Hasiči ověnčili sochu Panny Marie na Mariánském sloupu

Hasiči Prahy 1 se s Hasičským útvarem ochrany Pražského hradu zúčastnili tradičního slavnostního ceremoniálu ověnčení obnoveného Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí. Stalo tak v den svátku Neposkvrněného početí Panny Marie jako vyvrcholení církevních obřadů. „Je pro nás ctí pomáhat při podobných událostech, které jsou důležité pro celou komunitu Prahy 1,“ říká Zdeněk Čihák, velitel jednotky Hasičů Prahy 1.

K umístění věnce k soše panny Marie využili hradní hasiči, za přihlížení stovek diváků a turistů, vysokozdvižnou plošinu pro zásahy ve výškách. V Česku tak zapustila kořeny tradice římských hasičů, kteří každoročně o tomto svátku zdobí věncem sochu Panny Marie, stojící na náměstí Piazza di Spagna za účasti Sv. Otce.


Ozdobení Mariánského sloupu předcházela mše svatá v chrámu Matky Boží před Týnem, kterou celebrovali pražský arcibiskup a primas český J. Exc. Jan Grubner, papežský nuncius, J. Exc. arcibiskup Juda Thaddeus Okolo a J. E. Dominik kardinál Duka OP. Přítomny byly významné osobnosti církevního, politického, kulturního a společenského života.

Mši svatou doprovodil svým vystoupením Pražský katedrální sbor, vedený sbormistrem Josefem Kšicou, účastníci si vyslechli Missu brevis skladatele Xavera Františka Brixiho. Po mši svaté vyšlo procesí s věncem k Mariánskému sloupu, kde proběhla mariánská pobožnost. Slavností okamžiky umocnil svými fanfárami přímo na schodech sloupu Velký sbor trubačů Českomoravské myslivecké jednoty.

You may also like...