Finále Plzeň odstartovalo netradičně animákem pro dospělé

Filmový festival Finále, který se koná v Plzni od pátku 24. do středy 29. září, otevřel své brány návštěvníkům i filmovým profesionálům. Slavnostního zahájení se zúčastnila celá řada osobností společenského a kulturního života včetně delegace k zahajovacímu animovanému filmu Moje slunce Mad, který si na Finále odbyl svoji předpremiéru.

Slavnostního zahájení se kromě ředitelky festivalu Evy Veruňkové Košařové, představitelů města Plzně a Plzeňského kraje, partnerů a sponzorů, zúčastnila také početná delegace k animovanému snímku z afgánského prostředí v čele s režisérkou Michaelou Pavlátovou. Dále film uvedla i autorka knižní předlohy novinářka Petra Procházková se synem Zaferem a afgánskými dětmi Kawsar, Narges, herci a herečky, kteří propůjčili svůj hlas kresleným postavám: Daniela Kolářová, Hynek Čermák a Jitka Schneiderová, či scénárista Ivan Arsenjev, zvukař Petr Horák a další. 

Doprovodný program festivalu Finále

V den zahájení festivalu se konalo silent kino před kavárnou Walter. Zdarma zde návštěvníci měli možnost shlédnout snímek Walter Mitty a jeho tajný život, podle něhož jsou pojmenované partnerské kavárny festivalu, Walter a Mitty.

V sobotu 25. září ve 13 hodin začíná v ulici Bedřicha Smetany a v Kopeckého sadech před festivalovým centrem Plzeňský festival vína, který potrvá až do pondělí. Milovníky vinného moku bude vítat vždy do 22h.

Tančí se v MōōVEMENTu každý den konání festivalu (kromě neděle) vždy od 22 hodin. Vystoupí zde např. Méta Monde, DJ´s Moodish, Flazha, Leoht&Essararach a další.

Do festivalového programu se zapojila i Papírna – v pátek připravila pro návštěvníky Večer deskových her, na sobotu pak grilování s DJ´s od 17 hodin.

Novinka letošního ročníku – sekce Manipulace mocí aneb Dezinformace v audiovizuální tvorbě

Sekce se bude věnovat tématům zneužívání filmové tvorby propagandou totalitních režimů, protože filmové umění je od svého počátku odrazem doby, ve které vzniká a protože je snadno srozumitelná, začala být velmi záhy podporována režimy.

V sobotu se v této sekci bude ve zrekonstruovaném Selském statku U Matoušů v Plzni Bolevci promítat snímek Všichni dobří rodáci od 19h. Projekci předcházejí komentované prohlídky statku od 15, 16, 17 a 18h, které jsou v ceně vstupenky. Místo na ně si můžete rezervovat na webu festivalfinale.cz.

V rámci této sekce festival uvede také předválečnou veselohru Slepice a kostelník (29. 9. v 17h, divadlo Dialog) režisérů Oldřicha Lipského a Jana Strejčka, ve které ztvárnil svoji první poválečnou rolí Vlasty Buriana a dále tendenční snímek Botostroj (28. 9. ve 20h, divadlo Dialog), který vychází z románu Svatopluka Turka, bývalého zaměstnance Baťových závodů.

Lubomír Smatana bude moderovat v úterý 28. září panelovou diskusi Deníku N, jež se bude týkat právě tématu manipulace mocí. Akce se uskuteční v Primátorském salonku Měšťanské besedy od 17 hodin.

Print Friendly, PDF & Email

You may also like...