Hospodaření Prahy 2: V minulém roce zhodnotila finanční prostředky z prodeje nemovitostí o téměř 70 milionů Kč

Rada MČ Praha 2 včera vzala na vědomí informaci o zhodnocování volných finančních prostředků k 31. 12. 2020. Městská část Praha 2 za rok 2020 zhodnotila finanční prostředky z prodeje domů a bytových jednotek v investičním portfoliu, na termínovaných vkladech a spořicích účtech celkem o téměř 70 milionů korun. Přestože minulý rok byl výrazně ovlivněný koronakrizí a s ní spojenou nervozitou na finančních trzích, jedná se o velmi dobrý výsledek, což potvrzuje i audit od renomované společnosti. 

 „Potvrdilo se, že městská část Praha 2 je dobrý hospodář. Opět jsme dokázali, že zvolené investiční portfolio bylo správné, má velmi dobré výnosy a díky tomu jsme na účty městské části přinesli další finanční prostředky. Ty pak městská část Praha 2 může využít pro všechny občany Prahy 2. Z výnosů financujeme například jesle, školky, školy, chodníky, parky a podobně. Přitom na vlastní peníze z prodejů nemovitostí jsme ani nesáhli, neutratili jsme z nich ani korunu, protože zatím čerpáme vratku daní z příjmu,“ řekl místostarosta Prahy 2 Jan Korseska (ODS).

MČ Praha 2 se rozhodla pro aktivní správu finančních prostředků získaných z prodeje bytových domů a bytových jednotek z toho důvodu, že standardní zhodnocení peněz na bankovních účtech je velmi nízké. Finanční prostředky městské části Praha 2 jsou, mimo jiné, uloženy na bankovních účtech u České spořitelny, J&T Banky a Oberbank. Na základě rozhodnutí zastupitelstva má městská část u vybraných bankovních domů a investičních společností – např. České spořitelny, ČSOB Asset Management, J&T banky či Wood&Company uzavřeny smlouvy o zhodnocování financí. Veškeré investice v celkové výši jeden a tři čtvrtě miliardy korun jsou konzervativní a bezpečné a v případě potřeby městské části Praha 2 také rychle likvidní. Čistý výnos z investic se na celkovém zhodnocení podílí částkou čtyřiceti dvou milionů korun, zbytek je výnos z termínovaných vkladů, spořicích účtů a repo operací.

MČ Praha 2 očekává dobré zhodnocení finančních prostředků z prodeje domů a bytových jednotek i v letošním roce. „Věříme, že pro městskou část i v dalších letech získáme více, než je   garantovaný výnos. Samozřejmě bude záležet i na okolnostech, které neovlivníme, jako je vliv koronavirové krize na finanční trhy a podobně. Musím hlavně poznamenat, že naše investiční produkty jsou termínované na dobu tří až pěti let,“ řekl místostarosta Jan Korseska (ODS). 

Kvůli výraznému snížení mezibankovní úrokové sazby ČNB kleslo úročení běžných účtů na téměř nulové procento zhodnocení. Od 1. 5. 2020 do 31. 12. 2020 to bylo 0 až 0,05 % p.a. a v roce 2021 je nutné počítat s podobným vývojem. Přitom u finančního portfolia Prahy 2 je za rok 2020 očekáván čistý roční výnos 2,28 %. Bezpečnost a dobrou výnosnost investic MČ Praha 2 potvrdil i audit renomované společnosti Four Dimensions, kterou vede zkušený bankéř Daniel Heler. Audit konstatoval, že investiční portfolio je koncipováno velmi konzervativně, je velmi dobře řiditelné a prostředky Prahy 2 jsou investované velmi bezpečně a zároveň s dobrým zhodnocením.

You may also like...