FIRE: Směr k finanční nezávislosti

Zatímco dříve bylo zcela běžné pracovat až do důchodového věku a lidé prostě nevěděli nic jiného, dnes je tomu úplně jinak. Zejména mladí lidé se totiž stále častěji snaží odejít do důchodu co nejdříve, aby unikli dlouholeté nudné kancelářské práci. Vznikající hnutí, které se na to zaměřuje, si říká FIRE – Financial Independence, Retire Early (finanční nezávislost, brzký odchod do důchodu). Toto hnutí FIRE má určité zásady a principy, které zajišťují, že chytré zacházení s penězi prostřednictvím spoření a investování může v konečném důsledku vést k dřívějšímu odchodu do důchodu. Z Ameriky a Kanady se k tomuto hnutí hlásí stále více mladých lidí a začínají žít podle zásad FIRE. Zní to lákavě, ale jak to přesně funguje?

Finanční nezávislost

Důležitým pojmem hnutí je finanční nezávislost. Té se totiž snažíte dosáhnout v co nejranějším věku, když žijete podle zásad FIRE. Finanční nezávislosti dosáhnete v okamžiku, kdy váš pasivní příjem převýší vaše měsíční fixní výdaje. Pasivní příjem zahrnuje formy příjmu, na které nemusíte aktivně pracovat, včetně nemovitostí, akcií a kryptoměn, jako je bitcoin nebo ještě o něco méně známý Shiba Inu.

Pasivní příjem však můžete vytvářet pouze tehdy, když máte úspory, protože bez úspor nemůžete vůbec investovat. Zde nastupuje ideologie FIRE – úsporný život a minimalismus. Šetrným životem totiž můžete více spořit, více investovat, a nakonec i dříve odejít do důchodu.

Dosažení finanční nezávislosti

Úsporný a minimalistický život. Zní to jednoduše, ale je to tak? Zde můžeme skutečně dát rychlou a jednoduchou odpověď: ne. Šetrný život neznamená vybírat si jen ty nejlevnější značky v supermarketu nebo last minute nabídky na dovolenou na slunci. Ne, šetrný život znamená neutrácet další peníze za takové věci, jako jsou večeře s přáteli, dovolená směrem k tropickému ostrovu nebo dárky. Mělo by se kupovat jen to, co je nezbytně nutné k „přežití“, aby se co nejvíce ušetřilo, a tím i co nejvíce investovalo. Pokud chcete žít podle zásad FIRE, musíte hodně obětovat. Kromě toho potřebujete také velký pasivní kapitál, pokud chcete skutečně odejít do důchodu dříve, což je důvod, proč někteří vyznavači FIRE musí takto žít více než 40 let.

Zastánci a odpůrci

Pokud jste přesvědčeni o zásadách FIRE, pak pravděpodobně uděláte vše pro to, abyste žili úsporně, a budete tak usilovat o brzký odchod do důchodu. Existují však i odpůrci tohoto hnutí. V poslední době se například objevují varování před tím, s jakou lehkostí dnes mladí lidé investují, přičemž si v mnoha případech nenechávají finanční polštář pro případ nouze. Samozřejmě se to netýká všech a je spousta mladých lidí, kteří o tom hodně přemýšlejí. Přesto může mít život vyznavačů FIRE docela extrémní podobu. Byli byste toho schopni?

You may also like...