, když zvídavá Julie pronikne na večírek, na kterém potká mladého a okouzlujícího Eivinda… Film na pomezí dramatu a komedie vypráví vtipně, pravdivě a s citem o vztazích a životě v době, kdy můžeme mít téměř nekonečné možnosti, a přesto si připadat jako nejhorší člověk na světě.

Divadlo Bolka Polívky: Rouen 44 / NE 22. 5. / 19:00 / Divadlo Bolka Polívky

Dramatická komedie o tom, že sud s prachem se nedá ututlat. Hrají: Chantal Poullain, Klára Trojanová

Tělo a krása během těhotenství a po porodu / PO 23. 5. / 17:00 / Freskový sál na Zelném trhu

Přednášku moderuje: Monika Brindzáková. Hosté: Hedvika Jakešová, nutriční terapeutka a spoluautorka projektu www.nejenojidle.com, a Kateřina Kopicová, spoluzakladatelka projektu Tělo s příběhem

Amélie z Montmartru / ÚT 24. 5. / 18:00 / Kino Scala

31. srpna 1997 ve 4 hodiny ráno dostala Amélie nápad. Musí stůj co stůj najít dávného majitele krabičky vzpomínek, kterou náhodou našla ve svém bytě, a poklad mu vrátit. Je rozhodnuto a Amélie začne zasahovat jiným lidem do života. Kultovní romantická komedie o nesmělé Pařížance neztratila ani po 20 letech od premiéry nic ze svého šarmu.

Charitativní bazar a swap / SO 28. 5. / 13:00 / Místodržitelský palác – Moravská galerie v Brně

Chybí vám v šatníku nové kousky? Potřebujete hračky nebo dětské knihy? Dejte si s námi kávu, podpořte dobrou věc a udělejte radost i sami sobě. Výtěžek z bazaru bude věnován Ženskému vzdělávacímu spolku Vesna.

Divadlo Na Jezerce: Manželské vraždění / SO 28. 5. / 19:00 / Divadlo Bolka Polívky

On ztratil paměť. Ona trpělivost. Nebo je to jinak? Pravdivá komedie o partnerském soužití. Hrají: Jaroslav Dušek, Nataša Burger

You may also like...