Halloweenské trendy v Česku: Wednesday Addams nebo Spiderman

Konec října je tady a s ním přichází i oblíbený svátek plný strašidelných dekorací, hororových kostýmů a vydlabaných dýní – Halloween. Ačkoliv se může zdát, že se jedná o čistě americký svátek, jeho původ sahá až ke Keltům, kteří v noci z 31. října na 1. listopadu slavili příchod zimy a keltského Nového roku, tzv. Samhain. Svátek se zachoval především v anglosaských zemích pod názvem Halloween, což vzniklo zkrácením anglického „All Hallows‘ Eve“, tedy „Předvečer Všech svatých“. I když tento svátek nemá v Česku dlouhou tradici, jeho popularita s každým rokem roste, což se projevuje i na prodejích.

Stále více českých domácností každý rok nakupuje strašidelné dekorace, pro děti se organizují průvody masek a pro dospělé jsou v posledním říjnovém týdnu na programu desítky halloweenských večírků, na kterých mohou předvést svoji kreativitu a pobavit se v kostýmech s přáteli. Na tuto skutečnost reagují i prodejci, kteří stále častěji zařazují do portfolia tematické zboží.

Asi nejznámějším symbolem Halloweenu je dýně, do kterých se vyřezávají obličeje a dovnitř se vkládá svíčka. Zkušenosti s tímto trendem má i Jakub Charvát, tiskový mluvčí Mall.cz a platformy allegro.cz. „V letošním roce jsme opět zaznamenali nárůst prodeje nástrojů na zdobení dýně, ale i dekorací s dýňovými motivy. Nejčastěji se prodávají závěsné papírové lampiony, nebo nafukovací balónky a samozřejmě i svíčky, jejichž prodej souvisí i s tradičními českými Dušičkami.“ Oblíbené jsou také interiérové i exteriérové dekorace, jako kostlivci, netopýři, nebo pavučiny, které neodmyslitelně patří k celkové atmosféře.

V kategorii masek a kostýmů je dle statistik allegro.cz největším letošním hitem postava Wednesday Addamsové z populárního komediální hororového seriálu Wednesday, který byl uveden vloni v listopadu na Netflixu a od té doby se stal kultovním převážně mezi dospívajícími dívkami. Seriál je založený na postavě šestnáctileté Wednesday z Addamsovy rodiny, kterou ztvárnila Jenna Ortega a čtyři z osmi epizod jsou režírovány slavným režisérem Timem Burtonem, který také působí jako výkonný producent. Populárním evergreenem je také kostým komiksového hrdiny Spidermana a v seznamu nejprodávanějších doplňků na allegro.cz figurují rovněž kouzelné hůlky a kostýmy z Harryho Pottera. Mezi dospělými bývají každoročně populární různé party kostýmy, jako čarodějnice, zdravotní sestřičky nebo piráti, ke kterým se letos díky obrovskému úspěchu hollywoodského blockbusteru přidala také postava Barbie.


Tentokrát tak můžeme na večírcích očekávat spoustu párových kostýmů společně s Kenem. Pánové se nechali inspirovat převážně známými horrorovými postavami, takže nejčastěji pravděpodobně narazíte na hraběte Drákulu, Michaela Myerse, Freddieho Krugera nebo děsivého klauna Pennywise z hororu To. Legendární je také Joker v podání úžasného Heatha Ledgera z filmu Temný Rytíř.

I přes vzrůstající popularitu Halloweenu však u nás stále jednoznačně vedou Dušičky, které dodržuje většina české populace. Češi nejčastěji uctívají památku zesnulých návštěvou hřbitova a zapálením svíček, přinesením květin a položením věnců. To se projevuje i v prodejích, Dušičky jsou totiž čtvrtým nejvýznamnějším českým svátkem a lidé za ně utratí výrazně více, než za dekorace a kostýmy na Halloween.

You may also like...